NASIL BİR GENÇLİK?
Tarih: 7.8.2016 10:36:53 / 742okunma / 0yorum
Aziz Erdoğan

 

Gençlik; ilkbahar mevsimidir, bin bir çiçeği olan. Gençlik bir fidandır, kökü mazi soluyan. Gençlik bir iksirdir, dermanını inancından alan. Gençlik güzel bir sıfattır, manası cevher olan. Gençlik bir değerdir, Mevla´dan armağan. Gençlik bir bedeldir, hayatı cennet kılan.

Gençlik, bitmez tükenmez ümidin kaynağıdır. Gençlik toplumun beyni kalbi; eli kolu, başı ayağıdır.

Gençlik ömrün en verimli çağıdır. Bu gençlik, Mehmet Akif´te Asımın neslidir. Asımın nesli varoluşun güvencisi, hakkın gür sesidir. Toplumun tertemiz vicdanı, zaferin olmazsa olmazıdır.

Asım´ın Nesli, geçmişte olduğu gibi büyük medeniyetler kuracak, İslam davası uğruna her türlü mücadeleyi yapacak bir gençliktir. Faziletin timsali bu gençlik -dünyanın neresinde olursu olsun- öğrendiği marifeti, ilmi; kendi potasında eriterek, tüm enerjisini yurdunun yeniden inşası için seferber edecektir. Fazilet ve marifetin birlikteliği çok önemlidir. Asımın Nesli, milletimiz için gerekli olan bu iki değeri besler ve bütünleştirir. Asım´ın Nesli fazilet ve marifetin simgesidir.

Asımın Nesli; dünyaya tamah etmez, tamahkâr değildir. Para, altın, ev, araba, şöhret biriktirmez. Onun parayla satın alınamayacak kadar büyük davası, ulvi derdi vardır. Yaratılmışların en şereflisi olduğunu bilen Asımın nesli, şahsiyet sahibidir. Onun şahsiyeti malın mülkün, şanın şöhretin büyüsüne kapılmaz. Bu nesil aklıselim sahibidir, her zaman güzide ile pespayeyi ayırt eder.

Asımın Nesli Allah´tan başkasından korkmaz, bu nesil cesaret abidesidir. Vakur duruşu, kutlu yürüyüşü her engeli aşar. Bu neslin varlığı dosta huzur verir, düşmana korku salar.

Asımın Nesli merttir, sözünün eridir. Bu altın nesil, hakkı ve sabrı tavsiye eder, ömür boyu hak bildiği yoldan asla dönmez.

Asımın Nesli, köklü ve şanlı bir tarihi birikime sahiptir. Bu nesil imanlı, ihlâslı, irfan sahibi ve cami miğferli bir gençliktir.

Mantıku´t-Tayr´ın yazarı Ferididdün Attar, Pendname (öğüt mektupları)isimli eserinde der ki: “Ey dostum, pazara git kendine bir dert al. Bulamazsan gel benden al.”. Derdi olmayanın gayesi, amacı, planı olmaz. Asımın Nesli dertli bir gençliktir. Onun derdi köklü bir medeniyetin yeniden inşasıdır ve ülkesinin aydınlık geleceğidir.

Akif´in derdi, medeniyet tasavvuru bulunan inançlı ve şuurlu bir gençliktir: Asım´ın Nesli. Akif´in derdi geleceği, yeniden, devrin şartlarına uygun olarak tasarlamak ve medeniyetimizin kutlu yürüyüşünü Asım´ın Nesli ile başlatmaktır. Bu neslin yapması gerekenleri reçeteye yazar gibi şiirlerine, vaazlarına, sohbetlerine inci inci dizmiştir.

Safahat bu ülkede en fazla basılan ve evlerde bulunan şiir kitabı olmasına rağmen, en az okunan kitaptır. Sadece hatiplerin, imamların kürsülerde fikirlerinin etkileyiciliğini artırmak ve sohbetlerini süslemek için içerisinden beyitler aldığı bir kitap konumundadır. Halbuki ne zaman Asımın Neslini “Safahat”ı bir fikir reçetesi, hayat kaynağı, çalışmanın tetikleyicisi, İbrahimi duruşun onurlu belgesi olarak görürsek o zaman kendimize gelecek; yaptıklarımızla dünyaya örnek olacağız. Çünkü Safahat baştan sona samimiyettir. Safahat, çalışmayı tetikleyen bitmez tükenmez enerji kaynağı, sorunlarımıza çareler sunan bir reçetedir. Safahat bir volkanı andıran iç hayatın macerasıdır.

Genç dostum Akif´in gür sesini duyacak sensin. O sessiz çığlığın nice sağır dimağları harekete geçirdiğini ancak Safahat´ı okuyunca anlayacaksın. Sana mazlumların, kimsesizlerin, çaresizlerin ihtiyacı var. 15 Temmuz´da bunu  bir defa daha ispat ettin, seni alnından öpüyorum.

Anahtar Kelimeler: NASIL, GENÇLİK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR (18 Mart 2018 - Pazar)
YETENEK HARİTASI (11 Ocak 2018 - Perşembe)
YENİLENEN ÖĞRETMEN (05 Ocak 2018 - Cuma)
ÖĞRETMENİN PLANI (02 Ocak 2018 - Salı)
ÖĞRENCİ BOY AYNASIDIR (21 Aralık 2017 - Perşembe)
BEN ÖĞRETMEN OLSAM… (14 Aralık 2017 - Perşembe)
KİTABA GÖNÜL VERENLER (12 Kasım 2017 - Pazar)
KİTAPLA İLİŞKİMİZ (29 Temmuz 2017 - Cumartesi)
HUZUR (04 Temmuz 2017 - Salı)
BİR BABALIK YAP (20 Haziran 2017 - Salı)
SÜKÛT, SÜKÛNET (15 Haziran 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMENLER (06 Haziran 2017 - Salı)
KAFANIZA TAKMAYIN (17 Aralık 2016 - Cumartesi)
ÇOCUKLARA YÜZ VERMEYİN (20 Kasım 2016 - Pazar)
ASIM OLMAK (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
SİVAS KİTAP FUARI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
ASIMIN NESLİ VE GENÇLİĞİN DURUŞU (21 Ağustos 2016 - Pazar)
İSTANBUL´U YAŞAMAK (14 Ağustos 2016 - Pazar)
GENÇLİĞİN HEDEFİ (12 Ağustos 2016 - Cuma)
ASIM´IN NESLİ-III (04 Ağustos 2016 - Perşembe)
ASIM´IN NESLİ-II (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
ASIM´IN NESLİ-I (02 Ağustos 2016 - Salı)
GENÇLER HAZİNE (29 Temmuz 2016 - Cuma)
EĞİTİM GÖNÜL İŞİ (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
KABLOYA BAĞLI HAYATLAR (13 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.

Hz. Muhammed
Atlar yüz ifadelerini kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59