Ahmet Turan Şan


Müzikli sohbet (2)

Müzikli sohbet (2)


Kıymetli dostlar, Her şey gönlünüzce olsun. Diyerek bugünkü sohbetimize başlıyorum. Bir nevi kendi yaşadıklarımdan kesitler anlatacağım bu yazı dizisinde bazı bilgileri ve yazdığım şiirlerimle etkilendiğim sözleri de paylaşmak isterim. ‘’Şiirlerim ve etkilendiklerim’’ adında iki baskısını da kendim çıkardığım bir şiir kitabım var. Kısmet olursa her yazıda birer şiir ve etkilendiğim sözleri paylaşacağım.

İstanbul’da Mehmet Beyazıt Lisesini okurken de türküler okumaya devam ettim. Okul tiyatrosunun müziğine ağabeyim rahmetli Ömer Şan yardımcı olmuştu. Bu arada ağabeyim İstanbul’da ‘’Türk Folklor Kurumu Türk Halk Müziği Topluluğu’ ‘nu çalıştırıyordu. Allah sonsuz rahmetler eylesin (Cümle geçmişlerimize). Beni de yanında götürürdü. Erzurumlu meşhur Hasbi Dadaşın çalıştırdığı Erzurum Halk Oyunlarına ve THM Topluluğuna başladım. Çakıştığı için ikisini birlikte yürütmek zor geldi. Halk Oyunlarını bırakıp THM Topluluğuna yoğunlaştım. Evde rahmetli ağabeyim beni özel bağlamaya ve türkü okumaya çalıştırıyordu.

Türk Folklor Kurumu Repertuar dersimize sevgili Mehmet Özbek hocam geliyordu. THM Solfejine önce ağabeyim Ömer Şan daha sonra Sevgili Yücel Paşmakçı hocam geliyordu. Rahmetli Muzaffer Sarısözen hocanın THM Solfejini bire bir elimle notalarını yazarak çalıştım. Tüm öğrencilerime de; Gerek Ses ve gerekse Saz (Bağlama) eğitim ve öğretimi için bu solfeji uyguladım. Bağlama akordunu daha düzgün yapmak gibi çok faydasını gördüm. Hem öğrendim hem de öğretmeye çalıştım.THM nazari bilgileri ve eserleri (Repertuarı) ile ilgili okullarda eğitim ve öğretim olmadığı için türkü öğrenmek için adeta kendimle yarışıyordum.

Türk Folklor Kurumuna devam ettiğim sıralarda 1976 yılında TRT Amatör Ses Sanatçısı sınavını kazandım. Yöre türkülerini solo bant yapma hakkı aldım. Bir iki bant yaptıktan sonra o zaman Kültür Bakanlığı’na bağlı olan Devlet Konservatuarında öğrenci olduğum için rahmetli Nida Tüfekçi hocam ‘’Öğrenci misin? Yoksa Sanatçı mı?’’ diyerek bant yapmama engel oldu. Daha okulu bitirmeden 1981 yılı TRT’nin bu sefer ‘’Yetişmiş Sanatçı’’ sınavını kazandım. 1982 de kadro aldım. O zamandan beri THM Ses Sanatçısı olarak çalışmaktayım.

Önce 1978 yılında Bahçelievler’de otururken Bakırköy Halk Evi THM Topluluğunu çalıştırdım. Öğrendiğimi öğretmeyi çok seviyordum. Sonra 1979 da ağabeyim Ömer Şan ile Kadıköy Fikirtepe Murat Paşa Caddesinde ‘’Şan Müzik Evi’’ diye bir dükkân açtık. Orada da bir çok öğrenci yetiştirmek kısmet oldu.

Son olarak yazmaya çalıştığım bir şiiri paylaşmak suretiyle bugünkü yazımı noktalamak istiyorum.

BİZİ AFFETSEN YARABBİ

 

Sana doğru geliyoruz

Öleceğiz biliyoruz

Bile bile gülüyoruz

Bizi affet sen YARABBİM 

 

Dünyada emanet kaldık

Her şey bizim oldu sandık

Aşkın Ateş'ime yandık

Bizi affet sen YARABBİM 

 

Medet senden gelir Can'a

Dar içinde düştüm Zara

Yürektedir gizli yara

Bizi affet YARABBİM