Gülşah Akkaş Yaman


MUHABBET DOLU BİR ÇAY DEMLESEK

MUHABBET DOLU BİR ÇAY DEMLESEK


İnsanın evi bu dünyadaki cenneti olmalı, ya da olabilmeli. Akşam olduğunda tüm hayat telaşını dışarda bırakıp, çayı demlemek için mutfağa attığınız ilk adım ile başlayan huzur yolculuğu. Bu kez çay demlemek bir yolculuk olsun sizin için, acele, sakin adımlarla ilerleyin, ne demliği yorun ne çayı. Demliği elinize almadan evvel, bir estağfurullah çekin şöyle nedamet ile. Öyle ya günahkar hallerimiz temizlensin arınsın. Suyu bu kez hızlı hızlı doldurmak dan vazgeçin, bir taraf dan suyun sesini dinleyin, bir yandan  suya salavat okuyun. Efendimiz hürmetine siz de şifa alın bu su ile demlenen çay da.

Kaynar kaynamaz demleyin ilk sıcağı gitsin, sakinlesin çayın üstüne suyu hemen dökmeyin, yavaş yavaş demleyin, uzun yoldan gelmiş çay hanenize, çay da hürmet bulsun, çay dan nasiplenenler de, rabbena atina’yı bu kez tüm şüküreden  haliniz ile okuyun . Allahtan dünya ve ahiret için güzellik dileyin, çayı içenler de bu duadan nasiplensin, duayı eden de.

Tepsi ile ve bardaklarla kavga etmeyin, eşyanın sahibi hürmetine eşyaya hürmet edin, usul usul çay tepsisini hazırlayın. Salona götürdüğünüz çay servisini evde çok kallavi bir misafir varmış edası ve zarafeti ile götürün, alt tarafı çay demeyin, insanın tüm evi ile eşi ile ilişkisi o çay da gizli sanki. Çayı içerken sohbet edin yormadan, yorulmadan. Kavga eder gibi demlenen çaydan muhabbet hasıl olur mu? Unutmayın ''evdeki Adem ile geçinemeyen alem ile nasıl geçinir?''

''Geçinmek'' büyüklerden kalma yadigar bir söz olmalı bana, ''geçim ehli olmak, geçinmeye gözü olmak.'' Anadolu da ki kızların kulağına fısıldanır usulca, bu sözler. Ama insan en çok gözü ile terbiye olur kulağı ile değil. Babaannemin dedeme yeni gelin gibi hizmet edişi gelir gözümün önüne. ''Eşi ondan razı olduğu halde ölen kadın cennetliktir'' buyurur efendimiz.

Çay gibidir hayat, demini almak için zaman ister. İlişkiler demini aldıkça kolaylaşır, güzelleşir.

BİR ÇAY DEYİP GEÇME! Diyelim bu güne kadar çay ile de kavga ettik,  artık tüm kavgaları bitirme zaman, varsayalım üstat bu kez bize sesleniyor olsun: 

''Üstada ne yapacağız her şeyi kaybettik?

Çay koy keçeli yeniden başlıyoruz.''

Bu yazı muhabbet dolu çaylara vesile olsun umuduyla. Bir sonraki yazıda buluşmak duası ile.