MÜDÜÜÜRRR!...
Tarih: 16.4.2016 11:42:09 / 3012okunma / 4yorum
Ö. Emir Doğan

 

-Okul müdürleri ne iş yapar kardeşim?!...

-Evet, ne iş yaparlar sâhi?

-Akşama kadar bilgisayar başında okey oynuyorlar, sosyal medyada sağa sola laf yetiştiriyorlar, gazete okuyup haber sitelerine yorum yazıyorlar. Tüm yurdum insanı gibi, memleket kurtarıyorlar.

-Ciddi misin?

-Çok ciddiyim, hiç bu kadar ciddi olmamıştım.

-Ayrıca kola kravat giyinip toplantılarda boy gösteriyorlar. Vali de olmayan bir makam odası, sekreter, deri koltuklar, okul aile birliği başkanı emirlerinde, para gani, ohh suyundan da koy.

-Püü sana o zaman. Anlaşılan bilmiyorsun dinle de öğren bâri.

-26 Temmuz 2014 tarih ve 29072 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre okul müdürünün görev, yetki ve sorumluluğu şöyle belirtilmiş:

MADDE 39 – (1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir. Müdür; okulun öğrenci, her türlü eğitim ve öğretim, yönetim, personel, tahakkuk, taşınır mal, yazışma, eğitici ve sosyal etkinlikler, yatılılık, bursluluk, taşımalı eğitim, güvenlik, beslenme, bakım, koruma, temizlik, düzen, nöbet, halkla ilişkiler ve benzeri görevler ile Bakanlık ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince verilen görevler ile görev tanımında belirtilen diğer görevlerin yerine getirilmesini sağlar.

-İstersen Madde 39´u bir daha okuyum. İçerisinde anlamını bilmediğin epeyce kelime var sanırım. Ya da şöyle söyleyeyim:

Küçük bir ilde bile; bir İl Milli Eğitim Müdürü, üç İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, on iki İl Milli Eğitim Şube Müdürü, on beş ilgili birimlerin şefleri, her bir şefin maiyetinde üçer-beşer memur olmak üzere en az yüz kişinin yaptığı işlerden tek başına sorumlu olan kişiye okul müdürü denir. Duurr, daha bitmedi. Okulun öğrenci sayısına göre yüzlerce-binlerce öğrencinin derdi ile dertlenmek ve dertlere bir çözüm bulmak da müdürün işidir. Binlerce çocuk diyorum anladın mı? Hani sen evinde tek bir çocuğunla başa çıkamıyor ve apartman yöneticisinden ikide bir uyarı alıyorsun ya. Yine bitmedi. Bir de senin gibiler var. Ya onların şikâyetleri. Kalorifer yüksek yakıldı, çocuğum terledi hasta oldu diye şikâyet eden mi dersin, çocuğumun psikolojisi bozuldu diyen mi dersin, psikoloji kelimesinin anlamını bilmeyen mi dersin. Yaa, müdür “psikoloji” teriminin tanımını yapandır işte.

Bilgisayar başında çok zaman geçirdikleri doğru çünkü bilgisayar başından öğlen arası vermeden dahi kalkamıyorlar. Hem sen, Milli Eğitim Bakanlığında elektronik ortamda veri girişi yapılan kaç modül var biliyor musun? Bunların kaçını yeterli düzeyde kullanabilirsin? Ya okulların fiziki sorunları, bina işleri, elektrik, doğal gaz, boya-badana hatta çatıdaki kuş gübrelerine kadar kimin görevi sanıyorsun tüm bunları? Haa. Söyle bakalım. Okulun çevre düzeni, istinat duvarı, kamera sistemleri, ses sistemi, salonu, tefrişi, düzeni. Her hafta en az iki defa yapılan belirli gün ve hafta kutlamaları, bunların organizesi… Toplantılar, seminerler, hizmet içi eğitim faaliyetleri. Kavga eden öğrenciler, çocukların kavgası sebebiyle birbirine giren veliler…

 Çocuğunun sınıfının değiştirilmesini isteyenler, dolar ya da döviz gibi çocuğunun anlık değişim gösterdiğini zannederek her gün okula gelip  “durum soran” velilere kim cevap verecek söyle bakalım. Amirler yukarıdan yazar gönderir, hatta yazmaz bile elektronik posta ile anında gönderir ve anında gereğini ister haklı olarak. Peki bunun gereğinin yapılmasını, hesabını kim verecek ha…

-Ders ücretlerini katmerli almayı biliyorsunuz ama.

-Demek öyle. Bir İlkokul müdürünü ele alalım. Sınıf öğretmeni kadrosunda olduğu için; bir sınıf öğretmeni gibi ayda altmış saat yani altı yüz lira ücret zaten alır. Müdür olunca ne kadar fazla alır peki? Haftada 15+5: 20 saatten ayda ortalama 80 saat. Yani sekiz yüz lira. Aradaki fark iki yüz lira. Peki sana bir soru: ayda 200 lira fazladan ücret için; normalde yaptığın bir işin on katı fazla iş yapar mısın?

-Yapmasınlar kardeşim, zorla mı yaptırıyorlar?

-O yapmasın bu yapmasın. Sonuçta başka bir öğretmen yine bu işi yapmayacak mı?

-Yapacak.

-Eeeee….. Müdürlük; Milli Eğitim Bakanlığının en güzide ve en zor görevlerinin başında gelir.

- Türk Toplumunun tamamına yakını öyle ya da böyle bir şekilde eğitimle ilgilidir. Bu ilgi çoğu zaman “öğrenci velisi” olma düzeyindedir. Bu ilgi bazen “öğretmen beğenmeme, öğretmen eleştirme, okul basma, müdür ya da öğretmen dövme veya şikâyet etme şeklinde de tezahür edebiliyor. Tabi gerçekten ilgili olan, tüm eğitim çalışanlarına elinden geldiğince destek olan, kadirşinas velilerimizin hakkını da teslim edelim. Emeğini esirgemeyen tüm müdürlere, yardımcılara, öğretmenlere, velilere, daha üst yöneticilere teşekkür ederim. Sen de teşekkür et. Hak ediyorlar bence.

- Hem, ben bugüne kadar, en azından kendi ülkemde, öğrencisini öldürmüş bir öğretmen duymadım.  Ama evladını doğramış çok anne-bana duydum. Annesini babasını doğrayan evlât sayısı daha da fazla...

-Müdüürrr…

BİTMEZ…

Anahtar Kelimeler: MÜDÜÜÜRRR
Okuyucu Yorumları (4 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YEME BENİ ŞİMDİ
21.4.2016 16:27:26
Güldürme şimdi müdür yardımcısı. yarin sen müdür olunca da aynı yorumu yazar mısın? bakanlar çalışıyor, vali çalışıyor ama başbakan yatıyor diye bir saçmalık olur mu? dediğin şekilde müdür kaldı mı? Müdürlerin yüzde elliden fazlası,yüksek lisanslı, doktoralı. sen o okulda müdür olduğu için iş yapıyorsun.Müdürlerin arabalarıyla akaşama kadar servis yapmaları bile başlı başına bir iştir. hasap müdürden sorulur ilk onun kellesi gider...
Ömer Doğan
21.4.2016 16:47:27
Bir müdür olarak burada yazılanlar benim yaptığımın onda birine ancak denk gelir. Eğitim-öğretim aksamasın diye birer yazı yardımcılarıma havale eder, iki yazı ben takip ederim. Rehber öğretmen işini elbette o yapacak, bilgisayar işini elbette bilgisayar öğretmeni yapacak.Yazışma işlerinin yüzde doksanını ben yaparım. memurum daktilodan bilgisayara yeni geçti. elbette işini iyi yapan, bazı sistemleri müdürden iyi bilen memur, yardımcı vardır.Zaten müdürün işi koordinasyondur. gerisi hamaset. Ayrıca eşşekten düşmeyen halden bilmez, müdür olmayan da müdürlüğü anlamaz, bilmez. Garip olan müdürün teklifiyle ve onun himayesinde iş yapan "yardımcının" horozlanmasıdır. Oysa onun yaptığı ve yapmadığı iş de müdürün hanesine yazılır.
Müdür Yardımcısı
17.4.2016 18:15:22
Müdürün görevi genel olarak görevi bir alttakine yani müdür yardımcısına, memura ya da öğretmene havale etmektir. Çoğu müdür görev tanımındaki işlerin bir çoğundan anlamaz. Basit bir yazışmayı dahi yapamaz. Bilgisayar ortamında yapılan işleri (e-okul/Mebbis/Tif/Kbs vb.) yapabilen müdür sayısı bir elin parmak sayısı kadardır. Sıkıştığı an yetiş Md. Yrd. Bilgisayarcı ya da Rehberlikçi. Bunlar olmasa vay geldi müdürlerin haline. Ne müdürler tanımak nasip oldu. Sayacak yazacak o kadar çok şey var ki... Kendi aile bildirimini yardımcısına doldurtmak isteyen müdürler var. Yuh bari nüfusunu da yardımcına ver de bari her şey tamam olsun. Müdür mü dediniz????
Bilgisayar Öğretmeni
30.4.2016 11:57:42
Sayın Müdür, ben de bir bilgisayar öğretmeni olarak yazıyorum. Bilgisayar öğretmeninin işi okuldaki bilgisayar işlerini yapmak değildir. Tamir, teknisyenlik hiç değildir. Türkçe öğretmeni gibi öğrencilerine bilgisayar dersini öğretmektir. Bilgisayar öğretmeni hep yanlış algılanıyor ve müdürler tarafından bir ara eleman, tamirci, teknisyen gibi görülüyor. Dediğim gibi onun görevi dersini, öğrencilerine öğretmektir. Eski adıyla formatör yeni adıyla bilişim rehber öğretmeninin görevi de öğretmenlere rehberlik yapmaktır. Yine tamircilik teknisyencilik memurluk vs değildir. Bu yanlış algılarınızı düzeltmiş olalım.
Yazarın Diğer Yazıları
MARTIN SEKİZİNE DAİRDİR (21 Mart 2019 - Perşembe)
DALÂLETTEN ŞEHÂDETE MALCOLM X (01 Ocak 2019 - Salı)
VUR ABALIYA YA DA VUR MÜDÜRE (22 Aralık 2018 - Cumartesi)
EV ÖDEVİ Mİ!... (30 Kasım 2018 - Cuma)
HOMO DÜT DÜTÜS* (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
MAARİFE, MAARİFTEN BİR “BAKAN” VAR(2) (25 Temmuz 2018 - Çarşamba)
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ OKUMASI (2) (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ OKUMASI (1) (03 Temmuz 2018 - Salı)
BUGÜNLERİN RAMAZANI (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ABBAS GÜÇLÜ VE EĞİTİME DAİR NOTLAR (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
YENİ, LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
OKULLAR ARASI BİLGİ YARIŞMALARI (19 Mart 2018 - Pazartesi)
GENÇLERLE BAŞBAŞA ve BAŞGİL HOCA (06 Mart 2018 - Salı)
E- EĞİTİM DÖNEMİ (25 Ocak 2018 - Perşembe)
BASIN VE VATANDAŞ MOBBİNGİ (05 Ocak 2018 - Cuma)
İSTİKLÂL VE İSTİKBÂL ŞAİRİ (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
OKUL AİLE BİRLİĞİ TOPLANTILARI (03 Aralık 2017 - Pazar)
ÖĞRETMENİM… (26 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİN WC SORUNU (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
TEOG YERİNE İBİP (29 Eylül 2017 - Cuma)
SAYIN 1.SINIF VELİLERİ… (12 Eylül 2017 - Salı)
4 DUVAR 4 TEKER UĞRUNA… (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
“İSLAMÎ TATİL” DERKEN BAYIM… (27 Temmuz 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMEN(SİZ) STRATEJİ BELGESİ…(2) (22 Haziran 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMEN(SİZ) STRATEJİ BELGESİ…(1) (20 Haziran 2017 - Salı)
KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA(2) (29 Mayıs 2017 - Pazartesi)
KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA(1) (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
16 NİSAN (REFERANDUM) OKUMALARI (21 Nisan 2017 - Cuma)
YENİ BİR MİLAT: 16 NİSAN (10 Nisan 2017 - Pazartesi)
SMS ÂDÂBI (“HAYIRLI CUMALAR”) (27 Mart 2017 - Pazartesi)
PROMOSYON TARTIŞMALARI (15 Mart 2017 - Çarşamba)
ÇOCUKERKİLLİK (06 Mart 2017 - Pazartesi)
28 ŞUBATTAN 15 TEMMUZA (28 Şubat 2017 - Salı)
VALENTINE´S DAY (SEVGİLİLER GÜNÜ) (15 Şubat 2017 - Çarşamba)
MÜFREDAT YENİLEMESİ YETER Mİ? (31 Ocak 2017 - Salı)
“ERBAUN”(KIRK YAŞ) ÜZERİNE (09 Ocak 2017 - Pazartesi)
KANIMIZ AKA AKA… (20 Aralık 2016 - Salı)
GÖKLER ADAMI: NURİ DEMİRAĞ (29 Kasım 2016 - Salı)
RÖTARLI ROTASYON (08 Kasım 2016 - Salı)
DARBENİN YÜZ GÜN SONRASI (25 Ekim 2016 - Salı)
İŞİMİZ CİNNETİMİZ OLMASIN (08 Ekim 2016 - Cumartesi)
AKILLI TELEFON SOYGUNU (22 Eylül 2016 - Perşembe)
CİĞERİNİZİ KURTLAR YESİN!... (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DARBE NÖBETLERİ VE SAYGI DURUŞU MESELESİ (10 Ağustos 2016 - Çarşamba)
FETÖKOPAT” ENDİŞELERİM VAR(DI) (23 Temmuz 2016 - Cumartesi)
SİVAS´A ÖĞRETMEN AKADEMİSİ (18 Haziran 2016 - Cumartesi)
BEYDEBA´DAN... (31 Mayıs 2016 - Salı)
TÜBİTAK BİLİM PROJELERİ (17 Mayıs 2016 - Salı)
“YIKIK DİNİN MENSUPLARI” (04 Mayıs 2016 - Çarşamba)
ŞAKA GİBİ 1 NİSAN (01 Nisan 2016 - Cuma)
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ(Dİ) (22 Mart 2016 - Salı)
ŞEHİR VE İNSAN ÜZERİNE (08 Mart 2016 - Salı)
YENİLECEKSİNİZ… (23 Şubat 2016 - Salı)
“BAŞKANLIK” MESELESİ (02 Şubat 2016 - Salı)
SUBLİMİNAL MESAJLAR VE DİZİLER (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
MEHMET AKİF ERSOY… (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
MÜSLÜMAN(!) AMA PUTiNCİ... (15 Aralık 2015 - Salı)
ŞU ÖĞRETMEN DEDİKLERİ… (25 Kasım 2015 - Çarşamba)
BİR, KASIM KASIRGASIYDI… (17 Kasım 2015 - Salı)
SIRTLAN SÜRÜLERİ GİBİ SALDIRIYORLAR (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OĞLUM REŞİT… OLMASIN (02 Ekim 2015 - Cuma)
DAĞLICA YİNE DAĞLADI!... (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KILIÇ SIRTINDA GÜNLER (20 Ağustos 2015 - Perşembe)
ROTASYON MU DEMİŞTİNİZ? (06 Ağustos 2015 - Perşembe)
BİR RAMAZAN BÖYLE GEÇTİ (21 Temmuz 2015 - Salı)
TERCİH MARATONU VE İHL´LER (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
BİZE RAHAT YOK!... (27 Haziran 2015 - Cumartesi)
SEVİNDİRMEYEN ŞEÇİM 7 HAZİRAN (17 Haziran 2015 - Çarşamba)
EL BİRLİĞİYLE… (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
19 MAYIS SONRASI DA BİR CİHATTIR (19 Mayıs 2015 - Salı)
“STRES” SEÇİMİNE DOĞRU!... (11 Mayıs 2015 - Pazartesi)
İŞÇİNİN 1 MAYISI (28 Nisan 2015 - Salı)
ÖRTÜN(ME)MEK (13 Nisan 2015 - Pazartesi)
CUMA NAMAZI VE ÇALIŞANLAR (04 Nisan 2015 - Cumartesi)
EV ALMAK YA DA AL(A)MAMAK (20 Mart 2015 - Cuma)
ALLAH BİR DAHA…YAZDIRMASIN (10 Mart 2015 - Salı)
DARBENİN POST’U VE ERBAKAN (27 Şubat 2015 - Cuma)
MÜBAREK SEVGİLİLER GÜNÜ(!)… (15 Şubat 2015 - Pazar)
MANKURTLAŞTIRILMAMIŞLARDAN MISINIZ? (27 Ocak 2015 - Salı)
TERÖR YÜRÜYÜŞÜ! (14 Ocak 2015 - Çarşamba)
EĞİTİMİN KARASI, “KARMA” OLMASI (18 Aralık 2014 - Perşembe)
ÖĞRETMENİM… (24 Kasım 2014 - Pazartesi)
“KÖPEKÇE” MERAMLAR (21 Kasım 2014 - Cuma)
CİNSEL SUÇLAR(II) (22 Ekim 2014 - Çarşamba)
CİNSEL SUÇLAR(I) (21 Ekim 2014 - Salı)
SAYIN VELİ… (02 Ekim 2014 - Perşembe)
NORM FAZLALIĞI VE ROTASYON (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
ADALET BU MU? (14 Eylül 2014 - Pazar)
EĞİTİM SAVAŞLARI (07 Eylül 2014 - Pazar)
GÜL GİBİ SAADET Mİ? (01 Eylül 2014 - Pazartesi)
“MEDYA OKUR-YAZARLIĞI’NI SEÇMELİ (20 Ağustos 2014 - Çarşamba)
KELEPİRE KONUT!... (12 Ağustos 2014 - Salı)
YEREL GAZETELERİN HABERCİLİK ANLAYIŞI (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Adem suretinde olan herkes adem değildir?

Hacı Bektaşı Veli
Çok fazla yerseniz, duyma kaliteniz düşer.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59