İhsan Gülbilge


Meydana ağaç dikin!

Geçtiğimiz günlerde valiliğimiz tarafından "Sivas'a Nefes" adında bir ağaçlandırma projesi başlatıldı. Söz konusu Sivas ve Ağaç olunca, aklıma hiç eskimeyen bir tartışma konusu geldi "Eski Kent Meydanı Yeşilliği"


Sivas'la ilgili sosyal medya hesaplarını takip edenler bilirler ki "Eski Kent Meydanı-Cıbırlar Parkı" fotoğrafı düzenli aralıklarla paylaşılır ve fotoğrafın altı "Ahh yeşil Sivas ne hale geldin, beton Sivas, gölgelenecek yer kalmadı..." yorumlarıyla dolar. Hal böyleyken, yani meydan düzenlemesinin üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, bu konu halen gündemdeyken; bir şeyler yapmamız gerekiyor diye düşündüm ve bu yazıyı kaleme aldım.

Elbette valiliğimizin başlattığı ağaçlandırma projesi çok önemli ve projeyi canı gönülden destekliyorum ama şunu da eklemek istiyorum: Eğer sadece dağlarımız, taşlarımız ağaçlandırılacaksa yetmez. Projemiz çok yavan kalır. Muhakkak bu ağaçlandırma seferberliği şehir merkezine de taşınmalı, taşınmalı ki yıllar süren "Meydana Ağaç Dikin" tartışması sonlansın. Bizler de enerjimizi eleştirmeye değil, hayal kurmaya harcayalım.

İşte bu amaçla, hazırladığım önerileri ve bu önerilere uygun fotoğrafları sizlerle ve de gazete aracılığıyla valimiz ve belediye başkanımızla paylaşmak istiyorum:

1. Yeşil Caddeler Projesi: Eski İstasyon Caddesi yeşilliğini en azından başka caddelerde yeniden hayata geçirmeliyiz. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı, Mecnun Odyakmaz Caddesi gibi belirlenen uygun bölgelerde bu tarzda bir düzenleme yaparsak, eski istasyonu özleyen kişiler en azından buralarda yürüyüş yaparak özlemlerini bir nebze giderir. Sivas daha yeşil olur.

2. Çınaraltı Meydanı: Valiliğin karşısındaki mini meydanı "Çınaraltı Meydanı"na dönüştürülmeliyiz. Böylece merkezde gölgesinde dinlenebileceğimiz, kuşların cıvıltılarını dinleyebileceğimiz güzel alanlarımızın sayısı artar.

3. Yeşil Parklar: Parklarımızı daha yeşil yapmalıyız :) O meşhur eski kent meydanındaki yeşilliği, maalesef şuan parklarımızda dahi göremiyoruz. Paşabahçe Sivas'ın en yeşil bölgesi ama orada bile yeni yapılan etaplar ağaç sayısı bakımından yetersiz. Hem az ağaç dikiliyor hem de dikilen ağaçlar  çam gibi dikenli, parklara uygun olmayan ağaçlar oluyor. Oysa geniş yapraklı ağaçlar tercih edilse çok daha hoş bir görüntü elde edilecek. (Üstelik Sivas'ta bilinenin aksine (!) çam dışında ağaçlar da yetişiyor, eskiden olduğu gibi...)

-

-

4. Kent Meydanı : Meydanımızda da belirlenen yerlere ağaçlar dikmeliyiz. Ayrıca orduevi yerine, jandarma binası arkasına ve çeşitli yerlere yapılacak olan yeni meydanlarımızı, 15 Temmuz Meydanı gibi beton yığını şeklinde tasarlamamalıyız.

-


Bu önerilerim dikkate alındığı takdirde kamuoyunu meşgul eden bu "Beton Sivas" tartışmasının azalacağı ve Sivas'ın daha yeşil bir yer olacağı kanaatindeyim. Ayrıca şunu da belirtmeliyim her ne kadar "önerilerim" diyor olsam da bu yazdıklarım, hemşehrilerimizin hemen hemen hepsinin ortak kanaati ve isteğidir. Bu yazıyı sadece kendim değil onlar için de kaleme aldım. Sürçülisan ettiysem affola...

 

 

 

 

 

 

 YAZARLAR