MEMURLAR VE EMEKLİLER BEKLENTİ İÇERİSİNDELER
Tarih: 25.10.2017 11:34:10 / 467okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

Ülkemiz olağanüstü bir dönemden geçmektedir. Aynen, kabulümüzdür. Devletin her türlü yanında olmaya, hazırız. Gereğini de yaparız.

Yapılan bazı uygulamaları da eleştiri hakkımızı, kullanarak; ifade etmek zorundayız.

Sayın yetkili bakanların yaptıkları basın toplantılarında; tahmini enflasyon rakamlarını, nerede ise; çiftli rakamlar düzeyinde, telaffuz etmektedirler. Hal böyle iken; Memura ve Emeklilere, takdir edilen rakamı, nasıl değerlendirmek gerekir. Çünkü, tahmini enflasyon rakamının altında kalmaktadır. Üstelik, kimi memurların gelir artışı yükseliyor diye; ilave vergilendirmelerle, verilen zamların; ellerinden geri alındığını da unutmamak, gerekir. Her yılın son aylarında, gözle görülür, bir düşüş yaşanmaktadır. Acaba, memur zamlarını belirleyen irade; bunu da hesap etmiş midir?

Enflasyon farkı, ödenmektedir. Doğrudur. Ancak, O, fark üç ay önce oluşmuş ise; nakit olarak, üç ay sonra, ödenmektedir. Bu da başka bir ince hesaptır.

 Gelecek yılın, bütçe görüşmelerinin yapıldığı şu günlerde; kamuoyunun merakla beklediği sorulardan bir tanesi, gelecek yıl memur ve emeklilere yapılacak zam oranı miktarıdır.  Acaba, değişiklik yapılacak mıdır? Gelecek yıl yapılan anlaşmaya göre; 2018 için yüzde 4+3,5 oranında 2019 yılı için ise yüzde 4+5 ile anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.  Bu zam oranı ne memurları ne de emeklileri memnun edecek gibi gözükmemektedir. Hayatın gerçekleri açısından bakıldığı zaman da bence de yeterli değildir.

 Neden böyle bir sonuca vardığımı şöyle açıklayabilirim; Her ay düzenli olarak, çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından, bir ailenin açlık sınırı ve geçinme standardı ile ilgili; araştırmalar yapılmaktadır. Bu sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bugüne kadar, duyurulan bu sonuçların yanlış, eksik olduğuna dair karşı açıklamalar yapılmamıştır. Bu da göstermektedir ki; o araştırmaların sonuçları doğrudur. İşte o zaman asıl soru şu olmalıdır? Devleti yönetenler, seneden, seneye memur ve çalışanlara yapacakları zamları yüzdelik dilimlerle değil, hayatın tam içerisindeki gerçek rakam sonuçlara göre, belirler iseler; daha tatmin edici bir durum ortaya çıkacaktır. O durum, şikayetleri daha aza indirecektir, fikrini taşıyorum. Herhangi, bir malın; seneden seneye etkilendiği, fiyat, grafiği, ortaya konabilir.

Çalışanlar açısından, şu değerlendirmeleri de unutmamak, gerekir. Herkes Devlet memuru, değildir. Devlet memurunun imkanlarına sahip olanlar olduğu gibi; O, imkanlara, sahip olamayan insanlarımız da mevcuttur.

Daha önemlisi, çalışanlar üzerinde şöyle bir algının oluştuğunu izlemekteyiz. O algı oluşumu, çalışanların maneviyatını bozmaktadır. Direncini zayıflatmaktadır. Hayatın her alanında; hayatın taaa gerçeği ile karşılaşan insanlar, bazı şeyleri sorgulamaktan kendilerini uzak tutamıyorlar. Devletin yeteri kadar vergi toplayamaması, işveren konumundaki bazı insanların çalışana, yeteri kadar insani değer vermemesi, havadan para kazanma yollarının teşvik edilmesi, kişisel masrafların şirkette gider gösterilmesi; var olan gerçeklerdir. Çalışanları, bu konular rahatsız etmektedir. 

DEVLETİN BU KONULARIN, ÜZERİNE DAHA ÇOK, GİTMESİ GEREKİR.

Devletten çalınan her kuruş, kaçak elektrik, kayıt dışı ekonomi, yatırılmayan sigorta pirimi, ödenmeyen her vergi, kaçak sokulan her mal; Devlete ihanetin başka, bir yöntemidir. O halde; Devlete ihanet olarak algılanması ve O, anlam da cezalandırılması, gerekir.

Karşılıksız çekler, yukarıda sıraladığımız olumsuzluklar devam ederse; Memura, emekliye; istenilen oranda zam yapılamaz.

 Sırasıyla şu olumsuzluklar da; gelir düzeyimizi düşürmektedir.

Herkesin gözünün önünde yapılan haksız uygulamalar, eşit iş alanındaki insanlara, farklı ücret ödenme durumları, DEVLET dairelerinde çalıştırılmadan sayısız insana maaş ödenmesi gerçekleri, bazı spor kulüplerinin hovardaca, sorumsuzca yaptığı harcamalar, kayıt dışı ekonomi mensuplarının ortada alenen, ticari faaliyetleri... Haksız havadan kazanılan paralar...

Çalışan konumdaki insanların sigortasız çalıştırılması, tazminat konularının açıklığa kavuşmaması gibi, sorunlar yumağı; çalışanı rahatsız etmektedir. Üstelik, maaşlara yapılacak zam oranına gelince; her şeyin ince elenip, sık dokunarak; para yönünden çalışanların rahatlığa kavuşma olayının gerçekleşmemesi; insanlar arasında ümitsizliğe, güvensizliğe neden olmaktadır. Bunları ve sayamadığımız daha nice kaçak ve giderleri alt, alta topladığınız zaman; ne kadar fazla bir yekûn tuttuğunu göreceksiniz. Doğal olarak bu kadar negatif yekunun fazla olması; çalışanlara yapılacak zammı da etkilemektedir.

 Emeklilerin durumuna gelince; aynı negatiflikler emekliler içinde geçerli olduğu gibi, fazlalıkları vardır. Yapılan intibak yasasının belirli bir zamanı kapsaması, beraberinde bazı olumsuzlukları da ortaya çıkarmıştır. O nedenle çalışan insanlar; kolay, kolay emekli olmayı düşünmemektedirler. Neden? emekli olduğu zaman, nerede ise çoğu kesim, çalıştığı zamanın yarısını emekli ücreti olarak almaktadır. Bu da emekliliği olumsuz olarak etkilemektedir. Çalışanlardan farklı olarak; ilave ücretler alamadıkları gibi,     

Bu da demektir ki; emeklilere yapılması düşünülen zamların yüzdelik dilimlerle ifade edilmesi; daha da gülünç bir durumdur. Ülke gerçeğini göz önünde bulundurursak; toplumumuzda kimi emeklilerin kendi gelirlerinden başka, ailesinde gelir getiren, birileri yoksa; o zaman yapılacak o zamlar sadaka gibi algılanır. Ülkenin önünde işsizlik oranının yüksek olması gibi, bir durum tüm gerçekliği ile, gözümüzün önünde durmaktadır.

Seçim vaatlerinden olan; emeklilere, faizsiz kredi olanağının bir an önce hayata geçmesini, bekliyoruz. Ayrıca, emekli bir insan öğrenci okutuyor ise; O, öğrencisine; Devlet tarafından ek imkanlar, sunulmalıdır. Nasıl ki; bugün yeni doğan bebeklere imkanlar sağlanıyor ise; aynı imkanlar, emeklilerin okuyan öğrencilerine sağlanmalıdır.

 Bütçe görüşmelerinin yapıldığı şu günlerde; umarım Ülke gerçekleri göz önünde bulundurularak, değerlendirme yapılır ve sadaka yerine geçecek zamlar, bir kenara bırakılarak; insanların kimseye muhtaç olmadan hayatını devam ettirecekleri bir ücret takdir edilir. 

Sosyal Devlet olmanın, temel ilkelerinden bir tanesi yerine getirilmiş olur. Emekli avuç açan bir insan olmayı değil; hak ettiği değerin kendisine verilmesini beklemektedir. Zannımca, en doğal hakkıdır. 

Sosyal Devlet olarak; geliri olmayan insanlara her alanda yaptığımız katkı ve çalışmalar güzeldir. Aynı güzelliği, senelerce; bu Devlete hizmet etmiş olan insanların beklemesinden daha doğal ne olabilir. 

DEVLET BÜYÜKLERİNİN, BU GERÇEĞİ GÖRMESİ GEREKİR.

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar?

Hacı Bektaşı Veli
Atlar yüz ifadelerini kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59