MEMLEKET HİZMET İSTER
Tarih: 5.3.2018 12:02:25 / 721okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

Hayırla  hizmet  eden, hayırla anılır. Adınızın hayırla anılmasını istiyorsanız; kalıcı eserler   bırakınız...

Devletin yaptığı yatırımlar, şüphesiz unutulmaz. Ayrı, bir yeri vardır...

Şehrimiz bana göre; her türlü yatırımın en iyisini hak ediyor.

Son günlerde, şehrimize yönelik gurbetteki hemşehrilerimizin yaptıkları hizmet etme  girişimleri, bizleri çok sevindiriyor. Karmaşık duygular içerisinde kalıyorum. Biraz özlem, biraz sitem, biraz sevinç, biraz heyecan… Ne derseniz deyin. Memleketini sevmek budur. Memleket hasreti, her zaman diriliğini, canlılığını koruyan bir duygudur. Eksilmez, gittikçe  artar.  Sözün bittiği yer burasıdır. Çünkü, senelerden beri; bu şehre hizmet edeceğim diye; şehrin sırtına binen, şehrin sırtından geçinen, insanları düşünüyorum.  Yine bu şehrin en iyi halini de; zamanla bu şehrin sıkıntılarını da, yaşayan insanlarımız bilmektedir.  Kimi insanımız; Aradan seneler geçse de; şehrinde çektiği sıkıntıları unutmuyor. Kendisinden sonra gelecek olan nesillerin; birazcık olsun sıkıntılarını gidermek adına, fedakarlık ne gerektiriyor  ise; en güzelini yapmaya çalışıyor. En azından, düşünce alanında, kafa yoruyor.

 Hangi alanda olursa olsun; bu şehirden nemalanmak isteyen tüm insanlardan nefret ediyorum. Allah, onları bildiği gibi yapsın… Beni üzen, yaptıkları şeyi; memleket faydasına diyerek, ortaya çıkmalarıdır. Hiç unutmuyorum;  Bir Sivas Spor maçında İstanbul´ da ki  hemşehrilerimiz; şöyle bir pankart asmışlardı. ´´Vatan 58 MEKAN 34´´ diye. Bunu ancak yakınları, ailesi, kendisi bu şehrin dışında  yaşayan insanlar, daha iyi anlar. Onların neler hissettiğini anlayabilmek için; onlar gibi yaşamak gerekir.

Bugün,  İstanbul´ da 700 e yakın Sivas şehri kaynaklı dernekler vardır. Beklentimiz o dur  ki; hemşehrilerimiz çeşitli dayanışmalar içerisine girerek; asıl amaçları vatanları saydıkları kendi asıl topraklarını unutmayacaklardır. Bu amaçla; gönülden bağlı oldukları, şehirlerine; Buralara kendi adları ile anılacak, çeşitli yatırımlar yapacaklardır. Hem kendilerinin bu şehre ait olduğunu ispat edecekler. Hem  de;  adları ile anılan eserler bırakacaklardır.

İşte fedakarlık budur… Memleket severlik budur…  

Karşılık beklemeden memlekete hizmet budur… 

Yoksa memleketin sırtına binip bir yerlere gelmek; aslında memleketine hizmet ediyormuş gibi, görünüp; farkında olmadan bu memlekete kötülük yapmak memleket severlik değildir.  

İstanbul´da hemşehri sayımızın çokluğuna rağmen; her anlamda yeteri kadar temsil edildiğimiz, söylenemez...

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kardeşlerimizin oluşturdukları, derneklerin; bir çatı altında birleşerek; daha büyük toplulukları temsil eden, kuruluşlar haline dönüşmeleri, en büyük dileğimizdir.  Yoksa; derneklerin sayısının fazlalığı, ortak hedefler için, birleşmiyorsa; bir anlamı olmaz. İstanbul´ da yaşayan hemşehrilerimizden beklentimiz budur. Buradan ne söylemek istediğimi anlamaları için; bizim dışımızda örgütlenen diğer şehir kuruluşlarının, her alanda elde ettiği başarılara bakmak yeterlidir, diye düşünüyorum. Kısacası, birlikten kuvvet doğar. Yoksa, böl, parçala taktiği burada da, kendini gösterir. Üst kimlik olarak; Sivas Sevgisini koyacak, tüm hemşehrilerimizin bunu yapacağına inanıyorum. Bu alanda olsun; siyasi tercihlerimizi, farklı takım taraftarı olma duygularımızı, farklı ilçelerden gelme özelliklerimizi, bir kenara koyarak; bir çatı altında birleşmeliyiz.

 Yerel anlamda; Bir de şu anlayış var. Çeşitli şekillerde, şehrimizde çalışmak üzere gelmiş olan idarecilerimiz; müdürlerimiz, işlerinin gereği görevlerini yapmak üzere buradadırlar.   Bu insanlar görevlerini iyi bir şekilde yaparlarsa; asli görevlerini yapmış sayılırlar. Çünkü, o görevi yapmak için buraya gelmişlerdir. Yahut seçilmişlerdir. Eğer görevini iyi yapamıyorsa; bağlı olduğu birimler onu değerlendirecektir. Amma, görevlerini çok iyi bir şekilde yapan insanlara herkes dua eder, adı hep övünülerek anılır. Bağlı olduğu birimler takdir etmese de;  halkımız onu bilir. Bir isim bırakır. Seçilmişlere gelince; Bir Belediye başkanı çok iyi temizlik yaptırıyor, diye; hizmet ediyor, denmez. O, asli görevini yapmaktadır. Onu yapmak için oraya gelmiştir.  

Seçilmişler de, kendi başlarına bir şey yapabilmeleri halinde; hizmet ediyor diye anılır. Yoksa partisinin tüm çalışmalarına katılmak. Mecliste bulunmak, rutin işleri takip etmek, hizmet değildir. Hizmet cebinden harcayarak, zamanından harcayarak, mesaisinden harcayarak ve hiçbir karşılık beklemeden bir tekkeye odun taşımak misali;  yapılan iştir. Diğerleri halkın sırtına binmektir. İşte o nedenle bu şehre cebinden harcayarak, kazandığını kendi şehrine yatırım yaparak, insanlardan hiçbir karşılık beklemeden; Tüm insanların, yaptığı güzel şeyler;  yapmış olduğu yatırımlar hizmettir. Bu böyle biline. Bir kimsenin görevini yapması hizmet sayılmaz. Görevini ne kadar yapıp, yapmadığı; görev alanları bir çetele altında tutulduktan sonra; değerlendirilir. Kim tarafından? yetkili insanlar tarafından.  Seçilmişlerin, Siyasi açıdan, hizmet açısından, değerlendirmesini de; Halkımız, yapacaktır.

Hayatın her alanında; karşılık beklemeden, Bu  tür yatırımları  bu şehre layık gören, bir mana da; bu şehre hizmet eden tüm hemşehrilerimizden ALLAH  razı olsun. Bu sayede birileri, hizmetin ne olduğunu öğrensin... 

Benim şahsımda, gurbetteki dostların duasıdır; ´´Ah gurbet, ahh... Her bir yana savrulmuş, dost ve akrabalar... Hep özlemimdir; Avlusu geniş bir evde; tüm ailesiyle birlikte bir bayram yaşamak... Nerede? Sadece hayal, ederiz... Uzaklara umutla bakarız... Belki.., belki... Amma, sonu hüsran... Sonu sessizlik, buğulu gözler, yutkunamayan boğazlar ve konuşamayan dillerle,  dolu bizim özlemimiz... Kelimeler yetersiz, gurbet bizim kaderimiz, vazgecilmezimiz...´´

 

Anahtar Kelimeler: MEMLEKET, HİZMET, İSTER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
Ayak basparmaginizda iki kemik olmasina karsilik diger dort parmaginizda ucer kemik bulunur.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59