İsmail Ayhan


MALUMUN İLAMI…

MALUMUN İLAMI…Malumun ilamı ne demek?
Her türlü etkene rağmen değişmeyen sonuç demektir. Çok isterdim yanılmayı. Haftalardır gündemi meşgul eden hakem hataları (özellikle Trabzonspor maçlarında) gözleri bu maça çevirmişti. Sadece Trabzon ve Sivasspor’u değil, zirve için mücadele eden tüm takımları yakından ilgilendiren bir maçtı. Trabzon tribünleri beklenildiği gibi hınca hınç dolmuştu. İki takımında puan kaybetmesini dört gözle bekleyenler vardı ve Sivasspor kaybetti. 
Sadece istemek yetmiyor. Hayallere ulaşmak için hamle yapmak gerekir. İlk yarıyı 4 puan bir farkla zirvede tamamlayan bir takım, transfer döneminde adım atmadı desek yeridir. Aldığımız oyunculardan bile faydalanmakta acemilik yaptık. Transfer döneminin mağlubu ve hayal kırıklığı Sivasspor oldu. 
YASİN-CLAUDEMİR-KAMARA bu üç oyuncu tesadüfen ya da sakatlıktan dolayı oyuna girecek oyuncular değil. Maçın zorluk derecesini Çalımbay bilmeli ve ezberden dönmeliydi. Trabzonspor’un iki etkili oyuncusunu kilitledikten sonra maç kendiliğinden gelecekti. 
Kamara -Sörloth, Hakan Arslan- Sosa eşleşmesi bize maçı getirebilecekken Çalımbay ezberi bozmadı ve maalesef kaybetti.
RIZA ÇALIMBAY SINIFTA KALMIŞTIR…
Kupa maçından sonra yazdığım yazıda, Trabzonspor maçına hazır mıyız?  Diye sormuştum. Ligin ikinci yarısına iyi başlamadığımız bir gerçek. Beşiktaş maçı ile dedim ki; “bu iş tamam” yanılmışım. Daha sonraki haftalarda varlık gösteremedik. Sivasspor oyun kimliğinden uzaklaşmış, zirvenin sahibi değil de kümede kalma mücadelesi veren bir ekip görünümü vermeye başladı. Yalnızca Rıza Çalımbay mıdır? sınıfta kalan!!!
10 yılda gelen bu fırsat başka bir Anadolu kulübüne nasip olsaydı neler yaparlardı? 
Nedendir bilemiyorum ama sanki Beşiktaş maçından sonra ligi bitirdik. Kupada ve ligde, umutları Trabzon maçıyla birlikte rafa kaldırdık gibi. Yazık oldu!!! 
Maçı TV den izledim. Kalabalık bir taraftar topluluğu vardı. Ağlayanlara şahit oldum. Kaybedelim ama hakem hatasıyla kaybedelim der gibilerdi. Hayallerinin, yarım kalan hikayelerinin devam etmesini çok istiyorlardı.
Vuslat başka bir bahara kaldı…
SÖRLOTH’UN CEZA AFFI…
Yorumsuz!!!
Trabzonspor Gençlerbirliği maçında Baiano'nu yüzünden iten ve kırmızı kart gören Alexander Sörloth, tedbirli olarak PFDK'ya sevk edilmişti. Hakem Hüseyin Göçek ve yardımcıları, "Şiddetli itme" olarak olayı yazdı. Sörloth, disiplin talimatının 43. maddesinde yer alan, "Futbol oyun kurallarına aykırı olarak sert ve ciddi faul yapan futbolculara 2 ila 4, şiddetli harekette bulunan futbolculara ise 3 ila 6 müsabakadan men cezası verilir" kuralına göre sevk edilmişti. Futbolcunun verdiği savunmada şiddetli tahrik nedeniyle yapmış olduğunu söylemesi üzerine 2 maçlık cezası 1 maça “İNDİRİLDİ.” Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Ağlanacak halimize gülüyoruz artık.