Ebubekir Boyraz


Maçın hakkı bu değildi

Maçın hakkı bu değildi


Daha hafta başında Beşiktaş başkanı Ahmet Nur Çebi’nin yaptığı açıklamadan “Ben Sivasspor’dan ne kadar çekindiklerini anlamıştım zaten. Gözüm hakemlerin üstünde olacak” sözü yerini de bulmuş oldu. Böyle bir camianın hakemlerden dert yanması en son onlara düşerdi. Hakemlerden dert yanacak bir takım varsa oda Sivasspor’dur.


Beşiktaş maçında da yine yapılan haksızlıkları gördük. Felix se yapılan hareket kesinlikle kırmızı kart olmalıydı. Kesinlikle diyorum çünkü hatırlarsanız ligin 3. haftasında evimizde oynadığımız Göztepe maçında Kayode’nin rakibine yapmış olduğu pozisyona vardan gelen ikazla direkt kırmızı kart çıkaran hakem bu pozisyonda kesinlikle kırmızı kart çıkart malıydı. Demek ki hakemler hala bir standart tutturamamışlar. Beşiktaşlı oyuncu Josef’in Felix’e yapmış olduğu arkadan tendona yapılan müdahale affedilir gibi değildi ama hakem ne yazıktır ki sarı kartla geçiştirdi hem de maçın en kritik zamanında. Durum berabere iken Beşiktaş 10 kişi kalsa belki ikinci 3 golü golleri bulacaktık. Tam da iyi oynadığımız zamanlarda hakemin bu hatası yenilginin sebeplerinden biri oldu. Hakemin bize verdiği fauller orta saha da etkisiz olabileceğimiz yerlerde. Tehlikeli olabilecek 18'e yakın yerlerde olan temasların hiçbirine faul çalmadı. Pedro’nun ceza sahası içinde düştüğü ve penaltı verdiği pozisyonda bir önceki pozisyonu ofsayt ile değerlendirmesi bizi şaşırtmadı. Biliyoruz ki; bize çizilen ofsayt VAR çizgisini daha önceki önemli maçlarımızda da yaşamıştık. Hakemlerin bu yönetimleriyle bu maçı kazanmamız zaten çok zordu. Yenilginin sebepleri sadece hakemler mi tabiki de değil. Hakan Arslan'ın Max Gradel’in takımın haftalardır en iyisi olan Pedro’nun iyi başlayamaması ve etki gösterememeleri Azubuke’nin vasat oyunu ve sakat olan ve hafta geçtikçe daha iyi olan Faycal’in eksikliği de başka sebepler olarak sayılabilir.


Geçen yıl da olduğu gibi üstün performans sergileyen ve diğer yazımda belirttiğim Millî takımı sonuna kadar hak eden Uğur bu maçta zaman zaman etkili oyununu oynasa da oda takımın çoğu zaman etkisiz oyununa ayak uydurdu. İyi bir Uğur dan bu maçta etkili ortalar beklerdim açıkçası. İstikrarlı ve her hafta 90 dk. oyunda kalan Uğur Çiftçi takımımızın değişmeyen tek ismi.
Maçın önemli pozisyonlarına dönersek Goutas’in kafa vuruşunda topun kalecinin sol üst köşesinden dışarı çıkması şanssızlıktı. Bizi kafa gollerine alıştıran Goutas bu kez topu ağlarla buluşturamadı. Yine son dakikalarda gol arayan takımımız Pedro Henrigue ile inanılmaz bir gol kaçırdı. Olmayınca olmuyor işte o golü atsak İstanbul dan en az bir puanla döneceğiz. Hem 5 maçlık yenilmezlik serisini bozmayacak hem de önemli bir deplasman dan bir puanla alacaktık. Gerçekten maçın hakkı bu değildi Beşiktaş ta iyi oynamadı bizde. Ortada oyun olarak eşit takımlar vardı hakkı beraberlikti.
Lig millî takım maçlarından dolayı 2 hafta araya girecek. Sahamızda 16 Ekim'de FTA Antalyaspor’u konuk edeceğiz. Bu arayı iyi değerlendirip yeni bir seri yakalamak istiyoruz. Milli takım arası bize iyi gelecek eminim. Taraftarlar olarak da sizlere ricam artık daha çok takımımıza destek verelim stadyumu dolduralım unutmayalım ki takımın gücü taraftardan gelir. Her zaman yanında olalım.
Selametle...

 YAZARLAR