Berat Demirci


M HARFİ N OLUNCA

M HARFİ N OLUNCA


Avrupa'nın çifte standardı filan yoktur; tek standardı vardır ve o da kendi yaşam standardıdır ve onu sürdürmek için işgal, savaş, darbe vd. her yolu diğer ülkelere uygular. Tabii, bunu demokrasi getirmek adıyla yapar. Her ülkede beyni işgal altında binlerce iş birlikçisi vardır.

Bir adamın bağımsızlık derken kiminle iş tuttuğuna bakmak gerek. Türkiye'nin Suriye politikası, başka politikaları yanlış da olabilir. Türkiye'nin güttüğü yol yanlıştır diye tepinenler, aslında kendilerince hangi ülkelerin politikalarının doğru olduğunu gizlemiş oluyorlar. Bütün numara bu! Makineli tüfek gibi ve çoğu kere menfur bir üslupla, Türkiye’yi Avrupa ile mukayese ede ede eleştirenlerin, gelmeden önce zembereklerinin kurulduğunu düşünüyorum. Bir defa olsun itilaf devletlerin işgal ettiği, Rusya’nın da bir ucundan girdiği ülkelerin adının geçtiğini hatırlamıyorum.

Libya’da ne işimiz var?

Suriye’de ne işmiz var?

Azerbaycam’da ne işimiz var?

Akdeniz’de ne işimiz var?

Afrika’da ne işimiz var?

Liste uzar gider ve bu soruların ardından “Yurtta sulh, dünyada sulh!” diyenler de eksik değil. Bir zamanlar bize dedikleri gibi, “Türkiye’de ne işiniz var?” diyemeyenlerin, bunları dinlediğinde ağızları kulaklarına varıyordur.

Ben sizin bildiğiniz analistlerden değilim! Basit ve sade söylerim, yüksek fikir üretme kabiliyetinden mahrumum. “Ne işimiz var?” sualindeki M’yi değiştiriyorum ve o zaman “Ne işiniz var!” diyenlere ulaşmış oluyorum. N ile soranlar “İtilaf Devletleri”dir; M ile soranlar da iç uzantıları…    

 

 YAZARLAR