İhsan Gülbilge


Kızılırmak Kent Ormanımız Olmalı

Kızılırmak Kent Ormanımız Olmalı


Kızılırmak...
Üniversiteyle şehri birbirinden ayıran; şu anki haliyle çöplük yuvası, kirli, çorak bir alan olan Kızılırmak'ta yıllardır yapılması planlanan proje "Kızılırmak Kent Ormanı" olarak revize edilmelidir. Bu tür bir düzenlemeyle şehir -üniversite bağlantısı kurulmuş olur. Şehrin yeşil alan sorunu bir nebze olsun giderilir. Şehirdeki en çirkin yer, bir anda en güzel alan haline gelmiş olur.


Kafamdaki Kızılırmak profilini anlatırken bir yandan da, şu konuya muhakkak değinmek istiyorum. Aksu güzel bir ıslah projesiydi burası ise vizyon projesi. Biz tutup Aksu güzel ilgi gördü deyip aynı projeyi buraya kopyalarsak (ırmağı ışıklandırıp, çevresine birkaç oturak-park koyup, dışarıdan da apartmanlarla çevrelersek) Sivas'a çok büyük bir kötülük yapmış oluruz. Vizyon projemiz sitenin havuzu haline gelmiş olur.


Merkezi; çoraklıkla ve betonla özdeşleşmiş, çarpık kentleşmeyle boğuşan bir şehir için bu ırmak çok büyük  şanstır. Belki de son şanstır. Yeşil ve suyun buluştuğu; içine meydanların, kafelerin, oyun alanlarının sadece serpiştirildiği ve doğala çok yakın bir proje yapılırsa, gönül rahatlığıyla diyebilirim ki işte bu şehrimin vizyon projesidir. Aksi halde ortaya güzel bir park çıkar, sosyal donatı çıkar ama vizyon çıkmaz. 


~

Not : Hayalimdeki projeye dair birkaç görseli ve ırmağın şimdiki halini yazımda paylaştım. Yazımda herhangi bir mantıksızlık varsa veya sürçülisan ettiysem affola. Sivaslı genç bir kardeşiniz olarak sadece hayal ediyorum ve yazıya döküyorum, hatalarımı mazur görün, Allah'a emanet olun. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.YAZARLAR