Gülşah Akkaş Yaman


Kirpiler ve insanlar

Kirpiler ve insanlarKirpiler birbirine yaklaştıkları vakit dikenleri batmış ve birbirlerinin canlarını yakarlarmış. Uzaklaştıkları vakit üşürlermiş. Mesafeyi ayarlamak için biraz üşümeleri biraz da canlarının yanması lazımmış. Ve sonunda gerçek mesafeyi yakalamışlar ne canları yanmış ne de üşümüşler.

Ben bu durumu insan ilişkilerine çok benzetiyorum. Sokulduğumuzda birbirimize canımızı yakabiliyoruz. Uzaklaştığımızda ise insani olarak birbirimize ihtiyaç duyuyoruz. Birbirimize haksızlık etmeyelim. Modern dünya zaten sürekli ''sen mutluysan gerisi önemli değil'' şeklinde fısıldıyor. Modern hayatın bu söylemine aldırış etmeden insan değer veren kişiler azınlıkta. İnsanız ve birbirimize hata yapabiliriz. Lakin resmin tümüne bakmak o şekilde değerlendirmek gerekmekte. İnsanın mevkisi, cüzdanı büyüdü gönlü büyümediyse sadece bu dünyaya ait bir haslet kazandı demektir.

''Engin ol gönül engin ol.'' Dizeleri beni ısıtır her zaman gönüle tavsiye edilen. Umman gibi geniş olmak. Düşünün ki orası bir derya deniz kadar olsa bir küçük taşın onu bulandırmaya gücü yeter mi? Lakin küçük bir su birikintisi küçük bir taşla hemen bulanır tadı kaçar.
İnsanların söylemlerinden artık tadın kaçmıyorsa demek ki doğru yoldasın. Çünkü insan iyiliği çabuk unutup kötülüğü kolaylıkla dillendirebilecek kadar acelecidir. Birinden size bir olumsuz bir söz geldiğinde resmin bütününe bakın, bin iyiliğe bir kötülükle silmeyin. Silmeyin ki iyiler iyilikten soğumazsınız.

Yeryüzünde fesat çıkaran, kan döken insanoğlu oldu. Yeryüzünde iyiliğin elçisi de oldu. Biz iyilikten yana kullanalım tüm sermayemizi. Kin ve öfke ile bezenmiş yürekler yastığa hiçbir vakit kafasını rahat koyamayacak. Ve biz kendi gönül dünyamızın tadını kaçırmamak içinde kirpiler gibi mesafeyi iyi ayarlamamız gerekecek.

Doğa Rutkay bir programın da şöyle söylemişti. ''Biraz üstten kurulursa ilişkiler kimse kimsenin canını acıtamaz.'' Belki başka bir deyişle sınır. Doğru yerden çekilirse eğer hem insani vazifemizi yapmış oluruz. Hem de gereksiz üzüntülere girmemiş oluruz.
Gönlü güzel gönlü derya deniz olan. Gönlü kir tutmayan her insana selam olsun İnsandan yanıldığım bir hafta olsa da başımıza gelen her fiil Allah'ın dilemesi ile gerçekleşmiştir. O yüzden daha güzel bir olaya gitmeden küçük imtihanlar vermen dünya halidir.
Bir sonraki yazıda buluşmak duası ile.