İsmail Ayhan


KEYİFLİ MAÇ GÜZEL SONUÇ?


Haftalardır süper lig maçlarını takip ediyorum. Uzun süredir bu derece zevk aldığım maçı hatırlamıyorum. Maçın sonuna kadar tempolu ve sürükleyiciliği devam etti. Galip bir takımın uzatmalarda bulduğu gol bunun en güzel örneğiydi.

İki takım arasında ki kadro kalitesi elbette ki farklıydı. Buna rağmen zaman zaman Ankaragücü takımının oyun temposu maça renk getirdi. Ankaragücü takımı teknik direktörünün cezalı olması bile maç temposunu bozmadı. İki takım top oynamaya çalıştı. Bireysel hatalar oyunun rengiydi.

Daha maçın başında Appindangoye, Samassa anlaşmazlığından, futbol sahalarında ender görülen hata golü beraberinde getirdiği zaman, maçın renkli geçeceğinin sinyallerini vermişti.

Sivasspor evinde oynadığı sezonun ilk maçı olan Beşiktaş maçından sonra, bu kadar baskılı oynadığını hatırlamıyorum. Ankaragünün golünden sonra ilk yarı sonuna kadar müthiş bir özgüvenle oyunu rakip alana yıkmayı başardı. Bu oyun hem ekranları başındakilere, hemde sahada olan az sayıda ki futbolseverlere keyifli anlar izlettirdi.

ÇALIMBAY AKILLI TEKNİK ADAM?

Her maçı ciddiye alarak, rakibi analiz edip ona göre hazırlanmak akıllıca ve olması gereken bir davranıştır. Rıza hoca Ankaragücü takımını iyi analiz etmiş olacak ki, iki santraforla sahaya çıktı. Alanya maçında olduğu gibi dörtlü defans bloğunun önüne Hakan Arslan´ı yerleştirerek daha çok hücum oynayacağının ve oyunu rakip sahada kabullendirmek istediğinin sinyallerini vermiş oldu. Hakan Arslan´ın önünde oyunu her yönüyle oynayabilen ve oyun kurucu olarak görev verdiği Traore´yi yerleştirmişti. Sağ ve sol kenarlarda fernando ile Mert Hakan ikilisi ile sonuca gitmeyi planlamış. Oyunun tamamına yakınında bu plan çok iyi işledi. Traore yorulana kadar Ankaragücü takımı, sivasspor´un üzerine fazla gelemedi.

KONE İLK DEFA İLK 11 DE?

Yılların tecrübesi KONE bu sezon ilk defa ilk 11 de sahaya çıktı. Futbolu çok özlemiş. Anlaşılan o ki Kone ilerlemiş yaşına rağmen, halen takımın en etkili oyuncularından biri. Geçen maçlara baktığımızda ilerde yalnızları oynayan Yatabare sanıyorum bu maçta keyf almıştır. Kone ve Yatabare eküri gibi çalıştılar. Biri dışardan destek verirken diğeri sürekli tehlikeli alanlarda gezindi. Bu kurgu hem Kone´yi hemde Yatabareyi oldukça etkili kıldı. Çalımbay ev sahibi takımın oynaması gerektiği gibi futbolcu tercihini yapmıştır.

HAFTANIN PARLAYAN YILDIZI MERT HAKAN YANDAŞ?

Her geçen hafta form grafiğini yükselterek çıkış yapan Mert Hakan oynadığı futbol ve sezona damgasını vuracak iki güzel golle bu hafta isminden en çok söz ettirecek futbolcu oldu. Gol atmasa dahi oynadığı futbol gerçekten övgüye değerdi. Traore ve Mert Hakan çok iyi bir ikili oldu. Umarım bundan sonraki haftalarda bu form grafiğini iki futbolcuda devam ettirir. Fernando topla oynamayı seviyor. Çalımbay bu oyuncuyu sanırım bundan sonraki haftalar için uyaracaktır.Maçı yaklaşık 7500 futbolsever izledi. Ben çok üzülüyorum. Bu rakamın içinde rakip takım taraftarı ve öğrencilerde dahil. Stadyumun 2/3 ü bomboş. İyi takım bekliyorsak, iyi desteklemeliyiz. Maalesef uzun yıllardır, süper ligde mücadele eden bu takım daha fazlasını hakkediyor diye düşünüyorum. YAZARLAR