Kendini Fark Etmek
Kendini Fark Etmek
Tarih: 8.11.2018 00:00:01 / 386okunma / 0yorum
Gülşah Akkaş Yaman

            Ne ye ne kadar anlam yüklersen, o anlam yüklediğin mevzu senin için o oranda kıymetli o oranda vazgeçilmez olur. Kim bilir sizin beti benzi sararmış, yüreğinizin derinliklerinde ne saklı ? Neleri büyüttünüz içinizde ?  Karakterislik özelliklerimiz var. Herkesin yapısı kendine özel elbette. Kimi insan en ufak bir mesele, en küçük bir söz, onu tarumar ederken, kimi insan daha dayanıklıdır, yaşadığı meseler onu incitmeye gücü yetmemiştir.

            Ama yaşarken öğrenir insan, öğrenmeye önce kendinden başlar. Aldığım eğitimler de ve yaşam yolculuğum da, öğrendiğim bir çok mesele oldu ama en önemlisi, şuydu ki, en çok değer vermemiz gereken, gereksimlerine kulak kabartmamız gereken mevzu, biziz ! Yani kendimiz, sıkça verilen bir örnek vardır : « Uçaklardaki oksijen maskesi önce kendine sonra çocuğunuza », yani önce biz !

            Yer yüzünde ALLAHIN halifesi olma sıfatıyla şereflendirilmş biz ! Eşrefi mahlukat olan biz, sanat ve zanaat sahibi olan biz,varlık sahasının şahitleri biz. Yetmez mi ?

            Hem pskolojide uzmanlardan bunu dinlersiniz, hemde kişsel gelişimciler den önce sen, bu bencil olalım kimseye yardım eli uzatmayalım manasına gelmesin. Kendine saygısı olan insan insana saygısı olur. Bazen kendimize oldukça şevkatsiz davranırız. Elbette insan hatalarıyla yüzleşmeli ama biz hasbel kader karşimizdakinin hatasını söylediğimizi farz ediyorum ne kadar dikkat ederiz ? Kırılmasın incinmesin diye özen gösteririz, ya da evimize bir misafirimiz geldiyse onu en güzel şekilde ağırlarız, halbuki öte yandan, tabiri caiz ise, kendimizi kimi zaman yerden yere vururuz.

           Geçenlerde çok sevdiğim bir arkadaşım dediki « Gülşah gündelik hayattada mı böyle sunumlar yapıyosun ? », « Evet » dedim. Ben evde tekken de kahvemi içerken de, en güzel fincandan içiyorum. Derli toplu ortamda sakin ve huzurla kendimi ağırlıyorum. Biliyorum ki bir sorunun altında boğulurken çok iyi dostlarım olmasına rağmen sadece özüldüğüm olayı anlata biliyorum, duygularım bana kalıyor. Aslında kötü bir olaydan arda kalan sözleri unutursunuz da duygusu yıllar geçsede unutamazsınız yüreğinize kazınır. O yüzden yüreğiniz bunca hayatın zorluğuna karşın huzuru hak eder !

            « Çarsizseniz çagresizsiniz » diye güzel bir söz var, altına binlerce kez imzamı atarım, çaresiz olduğunuz anlarda bütün oklar sizi gösterir, çünkü siz kalbinizin çıkmaz sokağını bilirsiniz, ve adres sizsiniz çözüm siz ! Ve o yüzden kalbimizden öfke, ve affedememe duygusunu atalım, ama « bana şunu yaptı », « beni incitti » diye bilirsiniz, şimdi size bir soru : Kalbimize ağırlığını ve yükünü yüklediğimiz bu duyğuların hamallığına daha ne kadar dayanır bu yürek ? Biliyormusunuz bazı hastalıkların patolojik nedenlerinin altından bizim üstesinden gelemediğimiz duygularımız yatıyor. Uzmanların bu konuyla ilişkili zaman zaman açıklamaları oluyor. Öfke ve affedememek duygusu insanlarda kansere yol açtığı söyleniyor, elmanın içindeki kurt gibi bizi içden içe bitiriyor. Ve bize yaşattığı kötü anılar yetmez gibi yüreğimizde onun için yüklediğimiz kötü enerji zaman içinde bizi hastada ediyor, geriye hastalıklarla baş etmek kalıyor. Ne yapmalı ?

            Radyo programı yaptığım dönem içinde çok sayıda uzman ağırlama fırsatım oldu, ve bu anlamda aldığım kişisel gelişim eğitimleri esnasında ve yapılan araştırmaları okuduğumuz da öğrendiğimiz bilgiler üzerinden, bu anlamdaki çözüm yollarını naçizane önermek isterim.

Geçmişteki sizin özüldüğüz hadiseleri gündeme getirmemek, belki çok mümkün olmuyor bazen, geçmişteki yaşanan tatsız meseleler bizde tranvaya yol açıyor ve bir kelime bir mekan bizi o ana geri götürüyor, hiç kimse sıradan bir günü hatırlamaz, lakin üzüldüğü hadiseyi unutmaz. Ama her şeye rağmen biz konuşmama kararı alırsak, en azindan en asgari seviyeye indirirsek, güzel anlarımıza geçmişle gölge düşürmemiş oluruz. Çünkü geçmiş bize yaşattığı duyguyla birlikte geliyor, ve aynı olayı tekrar tekrar yaşıyoruz !

            Diğer bir mesele sizin geçmişte yaşadığınız sizin için hoş olmayan anıları size ısıtıp soğutup sunan insanlardan uzaklaşmak, belki karşımızdaki kişi bunu bilerekte yapmıyor ama bizi « an » dan alıp o meselelerin içine götürüyor ve kendimizi özülürken buluyorsak, durun ve uzaklaşın.

            Ve bunu kendiniz için yapın, olumsuz duygularla harap ettiğimiz ruhumuzu biraz okşayalım o bize herkes den daha çok lazım.

Anahtar Kelimeler: Kendini, Fark, Etmek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Kariyer günleri  (21 Mart 2019 - Perşembe)
BİZİM KAVGAMIZ CİNSİYET KAVGASI DEĞİL (07 Mart 2019 - Perşembe)
Sizce bu yol ne derece doğru ? (28 Şubat 2019 - Perşembe)
Acı anne acısıysa (21 Şubat 2019 - Perşembe)
Allah güzel bakmayı nasip etsin ! (14 Şubat 2019 - Perşembe)
‘İnsan-ı Kamil´ (07 Şubat 2019 - Perşembe)
Haksızlığa gelemem! (31 Ocak 2019 - Perşembe)
Acziyetimiz, bir tek O´na ! (24 Ocak 2019 - Perşembe)
EKONOMİDE MEGALOMAN DAVRANIŞLAR (17 Ocak 2019 - Perşembe)
Camdan dışarı baktığınızda (11 Ocak 2019 - Cuma)
geçen yıl ile bu yıl arasında kalan (03 Ocak 2019 - Perşembe)
Türkü adı « ayrılık » (27 Aralık 2018 - Perşembe)
Sözlerin en güzeli (21 Aralık 2018 - Cuma)
Ümit kesmeyin; (13 Aralık 2018 - Perşembe)
´´Kişisel gelişim ´´ (06 Aralık 2018 - Perşembe)
Insanlık Bir Çıkmaz Sokağa Girer (29 Kasım 2018 - Perşembe)
Bu gün kelamdan nasibime dostluk düştü (22 Kasım 2018 - Perşembe)
Nasılsın dediklerinde (15 Kasım 2018 - Perşembe)
Her şey kusursuz ! (01 Kasım 2018 - Perşembe)
Zil hızlı hızlı çalıyordu (25 Ekim 2018 - Perşembe)
Kitap kurtları (18 Ekim 2018 - Perşembe)
İçindeki Çocuğun Ellerini Bırakma (11 Ekim 2018 - Perşembe)
Yaşları kemale ermiş (04 Ekim 2018 - Perşembe)
Araf (27 Eylül 2018 - Perşembe)
BEKLEMEK … (20 Eylül 2018 - Perşembe)
Bitmek bilmeyen onur mücadelesi (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
İnsan İnsanın Yurdudur (05 Eylül 2018 - Çarşamba)
BİZE BİZİ UNUTTURMA ALLAH´IM (08 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.

Konfüçyus
Bir deve kuşunun hızı saatte 70 km´ye ulaşabilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59