İsmail Ayhan


KAZANMAYA ALIŞMAK?


Takım sahaya çıkarken hepsine tek tek baktım. Kendilerinden emin, özgüven yüksek ve hepsinin mutlulukları yüzlerinden okunuyordu. Bu sadece 11´de oynayan futbolcular için geçerli değildi. Takımın tamamında bu mutluluğu görmeniz mümkündü. Özgüvenleri o kadar yerinde bir hava vardı ki, kazanacaklarından hiç kuşkuları yok gibi yürüyorlardı.

Bir takım kazanmayı alışkanlık haline getirdiği zaman, oyuncuların ruh hallerine ve özgüvenlerine direkt etkisi olduğunu bu maçta yaşadık. Son dört haftayı galibiyetle kapatmaları ve ligin zirvesinde olmaları takımdaşlık olgularını pekiştirmiş.

Bu takım sadece kazanmıyor, aynı zamanda her hafta oynadığı futbol ve mücadeleci ruhla, taraflı tarafsız herkesin sempatisini kazanmaya devam ediyor. Hatta TFF düzeyinde bu sempati üst seviyede. Neden mi?

Hafta içinde temsilcimiz Galatasaray şampiyonlar liginde Clup Burugge ile son derece kritik bir maçtan maalesef sahadan 1 puanla ayrılmak zorunda kaldı. Maçtan sonra Clup Burugge teknik direktörü Philippe Clement skordan çok Galatasaraylı futbolcuların yerde kalma sürelerini konuştu. Bunu neden anlattığımı merak edenler için söylüyorum; süper ligde oynayan birçok futbolcu rakiplerinin emeğini hiçe sayarak o kadar çok hakemleri aldatmaya yönelik işler yapıyorlar ki, kendi taraftarlarının dahi nefretini kazanıyorlar. Oysaki Sivasspor nefeslerinin sonuna kadar tüm etik kuralları dikkate alarak ve rakibine saygı göstererek maçlarını tamamlıyor. Bundan dolayı maçı yöneten hakemlerin bile sempatilerini kazanıyorlar.

Bu takım kazanmaya alıştı. Artık ekip olarak birbirlerini müthiş tamamlıyorlar. Golü kimin attığı ya da kademeye kimin gireceği hiç önemli değil. Rakibe boş alan bırakmadan, yılmadan korkmadan gol arıyorlar. Skora aldırış etmeden maçın hangi dakikası olursa olsun, oyun berabere gibi hareket ediyorlar.

İnanılmaz keyif alıyorum. Ligin tüm maçlarını izlemeye çalışıyorum. İnanın Yiğidolar bana ayrı bir zevk veriyor. Ligin ilk yarısı bittiğinde sıralaması ne olursa olsun, şu an izlemekten en çok zevk aldığım takımdır. Rakibi oynatmamaya değil, sürekli oynamaya endeksli bir oyun anlayışı içinde maçlarını tamamlıyorlar.

Kasımpaşa maçı göründüğü gibi çantada keklik türünden bir maç değildi. Kazanmaya son derece ihtiyacı olan bir takımla oynadı. Oyunun ikinci yarısında bunu net bir şekilde gördük. Kasımpaşa takımı iyi oyunculardan kurulu bir ekip. Ama oynadığı takım tabiki sivasspor olunca onlarında işleri çok kolay değildi. Oyunun ilk yarısı Sivasspor açısından oldukça olumluydu. Hele hele attığı ikinci gol, futbol adına ders niteliğindeydi.

Bu takım kazanmaya alıştı. Önümüzde bir malatya maçı var. Malatya takımı zor bir takım. Güçlü bir fizik yapısına sahip. Eğer sabırla rakibi bekleyerek oynarsak sanırım kazanmaya Malatya ?da da devam edeceğiz gibi. Ne olursa olsun bu takım izleyenlere zevk veriyor.

Son söz; Takımına sahip çık, Sivasspor bundan çok daha fazla bir taraftar kitlesini hak ediyor.YAZARLAR