İsmail Dursun


Kayserispor´dan "Alınan Bir Puan İyi puandır´´


                      

                  Merhabalar Sivas ve DemirGrup Sivasspor sevenler, Kayseri spor ilk yarıda izlediğim bir takım değildi, Doğrusu bu Anadolu derbisi olarak nitelediğimiz Kayseri spor -Demir Grup Sivasspor karşılaşmasını bizim gibi herkes merak ediyordu.

                  Neden merak ediyordu; Demir Grup Sivasspor Süper Lig´de oynadığı futbolla göz dolduran milyonlara varan izleyicisi ve takipçisi olan, Başakşehir, Beşiktaş ve Galatasaray ´ı hücuma dayalı ve savunmaya dayalı ileri bir temposuyla yenince futbol otoritelerinin gözdesi haline gelen bir Demir Grup Sivasspor olmuştu.

                Sadece spor adamlarının değil, Sivas´ta yaşamını idame ettiren, aynı zamanda bu toprağın mutfağında bulunan tüm izleyenlerin gözdesi olmuştu. Sivasspor vazgeçilmeyen bir olgu haline geldi.

                 Demir Grup Sivasspor sevenleri Kayseri Kadir Has Stadyumu´nun da kırmızı-beyaz kaşkoller, Türk ve Sivasspor bayraklarıyla tribünleri dolduran sizleri tebrik ediyorum, bravo doğrusu harikaydınız sesiniz hiç kesilmedi tezahüratlarınız  takımınızı sahada ateşliyordu.

             Sivas´tan Kayseri ?den ve komşu illerden gelen 2000 bin civarında bir taraftar gruplarının olduğu karşılaşma Kayseri spor taraftarlarıyla birlikte karşılıklı olarak bir centilmenlik örneği göstermiş oldular.

             İlk yarıda her iki takımda hücumda etkili ataklar yerine orta alanda mücadele şeklinde idi sadece Kayseri spor´dan 41. dakikada bir pozisyonun dışında olmadı. Bu dakikada bir reaksiyon sonucu sakatlanan Kone´nin yerine Avrupa futbolunun yıldızı olan Robinho kenarda ısınmasını gören tribünler den büyük bir tezahürat sesleri yükseldi ve devre sessiz sedasız bir şekilde 0-0 sonuçlanmış oldu.

          İkinci yarıya Kayserispor sürekli hücumları orta alan yerine savunmada karşılamaya çalıştıysa da topu en fazla ayağında tutarak diyagonal uzun paslarla kenar ortalarla birkaç pozisyon buldu fakat başarılı olamadı.

      Özellikle kaptan Ziya´nın olamaması o bölgeye daha fazla bindirme yapan Kayseri spor  Robinho´nun  ardından  sahada tekrar değişikliğe giderken kazanılan bir faul atışını kullanan Robinho 35 metreden  kullandığı sert bir  vuruşla  takımını 1-0 öne geçiren tarihi  ve ilk golünü atmış oldu.

      Bu golden sonra Kadir Has Stadyumu yerinden oynadı neredeyse taraftarların coşkusu dakikalarca sürdü Saivet´i ve Muhammet Demir değişikliği de takımda bir ivme yakalayarak on iki dakika tüm bloklarda etkisini devam ettirdi.

     Kayserispor Deniz, Umut Bulut ve Şamil üçgeni ortaya çıkınca Sivas savunması da açık üstüne açık vermeye başladı havadan gelen kenar ortalarda zorlanıyordu. Sol koridordan yapılan bir orta da savunma nın beceriksiz davranışlarından boşta kalan topa dokunan Umut Bulut kalecinin de bacakları ve bakışları arasından golünü atıyordu.

      Bir de Deniz,  Sivasspor savunmasını kanatlardan, göbekten sürekli çalımlarıyla zor duruma soktu Sivasspor´da her müsabakada bir defans hatası ile sürekli skor ve sonuçlar değişiyor goller yeniliyor.

         Samet Aybaba hoca savunmaya acil önlem almalı manevra kabiliyeti çok zayıf Ziya´nın dışında sprinter (kısa ve seri koşan) oyuncu yok yan bekler de stoperlerde libero görevi yapan oyuncularda bu olmalı ki bu hatalar yapılmamalı.

       Buna rağmen böylesini ayağa paslarla iyi top çeviren Kayserispor gibi bir deplasmandan bir puan almak iyi puandır.

       Hakeme gelince topun çok fazla oyunda kalmasına hakemler özen göstermelidir. Zırt pıt çaldığı düdüklerle oyunu durdurmamalı futbolun hızlı ve sert oynanmasına yardımcı olmak asli görevlerinden biridir.

         Ayrıca verdiği kararları oyuncuya açıklamak zorunda değildir, işaret parmağıyla futbolcuyu tehdit ederek seni atarım ihtar gösteririm gibi hareketlerde bulunmamalıdır.

       Samet Aybaba hoca ve ekibini son haftalarda yükselen tempolu futbolundan dolayı tebrik eder başarılar diliyorum.

    Budan sonra oynayacagımız 13. müsabaka final niteliğindedir bu temponun düşmemesi halinde ilk beşte yerine alacak bir Sivasspor olacağına inanıyorum. Osmanlı müsabakası da bunlardan biri olacaktır.

        Sivas Belediyespor 4-0 mağlubiyetinden dolayı  sahasında oynadığı Kastamonuspor müsabakasının ilk yarısında tatsız tuzsuz bir takım idi ikinci yarıda farklı bir Belediyespor olunca  müsabakayı 2-0 kapatmış oldu.

    Bugün Ankara Keçiörenspor deplasmanına gidecek bu karşılaşmadan puan alarak skoru lehine çevirmesi halinde zirve yarışını devam ettirmiş olacaktır.

        Başarı dileklerimle görüşmek üzere efendim .YAZARLAR