Berat Demirci


KARTON GENERALİ UÇURMUŞLAR

KARTON GENERALİ UÇURMUŞLARABD bir Amerikan Mehdisi dikmişti darbenin başına tutturamadı. Suriye'de PYD'nin başına da mazlum görünümlü bir Amerikan Generalİ dikmiş; Trump tarafından kahraman ilan edilmişti. İşte o kahramanın ayağı kaydırılmış ve yerine İran yanlısı birini dikmişler. Rivayete göre bu operasyon İran'ın çabasıyla gerçekleştirilmiş. PYD ile İran muta nikahıyla evlenmişler. Nikahlarını kıyanın ABD olması icap eder; çünkü general atadıkları sözde ordu, Amerika’nın ucuza kapattığı askerlerden oluşmaktadır. Yeni general de, askerleri de kartondur.

ABD ile İran Türkiye'ye karşı anlaştı mı? Yoksa PYD, ABD ile silahlar için teşekkür ederiz deyip, irtibatı mı kopardı?

Anlayacağınız iş çatalladı.

İran ABD ile anlaşır mı?

İran’ın Ermenistan’a ileri boyuttaki desteğini unutmadık. Azerbaycanın işgal altındaki topraklarının kurtarılmasından da en çok İran rahatsız oldu. Zengebur koridorunun açılmasını savaş sebebi sayarım, diye kükredi İ.İC devlet başkanı… PKK ile İran genel kurmay başkanının dostlukları ise vesikalıdır. İran, son hâli ile Pehlevî Hanedanı’nın Türkiye’ye karşı tutumuna rahmet okutuyor. “İslam’ın araçsal akıl”a dönüştürülmesi, çok yönlü tehlikedir. “Takıyye”nin alanı genişledikçe, İran’ı tanımlamak güçleşmektedir.

ABD’yi tarife ne hacet. Sözde generaline yapılan derin darbe karşısında şu an tepkisiz. Susmaya devam ederse tezgah büyük demektir. Böyle olmuşsa geriye Rusya'nın pozisyonunun ne olduğunu anlamak kalıyor. PYD, ABD-Rusya için anlaşmanın bir parçasıdır. ABD, PYD ile; Rusya rejim  ile  amaçlarını tahakkuk ettiriyor.

ABD, PKK’dan 20.000 terörist devşirip donatırken, kellebaşı maaş verirken; Rusya dahil, en ufak bir itiraz yükselmedi. Karton General’e yapılan darbe, işin en görünen tarafı. Türkiye’nin cephedeki tavır ve konumu, oyunları bozduğu gibi, Suriye’nin bütünlüğünü de gözetiyor. İşimiz çok ama çok zor; iç politika ise popülizm bataklığına saplanmış gözüküyor. Amacını net olarak ortaya koymakla kalmayıp, onu gerçekleştirmek için hareket eden tek parti, HDP’dir. Sebebi, PYD projesiyle beraber değişen rolünü iyi oynamasıdır.

Kandil’i biricik hedef gösteren ihtiraslı siyasetçiler, bilinçli yahut bilinçsiz PYD’yi ve ABD’nin donattığı PYD güçlerini kamufle ediyorlar, bu ise HDP’den rol çalmaktır. Bu adamların elinde doğru dürüst harita bile olmadığını düşünüyorum; sadece algı yaratmaya katkıda bulunuyorlar, algılarını yöneten ise ABD’dir. Türk ordusu eli tetikte beklerken, cephe hattı sür’atle değişebilmektedir. Erken seçim rüzgarının, siyasetçileri Türkiye’den uzaklaştırmamasını dilerim.

 

 

 YAZARLAR