KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI
Tarih: 27.2.2018 13:55:01 / 612okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

İnancımızın amacı olan; yardımlaşmanın, paylaşmanın, hemhal olmanın, zirveye çıktığı,  bu sıkıntılı günlerde; toplumumuzun kanayan ortak bir yarasını gündeme getireyim, istedim. Kimsesiz, Sokak çocukları...

Her türlü korunmaya muhtaç, her alanda tehlikeye açık, kimsesiz çocuklar...

Hemen, konuya direkt giriyorum. Ülkemizde var olan, hayır işleri ile uğraşan; o kadar vakıf, dernek, kuruluş var iken; kaç tanesi bu kanayan yaraya merhem olmak adına; ciddi, kalıcı, çözüm üretici çalışmalar yapmaktadır. Başka bir deyiş ile; sadece amacı bu çocuklara yönelik çalışma yapmak olan; kaç tane dernek, vakıf, kuruluş, vardır? Dilim varmıyor amma; bildiğim kadarı ile; çok azdır. Kendisini tamamen bu işe adamış, kurum sayısı ise; parmak sayısı kadardır.

Yapmayın, Allah aşkına... bu çocuklar bu Ülkeye başka diyarlardan gelmediler. Hemen, hemen hepsi bu topraklarda doğdular. Çeşitli nedenlerle; sokaklara terk edildiler. Var olan bir gerçek var. Onlar buradalar, hemencecik yanı başımızdalar. Çoğu kez korumasız, perişan bir haldeler. Her bakımdan tehlikeye açık bir vaziyette; hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. O tehlikelerin içerisinde; neler yoktur, neler... Çeşitli bağımlılıklara düşmekten tutun; insan tüccarlarının, organ mafyasının eline düşecek, kadar çeşitli tehlikeler, onları beklemektedir. Bütün bu tehlikelere karşı; savunmasız bir şeklide, hayatlarını hiç de uygun olmayan şartlarda ve mekanlarda devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Hiç bir günahımız olmasa bile; Allah´ın, bizi zor şekilde imtihan etmesi için; bu çocukların içler acısı durumu yeter de, artar bile...

Evet, kimileri; Devlet el atsın, diye çözüm önerisinde bulunabilirler. Doğrudur. Devletin de, kendi imkanlarına göre; şüphesiz bunları sahiplenme adına, yaptığı çalışmalar vardır. Bu çalışmalar; yeterlidir, yahut değildir. Ancak, ortada bir gerçek vardır. Tüm çıplaklığı ile; karşımızda durmaktadır. Bu sorun halledilmez ise; paralelinde, daha bir çok problem olarak karşımıza çıkması, doğaldır. Her türlü suç olayının içerisinde olacaklardır. Uyuşturucu ve Tiner kullanmak; birinci vazifeleri olacaktır. Böyle bir durumda olan bir genç; her zaman tehlike sınırları içerisinde olan, birisi demektir.

Yaşadığımız günler içerisinde;   tüm sorumlu konulara el atmaya çalışan Müslüman kardeşlerimize; alenen ilan ediyorum. Bu konuya sahip çıkacak; vakıflar, dernekler kurarak; bu problemin halledilmesi konusunda gayret sarf ediniz. Belki diğer dernek ve vakıflarda olan; Maddi imkanlarınız olmayacaktır. Oralarda olan, şöhret ve de şanınız da, olmayacaktır. Belki, hiç paranız bile olmayacaktır. Daha çok mesai harcayacaksınız, yapacağınız tüm çalışmalar; göz önünde olmayacaktır. İçten, içten, amma; gerçekten sonuç alıcı çalışmalar olacaktır. Belki, daha çok yorulacak, daha çok yıpranacaksınız. Belki, diğer STK´ lar da yaptığınız görevlerden; daha zor görevlerle karşılaşacaksınız. Hem bedenen, hem maddi açıdan yıpranmanız, fazla olacaktır. Kamu oyunda görünmeyen bu hizmetlerin; gerçek göreni ve de mükafatını vereni ALLAHTIR. BU inançla yola çıkmamız gerekir. Ancak, sevginiz, ilginiz, sıcaklığınız; bütün sermayeniz olarak ortaya çıkarsa; umarım olumlu yönde; ilerleme olacaktır. Allah, biliyor. Bu alanda yapacağınız tüm çalışmaların sevabı ve mükafatı, diğerlerinden kat be kat fazla olacaktır. Varsın, diğer vakıflardaki maddi imkanlar, şahsi gelirler, şöhret ve şanlar olmasın... Allah rızası her şeyin üzerindedir.

Unutmayalım; Toplum olarak, o kadar gereksiz harcama yaptığımız yerler var ki; Bu konuda yapacağımız maddi açıdan harcamalar; gereksiz yaptığımız harcamaların yanında; adından bile bahsedilmez. Deve de; tüy gibidir.

Bu sıkıntılı günler içerisinde, sizin içinizi ısıtacak konulardan bahsetmek, elbette isterdim. Dünyanın gözü önünde; milyonlarla ifade edilen, mülteci konumunu; en fazla yaşayan, hisseden Bir MİLLET olarak, bu konuyu da hatırlatayım, dedik. Olur ki; bu hatırlatmamız, birilerinin harekete geçmesine sebep olur. Biz de, sevabından, yararlanırız.

Ülkemiz gerçeği olan; bu konunun ihmale gelir, tarafı yoktur. Buna ayrıca kaybolan çocuklar, konusunu da ekleyecek olursak; devasa bir sorunla karşı karşıyayız, demektir. 

Gelin Ülkemizin güzel insanları, bu konuda da; bir hayır yarışı içerisine girin. Allah´ın, bu konuda bize verdiği müjdeleri, mükafatları elde etmek için; bundan daha iyi fırsat olabilir mi? Umarım, bu söylediklerimiz, düşüncede kalmaz, hayata geçer. O kadar çok sivil toplum örgütü biliyorum ki; bir çok imkanları olmasına rağmen; kayda değer faaliyetleri yoktur. İşte, size faaliyet alanı, işte hayırda yarışacağınız bir alan, Bütün gerçekliği ile sizi bekliyor. Sizin merhamet dolu gönlünüzü bekliyor... haydi hayırda yarışmaya... 

Unutmayın, bu bir hayır yarışıdır. Tek kişi bile olsanız; bir kişiyi bile kurtarmanın bedelini Yüce RABBIM müjdeleyici bir haber olarak, bize bildirmiştir... o da, yeter de, artar bile...

Yaşanan sıcak savaş görüntüleri; insanımıza vereceğimiz değer ve kıymetin önemini; öne çıkarmaktadır... Ha gayret...

 

Anahtar Kelimeler: KANAYAN, YARA, KİMSESİZ, SOKAK, ÇOCUKLARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür?

Hz. Muhammed
Bilimadamlarina gore IQ´nuz ne kadar yuksekse o kadar cok ruya gorursunuz.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59