İsmail Ayhan


KALDIĞI YERDEN…

KALDIĞI YERDEN…Alınan tedbirler “!” eşliğinde süper lig yeniden başladı. Yaklaşık ikibuçuk ay gibi bir süre covid-19 nedeniyle oynanmayan maçlara kaldığı yerden devam edildi. 
Futbolun taraftarla renklendiğini bir kez daha gördük. Taraftarsız oynanan maçlarda, futbolcuların ve hakemlerin sadece beden dillerini değil, saha içinde birbirleriyle yaşadıkları diyaloglarıda iyi kötü öğrendik. 
Artık ev sahibi ya da deplasman takımı kavramları bir nevi ortadan kalkmış durumda. Yaş itibariyle 80 li yılları hatırlayanlar bilirler; çocuklar arasında mahalle maçları olurdu. Maç hangi mahallenin sahasında oynanıyorsa, mahallenin çocuklarında biraz daha özgüven olurdu. Diğer çocuklar acaba kavga çıkarsa “dayak yer miyiz” korkusundan başka korku yaşamazlardı. Alışmış oldukları mekânın dışına çıktıklarından az bir yabancılık çeker bir süre sonra alışırlardı. 
Cemil usta sezonu işte bu sahnede yeniden start aldı. Deplasman takımı ve hakemler, seyirci baskısını hissetmeden, sadece sahaya alışma süresini aştıktan sonra tarafsız sahada oynar gibi maçları yapmaya başladı. Bu bize takımların kalite ve oyuna yansıttıkları sistem üzerinden daha çok bilgi sahibi olmamıza neden oldu. 
Haftanın hayal kırıklığını Rize deplasmanında Galatasaray kulübü yaşadı. Sadece 3 puan bırakmadı. Süper ligin en iyi kalecisi dediğimiz Muslera ve Andore maalesef ciddi şekilde sakatlanarak sezonu kapattılar. Sağlık 3 puandan ve şampiyon olmaktan daha önemlidir. Galatasaray’ın iki oyuncusuna da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 
Lige verilen zorunlu ara hiçbir takıma katkı sağlamamış görüntüsü oluşturdu. Lige yeni başlar bir atmosfer vardı. Oynanan müsabakalar hazırlık maçı kalitesinden öteye geçemedi. Trabzon, Başakşehir ve Sivasspor yine iyi görüntü sergilediler. Hakemler bildiğimiz gibi”!” 
TFF başkanı Nihat Özdemir’in açıklamaları ayrı bir konu başlığı olması gerekir. Son haftalara girerken, önemli mevkilerde bulunan insanların her konuştukları, kamuoyu tarafından dikkatle takip edilmektedir. Trabzon-Başakşehir-Sivasspor ve Galatasaray’ın kora kor şampiyonluk yarışında olması yapılacak her açıklamanın önemini bir kat daha artırmaktadır. Covid-19 pandemi süreci öncesi Kulüp başkanlarının ve bazı teknik adamların yaptığı açıklamalarla, tekrar liglerinin başlamasına yönelik kararlardan sonra yapılan açıklamalar arasındaki farklılıklar maalesef oldukça manidardır.
Sivasspor lige iyi döndü. Önemli eksiklerine rağmen takım olarak iyi bir görüntü verdi. Ben Rıza hocayı gerçekten kutlamak istiyorum. Bu krizi iyi yönetmiş. Futbolcuları dinamik tutmayı başarmış. Özellikle emre ve Mert Hakan’ın Transfer dedikodularına rağmen iyi görünmeleri sevindirici. Kalan haftalarda daha iyi olacaklarına inanıyorum. Orta alanda Hakan Aslan’ı gözlerimiz aradı. Her yere koşan hücuma katkı sağlayan biri olarak bu eksikliği yakından hissettik. Claudemir ikili stoperin önünde çakılı ön libero olarak kaldı. Daha çok savunmayı düşündü. Fatih dah iyi bir görüntü sergiledi. Hücuma katkı sağlamak adına zaman zaman ileri çıkarak pozisyon aradı. Rakibin 10 kişi kalmış olmasına rağmen gol sayısını artıramamaları maalesef takımın kötü yanı. 2. Yarıyı bir fazla oyuncuyla oynamalarına rağmen üretkenlikleri oldukça düşüktü.
Önümüzde Konya maçı var. Konya takımı tehlikeli bölgede. Ev sahibi avantajı olmamasına rağmen, maça mutlak galibiyet parolasıyla çıkacaklardır. Sivasspor bu maçtan hasarsız ayrılırsa, hiç tahmin etmediğimiz güzellikler yaşayabiliriz.YAZARLAR