Gülşah Akkaş Yaman


KADIN GÜLERSE DÜNYA GÜLER

KADIN GÜLERSE DÜNYA GÜLERYazı yazıyor olabilmek için iyi bir dinleyicide olmanız lazım. Tabi en çok da hem cinslerinizle sohbet ediyorsunuz. İnsan en çok da hemcinsiyle sohbet ederken deşarj olur. Yirmi yıllık, kırk yıllık evli, hanımefendiler, kendi hayat hikayelerinden bahsediyorlar. Hepsinin hikayesi kendine münhasır, hepsinin hikayesinin ortak bir noktası var. Çevrenizde çocukluktan direk  evliliğe geçmiş çok hanımefendi vardır, muhakkak. Bu hanımefendiler âşık olmamış, “evleneceksin!” denilen adamı sevmeye çalışmışlar. Zaten evlenirken ilk mesele iki kişin âşık olması değil, gelinin ne derece o eve hizmet edeceği! Sevgi mi? O zaman kendi hikayesini kendisi anlatsın bu güzel hanımefendi bizde şahitlik edelim birlikte, hayat şahit olduklarınla anlam kazınıyor:
“On dört on beş yaşlarındaydım, bize misafir geldi. Babamlar kendi aralarında sohbet ederken beni içeri çağırdılar. “Biz seni nişanladık hadi öp ellerini” dediler. Bana bu kavramlar oldukça uzaktı ama itiraz etmek gibide bir lüksüm yoktu. Ellerini öptüm ve onda büyüdüğümü hissettim. İnsanın büyümesi için uzun yıllara ihtiyaç yoktu. Bir gecede büyürsün kimi zaman. Benim içinde öyle olmuştu. Hatta takılan takılar için sevinmiştim bile. Çok kalabalık bir eve gelin gittim. Her odadan biri çıkıyordu. Sen onları ailen gibi görmeye çalıştıkça onlar sana bir şekilde gelin olduğunu, sonradan gelen olduğunu hatırlatıyorlardı. Benim hikayem evlendiğim gün başladı. Önce düğün bulaşıklarını yıkattırdılar. Sonra eşim beni dövdü. Yirmi yıl sonra evliliğim bitti. Bu yirmi yıl neler yaşanmadı ki. Ben sofraya oturamazdım, kapının önünde ayakta beklerdim. En ufak bir yanlışımda hep şiddet vardı. Bazen sabrın sonu saadetle bitmiyor işte.”
Bunu anlatan hanımefendi atmış yaşlarında tüm olumsuzluklara rağmen hayat dolu yaşam enerjisi oldukça yüksek, onunla sohbet ettiğinizde şikâyet ettiğiniz her şeyden utanıyorsunuz. Tabi tüm hikayeler böyle bitmiyor. Sevgi ve saygı ile bir maya hazırlayıp tüm yaşamlarını bu maya ile yoğuran tüm evliliklere sonsuz mutluluklar. Karşılıklı anlayış ve hoş görü ile yıllara meydan okuyan onca evlilikte bize örnek. Kusur insana ait bir hal olduğunu unutmadan bakmasını bilirsek, hiçbir hanımefendin acılı bir hayat hikayesi olmaz.
İpi halı yapan kadın,
Anne olmayı her şeyden üstün tutan kadın,
Evinde ne varsa tenceresini kaynatan kadın,
Biraz anlayış biraz sevgi ister bu kadar,
Kadın gülerse dünya güler.
 YAZARLAR