IRMAKLARIN SİVAS´I
Tarih: 5.3.2018 12:07:44 / 1221okunma / 0yorum
Müjgan Üçer

Sivas şehri, kurulduğu yer bakımından üç ırmağın üzerinde yer alır. Batıda, eski adı Pünzürük (Kale Irmağı), doğuda Mısmılırmak (Bismil; temiz, ırmağın 17. yy. da  adı: Nehr-i Sâfi)    ve şehrin ortasında geçen Murdarırmak (Murdarırmak da çıktığı kaynakta temizdir, şehre girince murdar olmuş denir).  Sivas´ın pınarlarından akan suların kaynağını, Meraküm Yaylası ve Tavra Boğazı adı verilen araziler oluşturur. Sivas´ın eğimli arazi üzerinde olması su dağıtımını kolaylaştırır. Günümüzde ırmakların Sivas´ı kaybolmuş, Pünzürük ve Murdarırmak´ın üzeri kapatılmıştır. 1980´li yıllarda, şehrin içinden akan Murdarırmak ve Pünzürük Deresi  yerin altında beton kanallara hapsedilmiş, üzerleri yol olmuştur.   Mısmılırmak´ın  Sivas Belediyesi´nin Aksu projesiyle 2005 yılında  ihya edildiği gibi, Murdarırmak ve Pünzürük de  islah edilip, temiz tutularak etrafı yeşillendirilebilirdi. Irmakların hayatımızdan, şehrimizden çekilmesi gibi, Sivas´ın karakteristiği olan kavak ağaçlarının kesilmesiyle  betonlaşan şehir  yeşil silüetini  kaybetti. Sivas´ın bahçe  ve bostanları  da kayboldu, şöylece sadece adları kaldı yadigâr!  Gökçebostan, Çukurbostan, Ferhatbostanı, Bahtiyarbostanı,  Paşabostanı, Kabutbahçe, Bezirci Tarlaları, Çayırağzı ve  Harman Çayırı..

(Mahalleler olarak da; Ferhatbostanı Mahallesi ve Bahtiyarbostanı Mahallesi gibi yazılmaldır. Ferhatbostan Mahallesi, Bahtiyarbostan Mahallesi  nasıl bir Türkçe?)

Bir zamanlar Sivas´a dört km. mesafede olan  Kızılırmak (Nehr-i Halis), şehir büyüyüp genişlediği için artık şehrin içindedir. Sivas Belediyesi´nin Kızılırmak Projesi bu  bakımdan geleceğimiz için  umut  veriyor.

Sivas halkı içilen iyi vasıflı suya  birçok yörelerimizde olduğu gibi “Tatlı su” demektedir. Eskiden (yetmiş  yıl öncesinde) Sivas´ta  içilebilir nitelikte; Kepenek, Behrampaşa/Bayrampaşa, Mihrivefa, Hekimsuyu ve Erzeni suyu vardı.  Bunların en iyisi Kepenek suyu, ikinci derecede Bayrampaşa ve Mihrivefa, üçüncü sırayı ise  Hekimsuyu ve Erzeni suyu alıyordu.

  KEPENEK SUYU

Sertlik derecesi düşük yani kireci az olan bir sudur. Bugün şehir içindeki pek çok çeşmede akmakta olan Kepenek Suyu, şehir merkezinin 5 km. kuzeybatısındaki Tavra Boğazı´ndan çıkar. Şehre, 1930 yılında künklerle getirilmiştir. Bugünkü Jandarma Dairesi´nin önünde, Hükümet Konağı´nda, hapishane önünde, bir de Paşa Camisi´nin karşısındaki Telli Pınar denilen çeşmelerde akıyordu.

Sivas´a Kepenek Suyu´nu getiren, Vali Süleyman Sami Bey´dir (1881-1955). Önceleri iptidaî borularla getirildiğinden, buna kirli suların da karışmak ihtimali karşısında 1933 yılında onlar sökülüp, yerine demir borular döşenmiştir. Süleyman Sami Bey, önce İstanbul Valisi idi. 1928 yılında Sivas Valiliği´ne atandı. 1935 yılına kadar burada kaldı. Soyadı Kanunu çıkınca, yaptığı bu büyük hizmetin ödülü olmak üzere kendisine “Kepenek” soyadı verildi. Sivaslılar onu her zaman hayırla anarlar.

Kepenek adı nereden geliyor? Halk arasında yaygın rivâyetlere göre: “Çobanın biri davarlarını Tavra Boğazı´nda yaylıma bırakır. Kendisi de şöyle bir uzanıp uykuya dalar. Bir ara şırıltıya benzer bir ses duyar. Doğrulup sağına soluna bakınır. Bir de ne görsün? Kepeneğinin altından sular fışkırıyor...”

Bir başka rivayet de şöyle: “Tavra Boğazı´nda davar otlatmakta olan çobanın biri, birdenbire yerden su fışkırdığını görür. Kepeneğini hemen üstüne kapatıp, doğruca Sivas´a koşar. Bu haberi herkese yayar. Onlar da gelip bakarlar. Üzerindeki kepeneği görenler, ‘Kepeneğin suyu, kepenek suyu´ diye bağırırlar. Adı da böylece konmuş olur.”

Tatlı su denilen Kepenek Suyu, eskiden evlere güğümlerle taşınır, su koymak için ayrılan küplerde biriktirilirdi. Suyu genellikle evin erkek çocukları getirirlerdi. Ayrıca silindirik, alt ve üstleri tahta, yanları sacdan bardak denen özel kaplarıyla su taşıyan sucular da vardı. Merkeplerin iki yanına asılan sekiz adet ve daha fazla su alan bu kaplarla su taşıyanlar   çoktan beri kalmadı. At arabalarındaki büyük bidonlara doldurulan su ancak çarşıdaki lokantalara ve kahvehanelere getirilmekteydi. Evin büyükleri, sabah ezanı okunurken veya namaz sırasında doldurulan suyun “Zemzem” sayılacağını söylerlerdi. Onun için seherlerde  çeşmelerden  su dolduranlar çok olurdu.

Bir sular şehri olan Sivas, Kösedağ kaynak suyu başta olmak üzere diğer  mâ-i lezizleri içiyor.

Anahtar Kelimeler: IRMAKLARIN, SİVAS
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ?yapmam? dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
Aydın Ünal
Aydın Ünal
AK Parti kongresi, seçim, ekonomi
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Küçük hesapla büyük projeleri kaçırmak
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
İnsan nereye koşuyor?
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Hacı Bektaş
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Hayırlı Bayramlar!..
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
BİR ÖĞRETMENİN ESERİ
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Dinamik dindarlık
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
İki asırdır kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz, farkında mısınız?
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
41 dereceden 39,5´a
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
İKTASADÎ MESELLER
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
MTTB CAMİASI DERNEĞİ BASIN BİLDİRİSİ YAYINLANDI
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Bana gülmeyi-doğayı anlat...
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
ABD´ye çok güçlü cevap nasıl verilir?
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Onur meselesi
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Rahip Brunson, Reverend Frew ve Halûk
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Düşünce sentezi yapabilmek
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Sivasspor´dan Zor da olsa Güzel Galibiyet
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
BİZE BİZİ UNUTTURMA ALLAH´IM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
MAARİFE, MAARİFTEN BİR “BAKAN” VAR(3)
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
SAĞLIKTA TATLI BALLI İŞLER GÜÇLER
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
BAYRAM KOKUSU
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Salih Tuna
Salih Tuna
Sen ne sandın zibidi?
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
BU ŞEHİRDE YIKMAK MODA OLDU
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ