Gülşah Akkaş Yaman


İNSAN İLE ARAMIZI AÇMADAN BİTERSEK BU YOLCULUĞU

İNSAN İLE ARAMIZI AÇMADAN BİTERSEK BU YOLCULUĞU


 

Fatih Sultan Mehmet diyor ya; “İnsana namaz kılıyor musun? Oruç tutuyor musun? diye sorma! Onu Allah soracak. Nasılsın? İhtiyacın var mı? Diye sor!”

Bu insan insana sohbetin başlangıcı. Eski kanaat önderleri sohbetlerinde cemaatlerine ilk sorularından bir tanesi, Gayr-i müslüm komşularınız ile aranız nasıl diye sorarlarmış. Nezaketi  yaratılan herkes hak ediyor demek ki. Bizim insan ile olan husumetiniz nerede başladı düşünürüm bazen ,dünya misafirhanesinde birlikteyiz halbuki. İnsan ile aramızı açtık ve hayatı  bir nevi kendimize zorlaştırdık. İyilikte, kötülükte bulaşıcı.

Hayatıma benim tercihim olmadan giren çoğu insan için hep şükrettim “iyi ki benim hayatımdalar diye.” Yeni tanıdığım her insanı kendi yolculuğum için bir kazanç bildim. İnsan tanımak seyahat etmek gibi, bulunduğun şehirden bir başka şehre gidiyorsun. Şehrin hüznünü mutluluğunu görüyorsun. En güzel bakımlı mimarisi de en ücra köşe de kalmış virane bir yerde ikisi de şehri anlatıyor.  İnsanda böyle sadrında her duyguyu barındırıyor .İnsan tanımak çok nitelikli bir zenginliktir. Lakin insanın vefasız, acıtan, kırıcı bir yönü de kaçınılmaz. Tabi insan sevmek derken çok hümanist bir bağlanış değil! İnsan ilişkisi insana yakışır tavır davranış, insana çok yakışıyor . O yüzden insan insana sohbet hep güzel geldi. Her insanla mı? Tabi ki hayır. Acı ile beslenen, sadece kendine acıyan, sürekli geçmişin inciten yönünü anlatan. İnsanlar sadece bizden çalacaklar.

Dünü bir tecrübe niteliğinde bize anlatan, gelecekle iliği hep ümit var olanlar. Demlediği çayı anlatırken bile yüreğine neşe saçan insana çok talibim. Ama bütün insanlığı saygı duymak lazım hiç şüphesiz, yaradan dan ötürü. Eşrefi mahlukat ve esfeli safilin arasında bir çizgi. Hem de öyle bir çizgiki  bıçak sırtı kabilinden. Biz bu iki yönü de insan hali bileceğiz ve aynı gökyüzüne bakarken aynı güneşten aydınlanır ısınırken çok da kargaşaya gerek yok sanırım. Peki insanın en çok hangi yönünü gördünüz diye bu kez kendime sorsam, her hafta program da konuklara sorduğum gibi. Hep eşrefi mahlukat yönüne talip oldum. Hasbelkader hayatıma girmiş inciten insanlar dan da ders aldım. Ama insana küsmedim. İnsan bir yanı ile eşrefi mahlukat bir yönü esfeli safilin olduğunu düşünürsek olan biten her şeyde gayet normal sanrım.

Bir daha ki yazı da buluşmak duası ile Sultan Fatih tavsiyesi ile afiyettesiniz inşallah.

 YAZARLAR