İHL YILLARINDAKİ OKUL DIŞINDAN BİTİRME SINAVLARI
Tarih: 9.1.2018 15:45:48 / 394okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

 1994 lü  yıllarda; İHL Bünyesinde öğretmen olarak, çalışırken,  yapılmasına şahit olduğumuz bir uygulama da; öğrencilerin, okul dışı sınavlarına müracaat ederek; okulu erken bitirme durumu idi. İmam Hatip Lisesinde okuyan bir öğrenci, 11.sınıfta iken, not ortalaması 8 ve üzeri olunca; sene sonu tasdiknamesini alıyordu. O, tasdikname ile; okul dışından bitirmelerine müracaat ediyordu. Böylece, yaz dönemine ait olan; Haziran ve Eylül aylarında; sınava giriyordu. Başarılı olursa; bir yıl önce okulunu bitirmiş oluyordu. Diplomasını alıyordu.

 Bu yöntemi kullanarak, okulumuzdan bazı öğrencilerimiz, mezun olmuştur.

O, yıllarda bir alt sınıfta olanların da; ÖSYM sınavına girme hakkı vardı. Böylece, dışarıdan bitirme sınavlarına girecek bir öğrenci, isterse; ÖSYM sınavına da, girebiliyordu.

Bazı öğrencilerimiz, okul dışı sınavlarına girerek, okulu erken bitirdiler. Bazı öğrencilerimiz ise; okul dışı sınavlarına başvurdular. Ancak, okuldan mezun olmasalar da; okula devam mecburiyetinden kurtularak, daha geniş zaman ayırarak; Üniversite sınavlarına, hazırlandılar.

Nereden biliyorum. Çünkü, öğrencilerden bazıları ile, bu konuda fikir işbirliğimiz, olmuştu. Onları yönlendirme için, fikir beyan ettik. Hatta, bir sene boyu; ders çalışma salonu olarak; evimizi kullandılar. Çünkü, Benim Hanım bu konuları biliyor ve öğrencilerimize yardımcı oluyordu. Evimiz, bir müddet, ders çalışma salonu gibi, kullanıldı.

 Burada en ilginç olan, bir hatıramı nakledeceğim. O sene 11. Sınıfta olan bir kardeşimiz. Önceki yıllarda olduğu gibi; okul dışından bitirme sınavlarına müracaat etmeye karar verdi. O, yıl bitireceğini hesap ediyordu. O amaçla, ÖSYM sınavlarına girdi ve tercih yaptı. Doğal olarak, biz yönlendiriyorduk. Sene sonu yaklaşınca; muhtemelen Mayıs ayı içerisinde, MEB tarafından okullara gönderilen bir genelge ile; okul dışı sınavlarını kaldırıldığı, resmi olarak bildirildi. Ben, çok şaşırmıştım.

Neyse, okul dışı sınavlarına girmeye hazırlanan, öğrenci kardeşlerimizi, teselli ettik. Hayırlısı, dedik…

ÖSYM Sonuçları açıklandığı zaman, ikinci bir şaşkınlığı yaşadık. Kendisi 11. Sınıfta olduğu halde; okul dışı sınavlarına girme amacı olan kızımız EBRU, doğal olarak; ÖSYM sınavlarına da; girmişti. Sonuçlara göre; ilahiyat fakültesini de; kazanmıştı. Kısa süren bu şaşkınlıktan da, kurtulduk. Ailesi, olayı kabullenmişti. Biz, başarısı için, sevinmiştik.

Ebru, kızımız daha sonraki sene, mezun oldu. ÖSYM  Sınav sonrası, Edebiyat Fakültesini bitirdi ve öğretmen oldu.

O yıl, okul dışı sınavları, böylece kaldırılmış oldu. Ancak, bu yöntemi kullanarak, bazı öğrencilerimiz; okullarını bir yıl erken bitirdiler.

O, yıllarda; Bu bahsettiğim sınıflarla, olan iletişimimiz; çok iyiydi. Bu sınıflardan bazı öğrenci kardeşlerimiz, bizim yönlendirmemiz ile; okula yeni kayıt yaptırmış küçük öğrencilerin sınıflarına giderek, onlara öğlen aralarında; ders konusunda yardımcı oluyorlardı. Her büyük öğrencinin, devam ettiği sınıf belliydi. Zaman, zaman onlara; çikolatalar gibi, hediyeler de, veriyorlardı.  Elleri boş olmuyordu. Bazı öğrencilere de, yardım imkanları, oluyordu. Bu sayede; bu büyük sınıflardaki ablalarından; hem dini bilgileri öğrendiler. Hem ibadet etmeyi, öğrendiler. Yardımlaşma ve paylaşma duyguları gelişti.

Böyle uyguladığımız, bir metot vardı. Oldukça, iyi sonuçlar almıştık. O yıllarda bu organizenin içerisinde yer alan tüm vefakar arkadaşlardan, ALLAH razı olsun. İnsanlara bir harf öğretmenin mutluluğunu; O, yıllarda yaşamaya başladılar.

Bir başka erken okulu bitirme metodumuz ise; şöyle gelişti. O, yıllarda MEB in aldığı karar gereği; okullarda kredili ders geçme sistemi uygulanıyordu. Ancak, Sivas merkez İHL hala kredili siteme geçmemişti.

1995 Yılını takip eden o yıllarda; Sivas Merkez İHL nin dışında, ilçe İHL konumundaki bazı okullar, kredili sitem uyguluyordu. Okulumuzdan bazı öğrenciler, Normal tedrisat yapan okulumuzdan ayrılarak; ilçelerde kredili sitem ile okutulan okullara geçtikleri zaman; kendilerinin kazancı olduğunu anladılar ve inandılar. Böylece, O, ilçelerdeki okullara devam ederek; İHL mezunu oldular. Geriye kalan zamanı ise; ÖSYM sınavlarına hazırlık yapmak adına, kullandılar.

O, Yıllardaki öğrenci arkadaşlarımızdan, rakam olarak; bir hayli öğrenci kardeşimiz; ÖSYM Sınavlarında daha başarılı oldular. Kazanma rakamımız, eski yıllara göre; daha da artmış oldu.

Yine O yıllarda, bir gelişme daha oldu.  Önceden İHL okulları bir müdürlüğe bağlı olarak; şube açmak gibi, bir girişimde bulunuyorlardı. Böylece okulların öğrenci alma, kapasitesi; artırılmış oluyordu.

O yıl, Sivas İHL okulunun merkezin haricinde;  üç adet şubesi vardı. Merkez, Kız İHL,

Abdussamet İHL, ANADOLU İHL. Bu olayı, Ben çok iyi biliyordum. Bu okulların sene başı, öğretmen programlarını ben yapıyordum. Öğrenci sayısı, yaklaşık 2800 öğretmen sayısı ise; 180 rakamını aşıyordu. Daha sonra, yapılan uygulamalar ile; okul müdürlükleri, ayrılmış oldu.

 Evet, şimdilerde, bilgisayarların kısa zamanda yaptığı bu olayı; ben yaklaşık beş gün geceli, gündüzlü çalışarak, yapıyordum. Hiç unutmuyorum, O günlerden bir tanesinde; yorgun bir durumda, öğretmenler odasına girmiştim. Herkesin kendine göre, bir memnuniyetsizliği vardı. Sadece Biyoloji Hocamız ŞEMSETTİN ERDOĞAN BEY, Bana hitaben´´ Dayı eline sağlık, ALLAH razı olsun.´´ Demişti ne anlamlı bir sözdü. Hala unutamadım. Yorgunluklar, memnuniyetsizlikler, her şey gelir, gider… Geriye sadece edilen dualar, kalır…

 Unutulmayan O, yıllardaki başka bir tartışma konusu da; MEB Bakanı Hasan Celal Güzel Beyin, İngilizceyi seçmeli ders yapma çabası idi. Türkçenin öğretilmesine, önem verilmesi konusu idi. Türkçenin iyi  öğretilmesine dair açıklamalarda bulundu.  Çalışmalar, düzenledi. Amma olmadı. Sene başında bakan gitti. Her şey eski haline döndü.

  Ben O yıl; içlerinde, Sivas İHL de   İsa Yuvacı, Necmettin Sığırcı, gibi arkadaşların olduğu sınıfın Edebiyat Lise 1. Sınıf derslerine girmiştim. Ondan dolayı; olayı, çok iyi hatırlıyorum…Bu birlikteliğimiz, bir yıl devam etti.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
booked.net
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59