HER GÜN ÇEVRE GÜNÜ
Tarih: 4.6.2018 16:51:30 / 224okunma / 0yorum
Müjgan Üçer

 

                       

Canlıların içinde yaşadığı ortam olan çevrenin önemi sebebiyle   5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir. İnsanlığın en büyük sorumluluklarından biri de çevreyi korumak ve de geliştirmektir. Sosyal çevre;  insanların birbirleriyle  veya gruplarla kurdukları  ilişkileri kapsamaktadır. Diğer bir ifade ile kültürdür.

Fiiziksel çevre;  canlıların yaşayıp  gelişmesini sağlayan  ve onları sürekli olarak etkileri altında bulunduran fiziksel, kimyasal  ve biyolojik faktörler bütünlüğüdür. Çevreye yapılan olumsuz etkiler çevre kirliliği; hava kirliliği,su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği ve gıda kirliliğidir.  

Fiiziksel ve sosyal çevre iç içedir. İnancımızda su, hava ve  toprak azizdir.  Hayatın kaynağı olan su  için halkımız çok özen gösterirse de çeşme başlarının durumları temizlikle  tezat oluşturmaktadır. Denizlerin dibinin iki metre plastik poşetlerle kaplı olduğu ve canlıların yaşamasını engellediği de bilinmektedir. Ortaya, yollara atılan sigara izmaritleri, yemiş kabukları  ve diğer atıklar için söylenecek çok söz vardır. Aslında her gün çevre günüdür ve bunu aklımızdan çıkarmamamız gerekmez mi?  Çünkü çevre ve kültürle  varız.

Halkımız  suyun; dağın,  taşın, toprağın  üzerinden sürünerek akması sebebiyle, suyun bu  tevazuu sebebiyle Hakk´ın didârını (yüzünü)  gördüğünü söyler.  Sivaslı Şerife Hatun´dan derlenen “suyu selâmlama” âdeta  bir  Dede Korkud  duası  gibidir ve  halkımızın bu konuya gösterdiği hassasiyeti de  ne kadar güzel belirtmektedir.

            Sabah Suyu Selâmlama

Selâmün aleyküm arı su

Aya, güne bakan su

Rabb´imin cemâlini gören duru su

Aydan, güneşten hûrisin

Muhammed´in nurusun

Aldık abdestimizi

Kıldık namazımızı

Her şeyimizi kabul eden su

Biz sana lâyık değiliz ama

Rabbim seni bize lâyık görmüş

 

Anahtar Kelimeler: ÇEVRE, GÜNÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.

KONFİÇYÜS