İsmail Dursun


Haydi, Yiğidolar Yarın Zaferle Dönün

Haydi, Yiğidolar Yarın Zaferle Dönün


Merhaba Dostlar biliyorsunuz yarın 22 Ekim Perşembe günü saatler 22.00’yi gösterdiğinde tüm Ülkemiz ve bölgemiz insanı Televizyon ekranlarında Demir grup Sivas spor Villarreal karşılaşmasına kilitlenip oradan alınacak puan ve puanlar için heyecanla o anı bekleyeceğiz. UEFA Avrupa lig ilk haftasında Demir grup Sivas spor ’un rakiplerinden olan İspanyol 1.lig Takımı Villarreal Valencia’yı  2-1 yenerek 11 puanla grubunda liderliğe yükseldi

Bu nedenle Demir grup Sivas spor ‘un Kayseri’den aldığı 3-1 lik galibiyetinin Avrupa ligi öncesi büyük bir moral motivasyon olmuştur. 22 Ekim Perşembe günü saat, 22.00 de oynanacak müsabaka öncesi covid-19 salgınının Avrupa’da en yaygın olan ülkeler ve il arasında bulunan Valencia da çok sıkı önlemlerin alındığı görülmektedir.

HK Kayseri spor-Demir grup Sivas spor karşılaşması bir anlamda iç Anadolu’nun derbisi olarak yorumlanıyor olması da müsabakanın zorlu bir yarış olacağı beklenmekte idi.

Beklediğimiz gibi kıyasıya bir mücadele şeklinden geçen karşılaşmada Sivas spor evinde kaybettiği puanları telafi etmek dolaysıyla Avrupa öncesi bir moral kazanmaktı amacı

İki takım da ilk yarım saate pozisyon üretmekte zorlanıyordu fakat Sivas spor orta alandaki baskısını kanatlara taşıyarak rakibin hücumunu etkisizleştirmeye çalıştı ve 29. Dakikada solda başarılı çıkışlarından birini Gradel uzun bir pas yaptı bu sporcunun şutu kaleciden dönünce Ziya güzel bir şutla takımını öne geçirmiş oldu.

Bu dakikadan sonra Sivas spor 37.dakikada Fajir’in şutunun direkten dönmesi,38 Erdoğan şutları yaratılan pozisyonların etkileridir. Bu takiben orta alanda başarılı isim İlhan Parlak’a öyle top kaptırdık Kamara akıl almaz bir gol tehlikesi yaşandı.

İkinci devreye skorun verdiği üstünlüğü ile oyuna başlayan Sivasspor daki tempo biraz daha yükselerek kendini hissettirmeye başladı. 51. dakikada kaptırılan bir topu campanharo skoru eşitleyen golünü atmış oldu.

Demir grup Sivas spor kanatlarda etkisini kenar ortalarla yapılan şutlarla rakip sahada futbolunu oynamaya başlayınca müsabakada kıyasıya bir mücadeleye şahit oluyordu

Savunmada Marcello’nun uzun aradan sonra takıma dönmesi de oradaki açığı kapatarak bir uyum süreci başlamış oldu. Sivaspordaki iki beklerden söz etmek gerekirse solda Ziya Erdal ve Grdael , sağda  Goianu ,Erdoğan uyumu takım oyunu sahada  kendini gösteriyordu doğrusu rakibi hücum şansı verilmediği gibi paylaşım ve oyun disiplini çok iyi yaptıklarını gördüm.

Ayağa pası çok iyi yapan İlhan Parlak ve Hüseyin Acar Fernandes dikine topları iyi yapanlardan biri ama pozisyon üretmesine Sivasspor’un oyunun üçüncü bölümündeki baskısı buna imkan tanımadı.

Kayseri spor dan Sapanara’nın Erdoğan’ın ayağına tehlikeli hareketinden dolayı ihraç olunca  VAR kararı ile müsabaka daki  saha avantajı tamamen Sivasspor lehine çevrilmiş oldu Kayseri spor da ise oyundan düşmeler da  başlamıştı.  Sağdan bir Goiano pasına dalan Erdoğan’ın şutunu Lung sektirince Yatabare tamamladı skor 1-2 oldu. Müsabakanın bu bölümlüden yapılan değişikliklerle Sivas sporda tempo daha da yükselmiş oldu orta alanda Hakan Aslanın yanına Fajir monte edilince iyi futbol izlemeye başladık. Kayade’nin pasına dokunan Fajir skoru 1-3 yaptı. Uzatmalarda kazanılan penaltıyı Yasin Lung’a kaptırınca müsabaka bu sonuçla kapanmış oldu.

Çalımbay’ ’Bu karşılaşma bizim için zor bir maçtı kazanmak istiyorduk, iyi oynadık istediğimiz sonuca ulaştık bizim için Avrupa öncesi büyük bir moral oldu’ ’dedi.

Bektaş’’ On kişi kalmamız dengemizi bozdu kazanacakken oyundan koptuk ilerleyen haftalarda bunu telafi edeceğiz’ ’dedi

Sivas’ta olduğu gibi tüm Ülkedeki spor teşekkülleri Türkiye Futbol Federasyonu Amatör işler kurulunun alt liglerle ilgili kararını merakla beklemektedir muhtemelen bu günlerde kararını vermesi gerekiyor.TFF tribünlere taraftar almaya çalışırken neden alt liglerin başlama kararını geciktiriyor anlamış değilim.

Bugün verse bile daha lisan vize, tescil işlemleri takımların sporcularını antrene etmesi sağlıklı ve güvenli bir şekilde çağırması hazırlaması bayağı bir zaman alacaktır.

Demir grup Sivas spor İspanya dönüşü 26 Ekim Pazartesi günü 22.00 de Rize sporu ardından 2 Kasım  20.00 de Atakaş Hatay spora konuk olacaktır.

Değerli dostlar covid-19 salgını ürkütmeye korkutmaya devam ediyor canlarımızı kaybediyoruz ciğerimiz yanıyor lütfen bakanlığımızın belirlediği kurallara uyalım uymayanları uyaralım.     

NOT: Basın camiamıza aramıza yazım ailemize gelerek   arkadaşlarımıza katkı sunarak görev üstlenen sevgili arkadaşımız Ayşe Mine Eğüz’e de hoş geldiniz der aydınlık yarınlarla nice başarılar diliyorum.

Görüşmek dileğiyle efendim