Gülşah Akkaş Yaman


Hayatı protesto etmeyi bırak

Hayatı protesto etmeyi bırak


 

Hayatın içinde öğrendiklerim var. Hayatın içinde öğrenme yolculuğunda olduklarım var. Bir de hayatın içinde henüz adını koyamadığım ilerde öğreneceğim şeyler var. Hayat bu kadar sert olacak kadar gerçek değil . Yaşam döngüsü içinde ne kadar katı iseniz o kadar yaşamın içindeki darbeler canınızı acıtıyor. Esnek olduğunuzda yaşamda kendi ritmini, yolunu bulacak hiç şüphesiz. Sadece güneşli havaları seviyorsanız, yağmurda hiç ıslanıp gülmediniz demekdir.

Doğumla ölüm arasına sıkıştırılmış , hayat bize hiçbir bedel ödemeden bir hediye. Yaşamın içinde olduğumuz her an için teşekkür edip. Minnet duymak. Sürekli yaşamdan alacaklı gibi davranırsak, biz alacaklı dünya hep borçlu olduğu düşünürsek ,hep alacaklı gibi yaşar, arzularımız ihtiyaçlarımızdan hep daha büyük olur. Alacaklı gibi yaşarsan hep mutsuz olacaksın. Alacaklılar tam tahsil edemezse alacağını mutsuz ölürler. Sürekli kurban psikolojisi. Hep insanın canını acıtacak.

İNSAN TÜRÜ PROTESTO EDEN BİR VARLIK.

“Kabul etmek demek, onaylamak demek değil, boyun eğmek demek değil. Kabul olanı olmasını istediğimiz gibi görmekten vazgeçip, olduğu gibi görmek” diyordu okuduğum bir yazıda. KABUL etmeye başladığımız zaman enerjimizi protestoya harcamak yerine, bu gerçekle ne yapabiliriz demeye başlıyoruz. İnsan hayatına protesto ederken girmiyor doğru şeyler dinginken giriyor.

İtirazı var kendinde olmayan başkasında olan her şeye, komşusunun arabasını protesto ediyor. Daha iyisi benim olmalı diyerekten. Diğerinin evini, arkadaşının oğlunun gittiği okulu öbürünün makamını. Kendi hayatı ile ilgili fikri yok sürekli protesto. Sen  eksiğinle  fazlanla bu kadarsın bunu kabul et .Çocuğun bu, eşin, halin ahvalin bu! Şimdi reddetmeyi bırak, önce kabullen sonra elimdeki sana verilen güç ile bu akıl ve sanat ve zanaat ile ne yapabilirim de.

Ama önce kabul et.

Daha az yargı daha çok şefkat.

Hayatı protesto edersen hayat sana hep protesto edecek bir şeyler bulacak.

Bir dahaki yazıda buluşmak duası ile.