Gülşah Akkaş Yaman


HANGİ YARALARIMIZ YÜZÜNDEN SÜREKLİ ELEŞTİRİYORUZ

HANGİ YARALARIMIZ YÜZÜNDEN SÜREKLİ ELEŞTİRİYORUZZamane gençlerine ne çok attık tuttuk, adap bilmiyorlar, erkan bilmiyorlar saydık durduk.

Yaşım itibari ile iki kuşağı da izliyorum, gençlerden katiyen ümitsiz değilim, bunu baştan söyleyeyim. Kendi hayatlarında başarıyı, huzuru yakalayamamış insanlar başkalarını eleştirmesi daha kolay sanki. İnsan kendisinden sonra en çok kimden sorumludur?

Evladından, evlatları ile ilgili çok iniş çıkışları olan da başkalarının evlatlarını kolayca eleştirir, aşağı çeker. Çünkü kendi içinde yarası büyüktür.

Ağzı beddualı değil hayır dualı birer yaşlı olmak, çevrende elini her uzattığında insana değmesi kim bilir ne güzel olur. Yaşlılık insanın en tenha en huzurlu mevsimi olmalı, 'ununu elediği eleğini duvara astığı' bir mevsim. Bırakın herkes ununu istediği gibi elesin!

Çocuk yetiştirme nidaları havalarda uçuşuyor. Ahkam kesmek belki de en kolayı, lakin çok da basit bir yol. Niyet sözden kıymetlidir ve niyet sözden keskindir. Niyet gerçekten uyarmaksa, bunu dedikodu malzemesi yapmamak en güzel harekettir. Şahısların kendisine doğru bir üslup ile söylemek, nazik bir dil kullanmak gerekir. Konuya erdemli yaklaşmak için de erdemin öncelikle içimiz de olması lazım bu da bir gerçek. Peyami Safa der ki; Yaşlanarak değil, yaş alarak tecrübe kazanılır. Zaman insanı değil armutları olgunlaştırır.

Hayat bir Film senaryosu ...

Sizin talihinize nur yüzlü kimseler de çıkabilir. Tam tersi de olabilir. Galibe önce kabulden geçecek bazı şeyler. Değiştiremediklerimizi kabul etme gücü isteyeceğiz yüce Yaradan dan. Gençlerin kanlarının en deli aktığı dönemde onlara biraz anlayışlı davranılması en elzem davranış olsa gerek.

Bir gün bu dünyadan göçme vakti geldiğinde, ‘tatlı’ sözlerle anımsanmak en güzeli belki de.

Yaş kemale ermeden kesinlikle Kuran-ı kadim öğrenilmeli hatimlerin biri bitip biri başlanmalı. Güzel dostluklar, komşuluklar kurulmalı, mümkünse göz sağlığı da el verirse el işinden vazgeçilmemeli. Kitap okuma alışkanlığı kazanılmalı. Aksi takdirde dil istenirse şarabı kevserdir, istenilirse zehirdir. Zehir saçan dilden herkes uzaklaşır.

Bir sonraki yazı da buluşmak duası ile.

 

 YAZARLAR