İsmail Dursun


Hakem ‘’Müsabakada Adalet ve  Cesaretini Birleştiren ‘’Kişi Olmalıdır

Hakem ‘’Müsabakada Adalet ve  Cesaretini Birleştiren ‘’Kişi Olmalıdır


 

Merhaba Değerli dostlar hangi branşta olursa olsun herkesin bir karşılaşmadan galip gelmesi temel arzusudur. Bu da Demokratik kurallar çerçevesinde kendisine verilen ve tanınan yasal yönetmelik, kurallarla ve yetkiyle donatılmış bir hakem tayin edilir. 
Günlerdir haftalardır hatta aylardır Ülkede milyonları ilgilendiren futbol karşılaşmalarına atanan hakem dostlarımızın (olumlu veya olumsuz) yönettiği karşılaşmalar televizyonlarda gazetelerde her platformumda verdiği kararlarla mağdur ettikleri takımların antrenörleri, sporcuları, yöneticileriyle birlikte taraftarlarının serzenişlerini haykırışlarını dinliyor ve izliyoruz değil mi?
Şunu özellikle vurgulamak istiyorum yukarıda arz ettiğim konuları Sivasspor için değil genel anlamda tüm takımlara karşı yapılan hakem hataları üzerinde durmak istedim.
Fakat son dört haftadır 11 haftadır kendi gücü ile 11 haftadır liderliği elinde tutan Sivasspor karşılaşmalarına atanan hakem arkadaşlarımızın bu kadar açık ve net pozisyonlar olmasına rağmen sürekli verdikleri hatalı kararlarla Sivasspor’un liderliğini alıp Trabzonspor’a vermiş oldular.
Bunun ötesinde Sivas Milletvekillerimizin tüm açıklamalarına rağmen Hükümet kanadında görev yapan bazı bakanların Trabzonspor lehinde açıklamalar yapmasını da hiç etik ve doğru bulmuyorum. Çok yanlış talihsiz bu tür açıklamaların artık son bulması lazım. Dolayısıyla bir siyasi iktidarın o takıma destek verdiği anlamına gelmektedir. Bunu aksisini iddia edemezsiniz. 
Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz ‘’Trabzonspor-Demir Grup Sivasspor karşılamasını yöneten Cüneyt Çakır’ın verdiği hatalı kararları ile Sivasspor mağdur edilerek liderliği elinden alınmıştır” diyen Otyakmaz, sürekli yaptıkları toplantılarla bunları dile getirmelerine rağmen bu yanlış kararların kendilerini mağdur ettiğini kendisini futboldan soğuttuğunu söyledi. Çakır’ın beş yıl sonra Trabzonspor–Sivasspor karşılaşmasına atanmış olmasını duyunca “Eyvah bu bir barış maçımı olacak diye düşünmüştüm’’ diyerek tepkisini son uyarım şeklinde kamuoyu ile paylaştı.
Bu karşılaşmada VAR’da görev yapan Yaşar Kemal Uğurlu ise kendisinden kıdemli dolayısıyla bu camiada herkesin üzerinde bir baskısı ve gücü olan FIFA hakemi Cüneyt Çakır üzerinde bir karar verememesi de tartışılan konulardan biri idi bana göre.
Değerli dostlar evet hakem hataları ile Sivasspor dört haftadır verilen yanlış kararlarla sürekli mağdur edildi sizlere katılıyorum. Peki sevgili sporcu kardeşlerimiz sizlerin hatası hiç yok mu?
Arz etmeye çalıştığım müsabakaların bir çok bölümünde  akıl almaz pas hataları  oyun disiplininden kopup rakip takımların normalin altında sergilenen futboluna rağmen  evinizde  olduğu gibi sahada beklenilenin altında bir performans sergileyerek sürekli puan kaybına neden olmadınız mı,  bunu da sorgulamamız gerekmiyor mu.
Trabzonspor karşılaşması öncesi direk kırmızı karttan dolayı iki hafta ceza alan Sörloth’un cezasının indirilmesi bir takım için düzenlemedir. Evet ama bir takım sadece o oyuncunun gücü ile müsabaka kazanmaz karşı takımın yaptığı hatalarla ona olanak tanımasından olur.
Trabzonspor ilk yarıda erken bulduğu golden sonra kalesine gelen Sivasspor ataklarını Da Costa’nın akıllı koordinesiyle onları bertaraf etmesini bildi.
Sivasspor bu golden sonra toparlanmaya çalıştı ise de bir türlü oyunu öne çekemiyordu Trabzonspor’da çok etkili ve kaliteli süratli oyunculardan olan Sörloth, Sosa ve Gilherme uyumu Sivasspor kalesinde sık sık tehlike yaratarak savunmanın hata yapmasını sağladılar.
Sivasspor’da eksik olan kadro ile birlikte erken gelen sakatlıklar nedeniyle bir moral çöküşü yaşanınca ilk yarının sonlarında sahanın yıldızı Sörloth öyle bir akıllı vuruş yaptı ki yüzü kalesine dönük Caner’le Guilherme’yi yapışık görünce çok sert vurdu ve Caner’in ters vuruşu ile skor 2-0 oldu ve ilk yarı bu sonuçla kapanmış oldu doğrusu ben çok farklı bir ilk yarı olacak diyordum nedeni oynanan düşük tempolu futboldu.
Bir oyuncu (savunma oyuncusu dahil)  rakip ataklarında yüzünü hiçbir zaman mecbur (kalmadıkça pozisyon gereği ) kalesine karşı dönmemeli bu müsabakada da bunu gördük Sivasspor savunmasında bir çok karşılaşmada hatalı çıkışlarla puan kaybı yaşanmasına neden olmuştur.
İkinci yarıya Demir Grup Sivasspor hatalarla dolu bir ilk yarının şokunu atarak baskı kurmaya çalıştı fakat ben şunu gördüm sakatlıklarla eksik kadroya rağmen sahada mücadele eden Sivas spor vardı. Özellikle 2-0’lık skordan sonra Trabzon sporda geriye çekilmeler başlayınca daha çok ikinci bölgeden hızlı çıkarak pozisyon bulan Sivasspor vardı. Caner’in Uğur Çiftçi’nin, Ziya Erdal’ın sakatlanıp çıkması takımda fazla bir düşüş olmadı oyunun son bölümünde çok daha fazla etkili oyunu vardı keşke bunu ilk yarı yapabilse idi bu skor yaşanmazdı.
Gel gör ki Cüneyt hocanın bazı fauller ve fena hareketlerin tercihinde yanlış kararları hadi diyelim 75.dakika da ceza alanı içerisinde Fatih’in ayağına basan Abdul Kadir’in hareketinin penaltı ve ihtar olması gerektiğini ne Çakır nede onun çömezi Yaşar kemal Uğurlu’nun görmemesi bir hakem için üzüntü vericidir değil mi?
11 hafta lider olarak sürdürdüğü mücadelesini 298 hafta ve dokuz yıl aradan sonra hakem hataları yüzünden Sivasspor’dan alınıp Trabzonspor’a verilmiş olması da taraftarları arasında üzüntüyle karşılandı.
Müsabakanın son saniyesinde Yasin’in ara pasından gelen topa vuran Yatabere skoru 2-1 e getiren golünü attı işin garibi ise Hakem Cüneyt Çakır’ın müsabakayı üç dakika uzatması ne kadar komik bir karar olduğunu söylemek lazım be kardeşim ikinci yarıda dört oyuncu değişiyor sahada sakatlıklardan dolayı duraklamalar oluyor siz sadece üç dakika veriyor olmanız spor kamuoyunun size olan güvenini sarsmış oluyorsunuz, umarım bir daha böylesi hakem hataları yaşanmaz.
Sivasspor bu puan kayıpların telafisini inşallah Cuma günü yapılacak olan Sivasspor-Alanyaspor karşılaşmasında Trabzon’da üzülen taraftarlarını 4 Eylül Stadyumunda mutlu edecektir.
Değerli dostlar bu karşılaşmayı Sivas’ın iklim şartlarını görmezden gelerek aşırı soğuk ve ayaza rağmen gece geç saatlere veren yayıncı kuruluşu da buradan uyarıyor ve kınıyorum.
Taraftar gruplarının özellikle zirve mücadelesi için dönüm müsabakası olacak Alanyaspor karşılaşması için  tribünleri daha fazla ısıtarak bunu sahaya yansıtmanız halinde   sahadaki takıma psikolojik ve biyolojik destek vereceksiniz demektir.
Görüşmek ve paylaşmak dileğiyle efendim
      
      
      
     
         
     


         

       
    
            
                                                  
                                      
 YAZARLAR