Gökhan Kara


GÜZELLİK MERKEZLERİNE DİKKAT

GÜZELLİK MERKEZLERİNE DİKKAT


Bu hafta ki köşem kesinlikle ısmarlama yazı, çarpıtılmış yorum ve bir lobiden beslenen haber değildir.

İnsan sağlığı kuşkusuz her şeyden önemlidir.

İki kuruş ucuz olsun, bütçemi zora sokmayayım diye sağlıksız ve gayrısıhhi şartlarda yaptırılan bir takım işlemler umulmayan sonuçlar doğurabiliyor.

                Epilasyon için gittiğim güzellik merkezinde, “temiz ve bakımlı görüneceksin” vaadleriyle ilahiler eşliğinde yapılan işlemin sonunda saçlarım, sakalım ve koltuk altım yandı.

                Uygulamayı uzman yerine herhangi birinin yaptığı işlemde mağdur oldum. Yanan saçlarımı ve sakallarımı kestirmek zorunda kaldım.

                Yeni yönetmelik kararına göre; cilt bakımı, manikür, pedikür gibi kısmi çalışmalar, güzellik salonu ve kuaförlere bırakıldı; ancak epilasyon da dahil diğer bütün hizmetlerin doktor gözetiminde ve poliklinik ortamında olması şartı getirildi.

                Bu yeni yasa ile birlikte güzellik hizmeti artık uzman ellerde ve sağlıklı bir ortamda yapılıyor. Lazer epilasyon, botoks, dolgu, lazer cihazları ile yapılan leke tedavileri, akne izi tedavisi, kimyasal peeling gibi işlemlerin sadece ilgili branş hekimlerinin muayenehaneleri, poliklinik, tıp merkezi ve hastane gibi sağlık kuruluşlarında uygulanması bizlerin adına sevindirici bir durum.

Fakat… 

                Bu güzellik merkezinde ise, deri altına yapılan enjeksiyon işlemlerinde bile doktor gözetimi yoktu.

            Hal böyle olunca şu soruları sormadan kendimi alamıyorum ;

                Güzellik merkezleri neden denetlenmiyor? Hekim gözetimi olmadan merkezlerde nasıl enjeksiyon uygulaması yapılıyor? Güzellik merkezleri nasıl böyle rahat top koşturabiliyor?

                Gerçekten anlamış değilim.

Ülkemizde güzellik merkezi piyasası alt üst olmuş. İşi bilen bilmeyen herkes bu işleri yapmaya başlamış. Her köşe başında bir güzellik merkezi var. Önemli olan bilinçli bir şekilde güzellik merkezlerinde gerekli işlemleri yapmaktır.

Güzellik merkezleri bence sağlık alanına giriyor. Bu sektör bir sağlık sektörüdür. Bire bir kişilerin cildine müdahale ediliyor. Artık kuaför salonlarında dahi lazer cihazları var, piyasa gerçekten alt üst oldu. Bunun denetimi de buna uygun şekilde yapılmalıdır.

Benim sorun yaşadığım güzellik merkezi gibi bu işin ticaret olarak görülmemesi lazım. Kişilere sağlıklı bir şekilde işlem yapıp alınan paranı da hak edilmesi lazım. Para hırsı ile bu işlerin yapılmaması gerek.

                İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı birimler denetimlerini arttırmalıdır. Eğer denetimler yapılırsa bu sorunlar zaten kendiliğinden çözülür.

                 Bu konuda herkesi göreve davet ediyorum.YAZARLAR