Gülşah Akkaş Yaman


Gelin ve damatlar bekleyişte düğünler nasıl olacak ?

Gelin ve damatlar bekleyişte düğünler nasıl olacak ?


Hayatına giren çıkan selam verdiğin, selamını aldığın herkesin yaşamında izi var. İnsanla kurduğun bağ hiç şüphesiz çok kadim bir ilişki. Bazen hayatımıza neyi ne kadar kattığını çok da fark etmeden herkes hep yanımızda olacak edası ile yaşayıp giderken, bir dur ihtarı ile her ne kadar damarımızdaki kan akmaya devam etse de yaşamdan, ciddi manada elimizi eteğimizi çekip bu ihtarı duyduk ve durduk.
Hayat bize hiç de bilmediğimiz bir yerden soru sordu, biraz da yordu. Gözümüz gönlümüz haberlerde açıklamalarda, yavaş yavaş sosyal hayata mesafeli bir şekilde dönerken hafiften bir şaşkınlıkta var sanki üstümüzde. Nerede kalmıştık? Kimleri özledik? Kimlerin yokluğuna kolayca alıştık?
Bugüne kadar sosyal hayat dediğimizde anlam yüklediğimiz neler gözümüzün önünde tuzla buz oldu “bir daha olmasa da olur” dedik. Hayatımıza giren her ne varsa bize bir öğretisi oldu hiç şüphesiz, muhakkak ki pandemi de öğretisi yadsınmayacak kadar çok olacak.
Normalleşeceğimiz günü iple çekiyoruz, bunda mutabıkız. Ama herkesin beklentisi beklediği haber başka. Çocuklar parka bahçeye gitmeyi bekliyor. Gelin adayları düğünleri konusunda endişeli bir bekleyişte, uzun yıllar hayallerinizi süsleyen düğün merasimi, evlenecek gençler için oldukça önem arz ediyor. Zamanında yapılan planlarda hiç böyle bir sürecin yaşanacağı akıllarda yoktu tabi, hayat böyle bir şey değil mi? Hoşuna gitse de gitmese de ansızın kucağında sürprizlerle çıkar karşına. İnşallah en kısa zamanda iç rahatlatan açıklamalar gelir ve gelinlerin damatların ve düğün salonu işletmecilerin yüzü güler. Aynı zamanda düğün insani ilişkilerin sürdürüldüğü de bir mekân, bazı eş dost akrabayı sadece bu tür organizasyonlarda görürsünüz, bu nedenle de düğün sadece ilan etme merasimi dışında birleştirici yakınlaştırıcıda bir yönü var.
Bu yıl Corana ile hüzünlenen gelinler de üzülmesin muhakkak ki insan sağlığı dikkate alınarak en güzel karar çıkacak. Bu yaşananlar bu süreçlerde ilerde anı olarak anlatılacak. Hayatımıza uğrayan kendini hissettiren hiçbir sorun bir şey öğretmeden gitmeyecekse. Daha evlenmeden sorunlara karşı çözüm üretme becerisini de bir kez daha kazanılmış olacak, sağlam yuvalar için sağlam temeller şart.
Karşılıklı anlayış ve saygı ile normalleşmek daha kolay olacak. Hayat nasıl olsa tekrar eski ritmini yakalayacak .
 YAZARLAR