Vildan Sena Çamcı


Geçmişten Günümüze Güzellik Algısı

Geçmişten Günümüze Güzellik Algısı


Güzellik, yüzyıllardır başta kadınlar olmak üzere herkesin odak noktasıdır. Her yıl değişen ve yenilenen algıya ayak uydurmaya çalışan kadınlar vardır. Gelin bu hafta geçmişten günümüze değişen güzellik algısına ve değişen kadın bedenine bakalım.

Eski dönemler de insanların görüntülerine bakılarak statüleri anlaşılıyordu. Hiçbir iş yapmayan, güneşe çıkmayan, hareket etmeyen saray kadınları daha kilolu, beyaz tenli, geniş kalçalı olurken; evini geçindirmek zorunda olan, sürekli çalışan ve maddi yetersizlik nedeni ile iyi beslenemeyen alt kesim; daha zayıf ve daha koyu tenli oluyordu. O dönemde güzel kadınlar; zengin, açık tenli ve kilolu kadınlardı.

Bir sonraki yüzyıllarda ise kadınlar balık etli idi fakat bel inceliği oldukça önemli bir kavramdı. Bunun için dar korse ve kemerler kullanarak kum saati görünümü elde etmeye çalışıyorlardı. Dar korseler ile bırakın iş yapmayı nefes almak bile zordu. Bundan dolayı gün içinde aktifliği azalan kadınların kiloları git gide artıyor fakat onlar zayıflamak yerine dar korselere kendilerini hapsediyorlardı. Çalışmak zorunda olan alt kesim kadınların ise korse takmak gibi dertleri yoktu. Zaten zayıflar ve çalışma şartları ağır; bunun için kendilerini korseye hapsetme lüksleri yoktu. İşte o dönemde güzel kadınlar kilolu fakat incecik belli idi.

Geçmişten 20. Yüzyıllara doğru geldiğimizde sırası ile;kadınların atletik vücuda sahip olma çabalarının arttığı bir sonraki dönemde ise kıvrımlı bedenlerin daha sevildiği ve feminen görüntünün talep edildiği bir sonraki dönemde ise sıfır bedenin popüler olduğu ve yeme bozukluklarının git gide arttığı sonrasında ise sıfır bedenin saçma olduğu tekrar kıvrımlı hatlar ve atletik vücudun popüler olduğu bir dizi kadın bedeni ve güzellik algısı değişimleri oluyor.

Yüzyıllardır bedenlerini kabul etmeyen, birileri tarafından kabul edilmeye çalışan, dönemin sözde güzellik algısına kurban olan kadınlar; güzellik kavramı biriciktir. Herkesin kendine özeldir. Güzel olmak istiyorsanız en başta bedeninizi kabul etmeniz gerekiyor. Bedeninizle barışın demiyorum çünkü barışacağınız bir şey değil. Kabul edin, ben böyleyim, bu benim bedenim deyin. Emin olun bedenini kabul eden kişisin hayata bakışı, yüzündeki, gözlerindeki ışıltı ve tabi mutluluğu değişir. Kendinizi sürekli değişen sözde güzelliğe kurban etmeyin. Siz her haliniz ile çok güzelsiniz.

Kendinize çok iyi bakın…