Berat Demirci


"GAM GASAVET GELMİŞ BOYDAN AŞIYOR!"

DeliktaşlıRuhsatî, halk edebiyatının sayılı zirvelerinden birisidir. Şiirinin her dizesi hayat, her dizesiirfan vetabii dil..DeliktaşlıRuhsatî, halk edebiyatının sayılı zirvelerinden birisidir. Şiirinin her dizesi hayat, her dizesiirfan vetabii dil... “Daha senden gayrı aşık mı yoktur!”usöyleten kültürün zekatı, bırakın Deliktaş köyünü, Sivas vilayetini besler. Kültürel derinliğini ve şu onca kitap yazıp, Türkçe cümle kuramayan akademisyen gibi değil, tam hayatın ve yaşanmışlığın ortasından yazmak, şerh etmek mümkün… Bunca ömür sürdüm ve çukura ayağım daha yakın; böyle kısır ve kısırların kültürel hakimiyetinin mutlak güç haline geldiğini görmedim. Kalem müstekbir elinde; ilim kağıt tomarıyla ölçülüyor.
Ara ara dinlediğim bu deyişi en meşhur sanatçılardan bu sabah bir kere daha dinledim. "Gel de bu rüyayı yoy deli gönül!" diye okuyan sanatçıya rastlamadım. Çünkü "yoymak" fiilini bilmiyorlar. En tahsilli ve profesyoneli bile "yor deli gönül" diyor. U. Işılak meselâ,kafiye hatasını anlamış ama araştırmamış ve “oy deli gönül” ile biten bir dize uydurmuş. Bilen çok değerli halkiyatçılar elbette var ama, parmakla sayılır. Kadir Pürlü'yü zaten tanımazlar. Bu hata derhal anlaşılır türdendir; çünkü büyük halk şairleri böylesi bir teknik hata yapmazlar. Ama doğrusunu,aslınıbilmiyordum, vakit bulup kaynaklara da bakmamıştım. Malumunuz araştırmacı-yazar değil; kendi efkarımla okur yazarım... Kadir bey, aslının “yoymak” olduğunusöyledi ve anlamı üzerine hayli konuşmuştuk. Sohbet, çok güzeldir ve bereketlidir; seyyar mektep gibidir. Malzemesi, müştemilatı da çoğu kere çaydan ibarettir. 
Dinliyorum ve her dinleyişimi tetikleyen bir mısra var. Çünkü boş mısra yok, her biri ayrı bir insan haline eşlik ediyor, tercüman oluyor. Bu sabah, deyişi “Gam gasavet gelmiş, boydan aşıyor!” dizesinin ihtarıyla dinledim. "Boy" lahit yaparken omuz hizasından ölçülür. Herkese standart mezar eşilmediği zamanlarda, lahit boy ölçüsüne göre yapılırdı. Kabir özenle hazırlanırdı. “Kimin boyu?” diye sorarsanız, elbette mevtanın boyu… 
“Gördüm iki kişi mezar eşiyor/Gam gasavet gelmiş boydan aşıyor.” mısraları, o kadar muhteşem ki… Hayatın içinden, ezeli hakikatin altını çiziyor. Bence korona günlerindeki genel ahvali de resmediyor. İnsana bu dünyada kıymet biçen bütün ölçüler bir gün biter ve herkesin boyunun ölçüsü er geç alınır.