Gülşah Akkaş Yaman


EVLİLİĞİN ALTIN KURALI OLSA NE OLURDU

EVLİLİĞİN ALTIN KURALI OLSA NE OLURDU


Dinimize göre ayrıca kültürel olarak aile çok önemlidir. Evlilik toplum ilişkilerinin güçlenmesinde etkin rol alır. Bir ailenin mensuplarından biri iken artık kendi ailesini, düzenini kurmuş olarak cemiyet hayatında yer alırsınız. Yalnız evlilik için iki kişinin fedakarlığı, diğergamlığı lazımdır. Tek kanatla uçması mümkün değildir. Ne kadar çırpınsanız da  yorulduğuzla   kalırsınız ''Yuvayı dişi kuş yapar'' diyerek toplum  tüm görev kadına addedilmiştir. Dişi kuş ne kadar yuvasını örmeye çalışsa da, düşman içeridense o yuva hiç bir zaman rayında gitmeyecek. Erkek su yatağıdır, kadınsa su, su yatağına göre su şekil alacak muhakkak ki. Erkek de olmazsa olmaz vasıflar vardır. Dürüstlük, Adalet ve sorumluluk bilinci.

Erkek çocuklarına sorumluluk bilincini aşılamak lazım. Sizin sorumluluk bilincini öğretemediğiniz çocuklarınız bir eve bey olmasını beklemeyin. Ev yönetmek, şirket yönetmek gibi, hatta ülke yönetmek gibidir. Lider bir  ruha sahip olmak lazım. Gelir gider çizelgesinin olması gereken bir yer. Sorumluluk bilinci gelişmemiş, haramla helali ayıramamış  erkek çocuklarınızı evlendirmeyin! Sizin ebeveyn olarak öğretemediğinizi eş konumundaki bir kadın öğretemez. Genel ahlak kuralları olmayan , bir şahsiyet nasıl yuvasına baba olacak. Efendimizin tembellikten Allah'a sığındı. Tembellik insanı kolay yoldan nasıl para kazana bilirime götürecek, halbuki biz zahmetli de olsa helal lokma yemekle sorumluyuz.

Dünya geçici bir diyar ifratla tefridi ayırt ederek bu ömrü nihayete erdirmek nasip olsun inşallah. Evlilik hakkında yazılan kitaplar, verilen söyleşiler, seminerler evliliği anlatsa da, yaşanmadan çokta anlaşılmaz.  Evlilikteki yılları yavaş yavaş arkasında bırakan biri olarak, aşkın sevgiye sevginin alışkanlığa dönüştüğü, temeli sağlam olursa hiçbir rüzgarın yıkamayacağı, lakin bir altın kuralı olsa evliliğin kesinlikle sadakat sonra da sabır olacağı bir liman olduğunu düşünüyorum. Bazen gönül yükünüzü alan, fırtınayı dindiren sığınak. Akşam bir bardak çayı muhabbetle içiyorsanız gerisi teferruat. Sosyal statünüz ne olursa olsun, akşam evinizde sadece 'eş'siniz, bir şeye eş olmak o şeyi tamamlamaktır. Tamamlayıcı göreviniz olduğunu unutmadan yola devam etmek lazım. Birey olduğumuzu unutmadan ya da karşı tarafa unutturmadan  eş olmanın verdiği sorumluluklarla yola devam.

Diyelim genel hatları ile evliliğiniz iyi gidiyor, erkek eşte kadın eşte evliliğin bilincinde. Bu kez dış faktörler! Üstün dökmen diyor ki; “Batı da evlilikler tangoya benzer iki kişi arasında olur. Biz de halay gibidir tüm aile dahil olur.” Çok yerinde bir tespit, tüm halaya uyum sağlamak için efor harcarsınız, belki de günün sonunda yorulan olmakla kalırsınız. Evlilik kendi hikayenizle karşı tarafın hikayesini birleştirip birlikte bir hikaye yazdığınız alan.. Yaşı ile tecrübeleri ile hayat yolunda yol almış kişilere şunu söylemek lazım, oğlunuz olabilir, kızınız olabilir, kardeşiniz olabilir lakin bu hikaye onların. Biraz hoşgörü! Sizin bildiğiniz yollardan ,onlar yeni yürüyecek. Bir gün geriye baktıklarında sizi kötü anmasınlar.  . Kimsenin ahında yer almayın, göz yaşı sebebi olmayın. Bırakın bu halaydaki ritmi kendileri yakalasın, siz sadece eşlik edin. Yuvayı erkek kuşla dişi kuş birlikte yapar.

Bir sonra ki yazı da buluşmak duası ile.

 YAZARLAR