İbrahim Kaya


Evde Kal Sivas! Evde Kal Türkiye!

Evde Kal Sivas! Evde Kal Türkiye!


İnsanlık olarak çok sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Bu hâliyle tarihte eşi ve benzeri olmayan bir durum belki de. Kolay değil tabii. Her gün yeni vakalar, her gün yeni ölümler, zamansız ayrılıklar... "Kalbimiz hüzünlenip gözümüz yaşarsa" da kesinlikle panik yapmıyoruz, rehavete kapılmıyoruz ve karamsarlığa düşmüyoruz. Bu sıkıntılı günlerimizde 'işiten ve gören' Yüce Allah(cc) yardımcımız olur inşallah. Zira O, dilerse her şey gerçekleşir.
        Büyük bir değişim ve dönüşümün arifesinde bütün dünya. Gündem aylardır Kovid-19 ve bu uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Hem gün geçtikçe etkisini de artırıyor. Caddeler, bulvarlar, sokaklar bomboş... Sosyal hayat neredeyse durmuş vaziyette. Ortalıkta kuşlar, köpekler ve kedilerden başka kimsecikler yok. Herkes evine sığınmış durumda. Bütün planlar alt üst...
       Güzel günlerin üzerine bir karabasan gibi çöken ümitsizlik hâliyle kuşatılmışız. Ölümün iki dudağı arasında her an nihayete ermeyi bekleyen hayatlar var. İnsanların birbirlerini yok ederek var olmaya çalıştıkları adaletsiz bir dünya düzeninin içerisindeyiz. Kapitalizmin zalimliği karşısında hiçbir şey yapamayan insanlık… “Nereye bu gidiş?”
        İşin uzmanı değiliz, kaynağının ne olduğu hususunda bir şey diyemeyiz, ama hakikat şu ki dev devletler ufacık bir virüs karşısında aciz kaldılar. Çin, Amerika, Rusya, Avrupa Devletleri... Ekonomiler çökmek üzere. Dünyaya meydan okuyanlar, insanlığa kan kusturanlar odasından dışarı çıkamaz vaziyette ve çaresizce sonunun ne olacağını bekliyor.
       Yeni bir dünya düzeni kurulacak belki de. Buna hazırlıklı olmalıyız. Geçmişle olan bağını sağlam tutamayanlar kötü sonuna hazırlıklı olmalı... Manevî değerlere sırtını dönenler mutlaka kaybedecek. Bu kesin. Dünyevî olan şeylerin ne kadar değersiz olduğunu ve ahirete yatırım yapmak gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım.
       Güzel şeyler ne de çabuk unutuluyor farkında mısınız? Kötü olanlar her an, her saniye aklımızdan çıkmıyor artık. Güzeli hayal etmek ne zor böyle zamanlarda, kötü ne kadar da yakınımızda duruyor... Uzaktan, yakından bir vesileyle şahit olduğumuz bütün acılar sanki biz yaşamışız gibi tesiri altına alıyor bizi.
       Ülkemizde bu süreçte "Başkanlık Sistemi" ile birlikte gerekli kararlar ivedi bir şekilde alındıktan sonra Bakanlıklar ve Valilikler kanalıyla yine hızla yürürlüğe sokuluyor. Bu netice alma adına büyük bir kazanım. Cumhurbaşkanı'mızın öncülüğünde bütün devlet kurumları sistemli ve planlı bir şekilde süreci başarıyla yönetiyor.  
       Hastanelerde doktorlarımız, hemşirelerimiz büyük bir özveriyle görevlerini yapıyorlar. Yurt dışından dönenlere uygulanan karantina ve verilen hizmetler bütün dünyaya örnek olacak nitelikte. Askerimiz, polisimiz görevinin başında. Devletimiz, Sivil Toplum Kuruluşları kapı kapı dolaşıp ihtiyacı olanlara yardım yapıyor. Bize düşen art niyetli insanları kışkırtmalarına gelmemek, devletimizin aldığı kararlara ve tedbirlere uymak, onlara yardımcı olmak...
       "Temizlik!" hususunda artık herkes hemfikir... "Temizlik imandandır!" diyen bir Peygamber'in (sav) ümmeti olduğumuz için şükretmeliyiz... Kişisel temizliğimize azamî derecede dikkat etmeli ve bu süreçte evde kalmalıyız. Özellikle yaşlılarımıza göz kulak olmalı, onlara sahip çıkmalıyız. Kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız.
       Yapacak hiçbir şeyimiz yokmuş gibi görünse de tedbiri elden, duayı dilden düşürmemekte fayda var. Şer gibi görünende hayrı aramak ve bulmak gerek... Gözümüz, kulağımız gelecek güzel haberlerde. O haberlerin gelmesi uzun sürmez inşallah.
       Korku ve paniğe hiç gerek yok. Evde kalmanın gerekliliğini, temizliği ve sosyal mesafeyi korumayı tekrar hatırlatıyoruz. 
       Tedbir bizden, takdir Allah(cc)'tan...
       Evde kal Sivas! Evde kal Türkiye!