EV ÖDEVİ Mİ!...
Tarih: 30.11.2018 00:00:01 / 737okunma / 0yorum
Ö. Emir Doğan

                Bir öğretmen için en çok zorlandığı işlerden birisi de akşama kadar okulda, en başta işinin gereği olarak yaptığı iş ve işlemleri, akşam bir de kendi çocukları için evde yapmak zorunda olması yani mesaisinin bitmemesidir. Batarya bitmek üzeredir ve insan ayaklarını uzatıp bir bardak çay yudumlamak ve bu esnada haber dinlemek ya da birkaç satır okumak ister. Lâkin ne mümkün. Her anne-baba gibi öğretmenlerimizin de çocukları var ve o çocukların da ödevleri var. Sadece öğretmenler mi, hayır. Bütün çalışan ebeveynler, hatta çalışmayanlar için maalesef bir ev ödevi sorunu var.

Eğitim Terimleri Sözlüğünde ödev kavramı; “1.Belli bir ders konusu ya da ünitesi ile ilgili olarak öğrencinin yapması gereken zihin ya da beden çalışması. 2. Tek bir öğrenciye ya da bütün bir sınıfa, üzerinde düşünmeleri ve çalışmaları için verilen konu, sorun, iş” şeklinde tanımlanmış. Bununla birlikte “ödev” kavramını: Yapılması, yerine getirilmesi, insanlık duygusu, töre ve yasa bakımından gerekli olan iş veya davranış, vazife, vecibe” şeklinde, “Yapmak zorunda olduğumuz, yapmamız gereken şey; ahlakça yükümlü olduğumuz şey, istemelerimizin belirleyicisi olarak ahlak yasası üzerine bilinç (Kant)”  şeklinde daha keskin ifadelerle tanımlayanlar da var. “Ödev" kelimesinin kökü "öde". Cumhuriyetin ilk yıllarındaki öztürkçeleştirme çalışmalarının meyvesi olan "ödev" kelimesi, Fransızca "devoir" kelimesinden ilham alınarak oluşturulmuş. "Devoir" hem bir şeyi yapma zorunluluğunu hem de borçlanmayı anlatmış. Biz de o zorunluluk fikrini "öde" fiiline uyarlayıp "ödev"i icat etmişiz. Dr. Mehmet Doğan´a göre ödev sonradan uydurulan bir kelime. Ödev kelimesinin asıl karşılığı vazife, vecibedir. (Geniş bilgi için bkz: http://www.tdk.gov.tr ve karar.com/yazarlar /ali-barskanmay/ogrenci-ile-ve dalasmayan-odevin-yasakli-hali) Bu tanımlamalardan sonra, Ziya SELÇUK Bakanımızın selefleri olan Milli Eğitim Bakanlarımızın, ev ödevleri ile ilgili olarak basına yansıyan açıklamalarını aktararak bir değerlendirme yapalım.

"Bundan sonra hiçbir öğretmenimiz,  proje hariç, öğrencisine ev ödevi vermeyecektir. Öğrencilerimizin dikkatlerini daha çok derse yoğunlaştırmalarını, konuyu derste öğrenmelerini istiyoruz. İnanıyoruz ki çocuklarımız da okulda, sınıfta öğrendiklerini eve gittiklerinde tekrarlayacaklar, öğrendiklerini daha da pekiştireceklerdir…” Bir önceki bakanımızın bu açıklamasında hiçbir öğretmenin ev ödevi vermeyeceği fakat çocukların okulda öğrendiklerini evde tekrarlayacakları ifade edilmişti. Aslında; muallimlerimiz, “çocuklar okulda öğrendiklerinizi evde tekrar edin” dediklerinde zaten ödev vermiş oluyorlar.

Ev ödevlerinin kaldırılmasına yönelik MEB tarafından geçmişte birçok açıklama yapılmıştı. 2014´te performans ödevlerini kaldıran MEB, yarıyıl tatilinde çocuklara ödev verilmemesi yönünde öğretmenleri uyarmıştı. 2015´te Milli Eğitim eski Bakanı Nabi Avcı, eğitim yılı içindeki ödev yükünü azaltmak için Talim Terbiye Komisyonlarında çalışmalar yaptıklarını kaydetmişti. Daha sonra MEB, 2017´de yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev verilmemesi uyarısında bulunmuştu. Hatta öğrencilere ev ödevi verenlere soruşturma açıldığı da basına yansımıştı. Ankara´da bir restoranın çocuk oyun odasında ödev yapan öğrencileri gören Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İl Milli Eğitim Müdürü´nü arayıp tatilde ev ödevini yasaklayan genelgeye rağmen ödev veren okulların soruşturulması talimatını verdiğini, yine; Zonguldak merkezdeki Ahmet Erdoğan İlkokulu´nda sınıf öğretmeni Melda Baştan´a, öğrencilere çok ödev verdiği, öğrencilerin bunları yapmakta zorlandığı, yoruldukları yönündeki müfettiş raporuyla ´uyarma´ cezası verilerek görev yeri değiştirildiğini de basından öğrenmiştik. (Bkz: www.ogretmenlersitesi.com çok ödev veren öğretmen sürgün edildi)

Ödev konusunda eğitimcilerin dahi fikir birliğinde olmadıklarına şahit oluyoruz.  Ödev, kimi eğitimcilere göre verilmemeli. Kimilerine göre ise bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak, öğrencinin seviyesine uygun olmak şartıyla verilmeli. Çünkü kalıcı öğrenmenin gerçekleşebilmesi ve öğrenmenin pekiştirilmesi için ödev gerekli.  İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Gülşah Batdal Karaduman: Ev ödevi öğrencinin gün içerisinde öğretmeninden dinlediklerini özümsemesi için verilen etkinliklerdir. Bir öğrenciye hiç ev ödevi verilmemesi doğru değil. Ancak gereğinden fazla ve kontrolsüz verilen ev ödevleri de doğru değil. Ev ödevi öğretmenin sınıfta kontrol edip, öğrenciye geri dönüş verebileceği düzeyde az ama önemli noktaları içerecek boyutlarda olmalı,” diyor.

Evet, ölçümüz bu olmalı diye düşünüyorum. 1.Sınıf öğrencisine bir akşam için 14 sayfa ödev vermek ne kadar yersiz ise, hiç ödev vermemek, ödev takibi yapmamak, okulda öğrenileni evde tekrar ettirmemek de o kadar yersizdir. Fazla ödevden sıkılan bir veli; “bu kadar işi ben yaptıracaksam o halde maaşı da bana versinler” diye serzenişte bulunmuştu. Diğer taraftan hiç ödev verilmediğinde, veliler okul idaresine gelerek, öğretmenin ödev vermediğinden şikâyetlenmektedirler.

Ödevler; öğrencinin seviyesine, bilgi düzeyine göre hazırlanmış, ebeveynlerin yapabileceği değil; öğrencinin tek başına yapabileceği düzeyde, işlevsel, öğrenmeyi arttırıcı, geliştirici ve pekiştirici mahiyette, hayal güçlerini destekleyici, inceleme, araştırma ve düşünmeyi geliştirici, yaparak-yaşayarak tarza uygun, slogan, afiş, broşür ve etkinlik v.b, süresi 60 dakikayı aşmayan, az ve öz olmalıdır. Bazı ödevleri, ma aile hatta sülale toplansa yapamıyor. Belki de öğretmenimizin kendisi de yapamaz. O halde bu ödev öğrenciye ne kazandıracaktır… Ayrıca; bugünlerin yaşlısı olan bazı hastalar, hastaneye gittiklerinde doktor ilaç yazmaz hele bir de enjeksiyon yapmazlarsa, doktoru “kötü doktor” diye nitelendirirlerdi. Şimdilerde ise bazı velilerin ödev vermeyen öğretmeni “kötü öğretmen” diye yaftalamalarının, öğretmenlerin gereğinden fazla ödev vermelerine neden olabildiğini de göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. “Dünyada ödevin olmadığı ülke yok,” ya da “gelişmiş ülkelerde ev ödevi yok” şeklindeki ifadelerin ikisi de temelsizdir. Bu ifadeleri bütünüyle doğrulayan ya da yanlışlayan bir araştırma varsa bilenlerin paylaşması yerinde olacaktır.

 Birçok özel okul temsilcisinin ev ödevlerinin kaldırılmasını destekledikleri, ödev yapmak yerine öğrencilerin kültür ve sanat etkinliklerine daha çok zaman ayırması,  yeteneklerine yönelik faaliyetlere katılmalarının, ev ödevlerinin kalkmasıyla oluşan zamanda yapılabileceği düşüncesinde oldukları ifade ediliyor. Ama ne kadar boş zaman olursa, çocukların o kadar fazla tv izleyeceği, internete takılacağı ve bilgisayar oyunları oynayacağı kaçırılıyor sanki. Hülasa; elbette doğru olan dersin derste öğrenilmesi ve evde, yukarıda belirttiğimiz şekillerde basit ödevlerle pekiştirilmesidir. Dersi, derste öğretemezsek, öğrenciye kendimizi dinletemezsek ya da öğrencinin öğrenme algısı, ilgisi kapalı ise verdiğimiz ödevler de çözüm olmayacaktır.

Es-selam…

Ömer Emir DOĞAN/ Eğitimci-Yazar

 

Anahtar Kelimeler: ÖDEVİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DALÂLETTEN ŞEHÂDETE MALCOLM X (01 Ocak 2019 - Salı)
VUR ABALIYA YA DA VUR MÜDÜRE (22 Aralık 2018 - Cumartesi)
HOMO DÜT DÜTÜS* (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
MAARİFE, MAARİFTEN BİR “BAKAN” VAR(2) (25 Temmuz 2018 - Çarşamba)
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ OKUMASI (2) (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ OKUMASI (1) (03 Temmuz 2018 - Salı)
BUGÜNLERİN RAMAZANI (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ABBAS GÜÇLÜ VE EĞİTİME DAİR NOTLAR (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
YENİ, LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
OKULLAR ARASI BİLGİ YARIŞMALARI (19 Mart 2018 - Pazartesi)
GENÇLERLE BAŞBAŞA ve BAŞGİL HOCA (06 Mart 2018 - Salı)
E- EĞİTİM DÖNEMİ (25 Ocak 2018 - Perşembe)
BASIN VE VATANDAŞ MOBBİNGİ (05 Ocak 2018 - Cuma)
İSTİKLÂL VE İSTİKBÂL ŞAİRİ (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
OKUL AİLE BİRLİĞİ TOPLANTILARI (03 Aralık 2017 - Pazar)
ÖĞRETMENİM… (26 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİN WC SORUNU (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
TEOG YERİNE İBİP (29 Eylül 2017 - Cuma)
SAYIN 1.SINIF VELİLERİ… (12 Eylül 2017 - Salı)
4 DUVAR 4 TEKER UĞRUNA… (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
“İSLAMÎ TATİL” DERKEN BAYIM… (27 Temmuz 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMEN(SİZ) STRATEJİ BELGESİ…(2) (22 Haziran 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMEN(SİZ) STRATEJİ BELGESİ…(1) (20 Haziran 2017 - Salı)
KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA(2) (29 Mayıs 2017 - Pazartesi)
KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA(1) (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
16 NİSAN (REFERANDUM) OKUMALARI (21 Nisan 2017 - Cuma)
YENİ BİR MİLAT: 16 NİSAN (10 Nisan 2017 - Pazartesi)
SMS ÂDÂBI (“HAYIRLI CUMALAR”) (27 Mart 2017 - Pazartesi)
PROMOSYON TARTIŞMALARI (15 Mart 2017 - Çarşamba)
ÇOCUKERKİLLİK (06 Mart 2017 - Pazartesi)
28 ŞUBATTAN 15 TEMMUZA (28 Şubat 2017 - Salı)
VALENTINE´S DAY (SEVGİLİLER GÜNÜ) (15 Şubat 2017 - Çarşamba)
MÜFREDAT YENİLEMESİ YETER Mİ? (31 Ocak 2017 - Salı)
“ERBAUN”(KIRK YAŞ) ÜZERİNE (09 Ocak 2017 - Pazartesi)
KANIMIZ AKA AKA… (20 Aralık 2016 - Salı)
GÖKLER ADAMI: NURİ DEMİRAĞ (29 Kasım 2016 - Salı)
RÖTARLI ROTASYON (08 Kasım 2016 - Salı)
DARBENİN YÜZ GÜN SONRASI (25 Ekim 2016 - Salı)
İŞİMİZ CİNNETİMİZ OLMASIN (08 Ekim 2016 - Cumartesi)
AKILLI TELEFON SOYGUNU (22 Eylül 2016 - Perşembe)
CİĞERİNİZİ KURTLAR YESİN!... (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DARBE NÖBETLERİ VE SAYGI DURUŞU MESELESİ (10 Ağustos 2016 - Çarşamba)
FETÖKOPAT” ENDİŞELERİM VAR(DI) (23 Temmuz 2016 - Cumartesi)
SİVAS´A ÖĞRETMEN AKADEMİSİ (18 Haziran 2016 - Cumartesi)
BEYDEBA´DAN... (31 Mayıs 2016 - Salı)
TÜBİTAK BİLİM PROJELERİ (17 Mayıs 2016 - Salı)
“YIKIK DİNİN MENSUPLARI” (04 Mayıs 2016 - Çarşamba)
MÜDÜÜÜRRR!... (16 Nisan 2016 - Cumartesi)
ŞAKA GİBİ 1 NİSAN (01 Nisan 2016 - Cuma)
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ(Dİ) (22 Mart 2016 - Salı)
ŞEHİR VE İNSAN ÜZERİNE (08 Mart 2016 - Salı)
YENİLECEKSİNİZ… (23 Şubat 2016 - Salı)
“BAŞKANLIK” MESELESİ (02 Şubat 2016 - Salı)
SUBLİMİNAL MESAJLAR VE DİZİLER (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
MEHMET AKİF ERSOY… (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
MÜSLÜMAN(!) AMA PUTiNCİ... (15 Aralık 2015 - Salı)
ŞU ÖĞRETMEN DEDİKLERİ… (25 Kasım 2015 - Çarşamba)
BİR, KASIM KASIRGASIYDI… (17 Kasım 2015 - Salı)
SIRTLAN SÜRÜLERİ GİBİ SALDIRIYORLAR (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OĞLUM REŞİT… OLMASIN (02 Ekim 2015 - Cuma)
DAĞLICA YİNE DAĞLADI!... (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KILIÇ SIRTINDA GÜNLER (20 Ağustos 2015 - Perşembe)
ROTASYON MU DEMİŞTİNİZ? (06 Ağustos 2015 - Perşembe)
BİR RAMAZAN BÖYLE GEÇTİ (21 Temmuz 2015 - Salı)
TERCİH MARATONU VE İHL´LER (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
BİZE RAHAT YOK!... (27 Haziran 2015 - Cumartesi)
SEVİNDİRMEYEN ŞEÇİM 7 HAZİRAN (17 Haziran 2015 - Çarşamba)
EL BİRLİĞİYLE… (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
19 MAYIS SONRASI DA BİR CİHATTIR (19 Mayıs 2015 - Salı)
“STRES” SEÇİMİNE DOĞRU!... (11 Mayıs 2015 - Pazartesi)
İŞÇİNİN 1 MAYISI (28 Nisan 2015 - Salı)
ÖRTÜN(ME)MEK (13 Nisan 2015 - Pazartesi)
CUMA NAMAZI VE ÇALIŞANLAR (04 Nisan 2015 - Cumartesi)
EV ALMAK YA DA AL(A)MAMAK (20 Mart 2015 - Cuma)
ALLAH BİR DAHA…YAZDIRMASIN (10 Mart 2015 - Salı)
DARBENİN POST’U VE ERBAKAN (27 Şubat 2015 - Cuma)
MÜBAREK SEVGİLİLER GÜNÜ(!)… (15 Şubat 2015 - Pazar)
MANKURTLAŞTIRILMAMIŞLARDAN MISINIZ? (27 Ocak 2015 - Salı)
TERÖR YÜRÜYÜŞÜ! (14 Ocak 2015 - Çarşamba)
EĞİTİMİN KARASI, “KARMA” OLMASI (18 Aralık 2014 - Perşembe)
ÖĞRETMENİM… (24 Kasım 2014 - Pazartesi)
“KÖPEKÇE” MERAMLAR (21 Kasım 2014 - Cuma)
CİNSEL SUÇLAR(II) (22 Ekim 2014 - Çarşamba)
CİNSEL SUÇLAR(I) (21 Ekim 2014 - Salı)
SAYIN VELİ… (02 Ekim 2014 - Perşembe)
NORM FAZLALIĞI VE ROTASYON (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
ADALET BU MU? (14 Eylül 2014 - Pazar)
EĞİTİM SAVAŞLARI (07 Eylül 2014 - Pazar)
GÜL GİBİ SAADET Mİ? (01 Eylül 2014 - Pazartesi)
“MEDYA OKUR-YAZARLIĞI’NI SEÇMELİ (20 Ağustos 2014 - Çarşamba)
KELEPİRE KONUT!... (12 Ağustos 2014 - Salı)
YEREL GAZETELERİN HABERCİLİK ANLAYIŞI (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
booked.net
Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya?

Mevlana
1 milyon 200 bin sivri sinek ayrı ayrı insanı soktuğunda ortalama bir insanın kanını tamamen tüketebilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59