ESKİŞEHIR BİR SÖMÜRGE TOPRAĞI MIDIR?
Tarih: 14.11.2017 11:15:51 / 1103okunma / 0yorum
Yavuz Bülent Bakiler

Eskişehir Belediye Başkanlığı´nın, beyinlerimizi donduran bir kararla, şehir sokaklarına nasıl çarpık, nasıl çirkin, nasıl saçma-sapan isimler vermeye çalıştığını çeşitli örnekleriyle dikkatlerinize sunmuştum. Bu çok mühim konu üzerinde tekrar düşünmenizi istirham ediyorum.
Şimdi ismi değiştirilen şu sokaklara ve tam bir inkârla, aşağılık duygusuyla onlara bulaştırılmak istenilen şu Yunanca, Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca isimlere bakınız. Bu çirkin zihniyetten millet olarak utanç duymalıyız. Ve ismi değiştirilen sokaklara neden Türkçe isimler konulmadığını kendi kendimizi bir kere daha sormalıyız. İşte size yeni örnekler:
Eskişehir Belediye Başkanlığı, Abide Sokağına, Şamandıra ismini koymak istemiş. Bulut Sokağına Kamarot sokak, Cami Sokağına Nikel Sokak, Gamze Sokağına Prens Sokak, Girgin Sokağına Despot Sokak,Gürbüz Sokağına Mansiyon Sokak, Fatih Sokağına Propaganda Sokak isimleri kararlaştırılmış.
Dahası var. İsmi değiştirilen, Türkçe yerine, İngilizce, Fransızca, Yunanca isimler konulan bazı sokaklarımız da şöyle: Yayla Sokağına Karbon, Akyıldız Sokağına Arkeoloji, Erol Sokağına Paratoner, Gül Sokağına Paravan, Karanfil Sokağına Dedektif, Kıbrıs Sokağına Referans, Sütçü Sokağına Oktav, Uyanık Sokağına Refleks, Demir Sokağına Urartu, Sinan Sokağına Statü, Adak Sokağına Ordinat isimleri uygun bulunmuş.
Eskişehir Belediyesi, Yunanistan, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya belediyelerini bile şaşırtacak yeni yeni kelimeler bulup çıkarmış. Meselâ Can Sokağına Gotik, Cennet Sokağına Astronomi, Çiğdem Sokağına Astragan, Divan Sokağına Baryum, Dostluk Sokağına Granit, Porsuk Sokağına Epik, Şahin Bey Sokağına Klavye, Şen Sokağına Baron, Zafer Sokağına Peron, Yılmaz sokağına Poli, Şahin Sokağına Kakao, Çetin Sokağına Platform, Çevik Sokağına Plasman, Barbaros Sokağına Rövanş, Akağaç Sokağına Frekans, Akyol Sokağına Parabol, Atama Sokağına Jeoloji, Azim Sokağına izotop, Bahçeler Sokağına Pranga, Çiçekli Sokağına Kozmonot isimleri asılmak istenmiş.
Eskişehir Belediyesi hızını alamamış. eski sokak isimlerini hırpalamaya devam etmiş. Çıkmaz Sokağına Diyalekt, Erenköy Sokağına Dublaj, Karataş Sokağına Kardomot, Yeşilırmak Sokağına Ekoloji, Aslan Sokağına Antitez, Beylik Sokağına Anofel, Böğürtlen Sokağına Karizma, Canan Sokağına Korniş, Ceylan Sokağına Hümanist, Zümrüt Sokağına Karikatür, Bahadır Sokağına Kriter, Doğuş Sokağına Rekolte, Bilgin Sokağına Poligon, Adalet Sokağına Aksesuar, Beğendik Sokağına Konsolos, Sarıgül Sokağına Polomit, Serhat Sokağına Prestij, Şenol Sokağına Bilardo, Yüksel Sokağına Kartel, Cumhuriyet Sokağına Senfoni, Dirlik Sokağına Panama, Bereket Sokağına Politika, Hayat Sokağına Pozitif, Gonca Sokağına Kompetan, Kılıç Sokağına Hipotenüs, Serdar Sokağına Hokey, Eren Sokağına Soprano isimleri bulunmuş.
Şimdi bu hazin, bu çirkin, bu köksüz uygulama karşısında milletçe düşünmeliyiz. Eskişehir Belediye Başkanlığı, baştan sona bu Yunanca, Fransızca, İngilizce kelimeler karşısında neden böyle iki büklüm? Burası Yunanistan mı? Fransa mı? İngiltere mi? Eskişehir Belediyesi yakın bir gelecekte acaba şehrin ismini de mi değiştirmek istiyor?
Meselâ Eskişehir´e Haçalapolis veya İoniapolis gibi bir isim mi düşünüyor?
Eskişehir Belediyesinin bu akıl almaz bu vicdan kabul etmez keyfiliğine önce Eskişehir Türk Ocağı şiddetle karşı çıktı. Türk Ocağı Başkanı Doç. Dr. Nedim Ünal on binlerce Eskişehirli´yi harekete geçirdi.
Prof. Dr. Necmettin Sefercioğlu, Prof. Dr. Hamza Zülfikar, Rahim Er yazıları ve raporlarıyla Eskişehir Belediyesi´ni şiddetle tenkit ettiler. Ben de Türkiye Gazetesindeki köşemde İçişleri Bakanımıza öfke yüklü bir açık mektup yazdım. Bakanlık Eskişehir´e müfettiş gönderdi. Sonunda Eskişehir Belediyesi o köksüz, o mantıksız, o çirkin kararından vazgeçmek mecburiyetinde kaldı. Kararından vazgeçti ama Eskişehir Belediyesi, yazdırdığı bilmem kaç bin sokak levhası için aşağı yukarı 200 milyar lira zarara girdi.
Hem güzel Türkçe´mizi bir Yunan veya Bulgar öfkesiyle tepeleyip kapı dışarı edenler, hem de halkın milyarlarını bir garip başıboşlukla savuranlar bunun hesabını herhalde millet önünde de mahkemelerimizde de vereceklerdir.

Anahtar Kelimeler: ESKİŞEHIR, SÖMÜRGE, TOPRAĞI, MIDIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DİVAN EDEBİYATIMIZ ÜZERİNE (22 Temmuz 2018 - Pazar)
DEVRİK CÜMLE (12 Haziran 2018 - Salı)
DEVAM ETMEK-SÜRMEK (05 Haziran 2018 - Salı)
DEPREMİN ALETSEL ŞİDDETİ (29 Mayıs 2018 - Salı)
“DEPREMİN ALETSEL BÜYÜKLÜĞÜ” (01 Mayıs 2018 - Salı)
DECCALI DEKKAL DİYE OKUMAK KİBARLIĞI (24 Nisan 2018 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (10 Nisan 2018 - Salı)
BÜYÜK HARFLER NERELERDE KULLANILIR? (03 Nisan 2018 - Salı)
BEYAZ TÜRKÇENİN BÜYÜK ŞAİRİ (20 Mart 2018 - Salı)
BAYRAM CEMRESİ (13 Mart 2018 - Salı)
BAHTİYAR VAHAPZÂDE´NİN SORUSU (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
AVUSTURALYADA İNGİLİZLEŞEN TÜRKLER (06 Şubat 2018 - Salı)
AŞGABATTA KİTAP (30 Ocak 2018 - Salı)
DİLDE BİRLİĞİMİZİ BOZANLAR (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Dilde Birlik, Fikirde Birlik, İşte Birlik (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
Mesela mı örneğin mi diyelim? (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
Çaya Çorbaya Yoğun (10 Ekim 2017 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (02 Ekim 2017 - Pazartesi)
Ana Dil mi, Ana Dili mi? (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
SİVAS´TA İNANILMAZ BİR GELİŞME (05 Eylül 2017 - Salı)
ARGO (28 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
booked.net
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
Ortalama bir kadin ortalama bir adamdan 5 inc (12,5 cm) daha kisadir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59