Gülşah Akkaş Yaman


EMİNE HOCAM MENEKŞELERİNİZ HİÇ SOLMASIN

EMİNE HOCAM MENEKŞELERİNİZ HİÇ SOLMASIN


Gençlik kaybetmekten korktuğun elinde sımsıkı tuttuğun bir pırlanta . Yaş hafiften kemale ermeye başladı sanki. Yaşlanmaktan değil 'yaşamadan' ömür geçer diye de inceden bir sızı düşer gönlümün bir köşesine.

''Zaman ancak armutları olgunlaştırır, insanı değil'' der Peyami Sefa yıllar geçmiş ve siz kendinize hiç bir şey katmadan ömür bitmiş. Kendinizi gerçekleştiremeden bitme ihtimali de var bu dünya denen handa. Kendini gerçekleştirmiş, ömrünün  bahçesinin her yanı gonca gül ile dolu bir isim, Emine Binnur Karaca hanımefendi. Geçtiğimiz hafta dünya diyarındaki darul mukame mize bir iade-i ziyaret de bulundu. Ziyadesi ile memnun oldum. Aradaki yaş farkını sohbet sırasında hiç hissetmedik. Ruhlarımız huzur içindeydi.

''Yanlış üslup doğru sözün celladıdır.'' Üslubu öyle hoş öyle naif ki saatlerce dinleyebilirim. Kapıyı açtığımda oldukça şık, elinde menekşesi, tatlısı nasıl ince bir misafir. Menekşenin üzerinde mor bir çiçek açmış nasıl da huzur veriyor insana, üstelik menekşeleri Emine hocam kendisi yetiştiriyor. Bir an düşündüm yaş almak ne güzel! Ruhunuz tecrübelerle bezeniyor. Nebinin duası düştü dilime usulca amin dedim.''Allahım beni yaşlılık şerefine nail et.'' Kelime haznesinin içinde sanki seyahat ettim, siyaset, insan ilişkileri, her şeyden biraz konuştuk.

Söz süzme baldan yapılan bir içecektir sanki!

Söz ya da zehri zakkum dur!

Sözü ile insan insana ya merhem olur, ya da yarasını kanatır durur. Güzel söz güzel üslup çevrenizdeki insanların sayısını çoğaltır. Etrafınız sanki Cenneti firdevs olur, renklenir çünkü her insan sanki bir rengi temsil eder. Menekşenin moru, gökyüzünün mavisi güneşin turuncusu gibi insan renk renktir. Ne sözünüzün tadından memnun olan var ne de ifadeniz seviliyorsa. Sizi görenler aman bana da olumsuz bir şey söylemesin diye sizden kaçıyorsa. Anlaşılan ahir ömür de kul ile araya yapamadınız. Allah ile aranızın iyi olması onun kulları ile iyi olmaktan geçer unutmayın .

Emine hocam, sizin gibi bir insanı tanımak nasıl güzel. Artık yaş almaktan korkmuyorum. Sizin gibi donanımlı entelektüel bir yaşlı olmak için daha çok çalışacağımı, okuyacağım. Sizin avuçlarınıza gönlümü teslim etmek çok hoştu. Bu dostluk hep sürsün inşallah. Menekşeleriniz hiç solmasın, her bahar rengarenk çiçeklerle yine yeniden donansın.

Saygı!

Sizi sevmenin yanı sıra size saygı duyarken, saygı duymanın lezzetini tattım. Siz çok sevgi dolu bir gönülsünüz saygıyı da çok hak ediyorsunuz. Ömrünüz uzun ve bereketli olsun inşallah.

Bir daha ki yazı da buluşmak üzere.

 YAZARLAR