Gülşah Akkaş Yaman


EMİN OLDUĞUN NE VARSA İMTİHAN OLMAYA HAZIR OL

EMİN OLDUĞUN NE VARSA İMTİHAN OLMAYA HAZIR OL


“Neden böyle oluyor?” dediğim bir zaman diliminden hızlı adımlarla ilerliyorum. Belki adımlarım yavaştır da ben hızlansın istiyorum. Çarçabuk geçsin gitsin dediğim birkaç durum bir kaç mesele. İsmet Özel der ki; “İnsan iddiasından vurulur.” İmtihan olduğum her ne varsa belki iddaa da bulunmuşturum. Halbuki bu sözle tanışalı çok da olmuştu. İçselleştirdim sandım,..Hatta birkaç meclis de anlattım, hani iyi anlatıyorum. İşte bir iddia daha belki de iyi anlatmıyorumdur. Gönlü güzel kimseler dinlerken iyi diyordur.

İnsan iddiasından vurulur ya, önce kendi üzerinde ahkam kesmek doğru değil sanırım, “ben asla yapmam” dediğin ne varsa yapmaya hazır ol. “Çocuğum hayatta yapmaz” dediğin ne varsa yüzleşmeye hazır ol. “Ben herkese gayet naziğim, ee herkes de bana öyle olacak” diyorsan darbe yemeye hazır ol. “Yaptığım işi güzel yaparım” diyorsan ikaz almaya hazır ol. Öyle ya insan iddiasından vurulacaktı. Şu diyarda...

“Kınamayın zira başınıza gelmeden ölmezsiniz” buyuran Allah Resulü öğretmişti bize kınayıcı bir tavırla konuşmamız gerektiğini. Lakin iddaa sadece tahmin değil miydi? Ya da çok emin olduğun bir konudan bahsetmek değil miydi?

İnsan öylesi emin olduğu yerden darbe alır...

 Düşünüyorum bir süre, bir soluk alıp tekrar dönüyorum yazının başına. Anlamaya çalışıyorum uzun uzun, sanki her şeyi anlamanız da gerekmiyor aslında. Tekamülün bir kısmı kabulde, teslim olmayı da bilmek de. Teslim oluyorum.

Zihnim mola veriyor, iç sesim ya da gönül sesimle devam ediyorum. İddia etmek kınamak gibi kötü bir haslet olmasa da, iddia etmek bir an belli ki aciziyetini unutmak! Unutturma bize bizi Ya Rabbi, unutturma aciziyetimizi Allahım.

İnşallah demeden kurulan her cümle talihsiz. Hayat bir yol, virajlı, rampalı bir yol tabelaları okursan öğretende bir yol. ''Yol sarmaldır ve anlamadığın şeyler için tekrar tekrar geri dönersin'' der bir söz de.

Yol hep öğretir,öğrenme talebinden gafil değilsen,

Herkesin yolu kendine münhasır,

Herkesin yolu kendine özgü,

Bilinen tek şey var herkesin varlık sebebi aynı.

Bir sonra ki yazı da buluşmak duası ile.

 YAZARLAR