Ercihan Çakmak


EMEK SİNEMASI-CÜNEYT ARKIN

EMEK SİNEMASI-CÜNEYT ARKIN


Köşgerler Çarşısının hemen üzerinde bulunan Emek Sineması çocukluğumuzun tek eğlencesi idi.

       Gürün'de el becerileri ve ustalık kabiliyeti ile tanınan Sinemacı Mustafa işletirdi. Favori filmlerimiz Cüneyt Arkın filmleriydi. Tahta sandalyelerde saatlerce film izlerdik.15 dakika film arasında genelde Esen Gül şarkıları yayınlanırdı. Elvan gazoz ve simitte aldın mı ağa da sendin, paşa da sendin.

       1977-80’li yıllardı. Tarkan -Kara Murat okuyan bir nesildik. Cüneyt Arkın filmde ok attıkça, düşmanı öldürdükçe sandalyelere çıkar ayakta alkışlardık. Hani sinemada 'Adam rol yapmıyor, resmen yaşıyor ' derler ya. Bizde seyirci olarak resmin filmin içinde gibi yaşardık. Kale Sineması da vardı ancak Cüneyt Arkın filmleri Emek Sinemasında sık gösterilirdi.

       Gelecek haftanın film fragmanları yayınlanırdı. Cüneyt Arkın filmleri varsa sinema dolar taşardı. İlk izlediğim filmi 'Hakanlar Çarpışıyor'.

      Cüneyt Arkın'ı 12 yıl önce Saadettin Saran Bey'in Eskişehir'de açtığı Çağrı Merkezinin açılışında gördüm. Eşi ile gelmişti. Çocukluk yıllarımın kahramanı ile tanışmıştım. Emek sineması yıllarına geri döndüm. Yemekte Sadettin Bey'e Hülya Avşar üzerinden takılarak espri yaptı.

     Hızlı trene binmek için hareket ettiğinde Eskişehirlilerin yakın ilgisini gördüm. Herkes candan selam veriyordu. Şehrin bir simgesi ve ağabeyi gibiydi. 'Cüneyt Abiiii kahven hazır’ diye bağırıyordu tren görevlileri. Filmlerindeki gibi 'Eyvalaaahh' diyordu.

     Mekanı Cennet olsun. Vefatına çok üzüldüm.

      Milliyetçi kimliğimizin gelişmesinde Cüneyt Arkın'ın tarihi filmlerinin büyük etkisi olduğu bir gerçektir.

      Güzel bir insan geçti bu dünyadan.