Ercihan Çakmak


EFSANE TAKSİCİ 'KEMAL KARTAL"...

EFSANE TAKSİCİ 'KEMAL KARTAL"...


     Şimdiki gibi her evin önünde otomobil yoktu. Mahallede 4-5 kişide ancak otomobil olurdu. Ama herkesin bir TAKSİCİ'si vardı.

     Kemal Kartal nam-ı diğer Kartal Kemal.

Gürün şoförler Cemiyetinin önündeki durakta mavi bir 124 murat taksi ile Taksicilik yapardı. Eski adı Çakşur, yeni adı Işıtan Mahallesinin taksicisiydi. Dar ve tozlu yollarımızdan günde en az 3-5 kere geçerdi.

    Güründe herkesin bir taksisi olurdu. Gençler O yıllarda 20-25’li yaşlarda olan Kemal abi kuşağının, 40 yaş üstü de Kemal abinin babası İsmail Kartal kuşağının müşterisi olurdu. İsmail amcanın bal rengi binek torosu ile Kemal abinin mavi 124 ü bir neslin hafızasındadır. Taksiye veresiye bile bindiğimiz olurdu. Ne güzel günlerdi.

      Kardeşi Murat Kartal ise Kurultay okulundan devre arkadaşımdır.

     Gürün'de 1985’li yıllarda taksimetre yoktu, Çok da ihtiyaç değildi. Fiyatlandırmada çarşı ile mahalle arası durak isimleri vardı. 'Çarşıdan ...Kınalı Bahattin arası gibi...' Dönüşte taksiler kimseden para almazdı. Çaksurun yokuşlarında yürümek zorumuza gelirdi. Kemal abinin taksi mahalleye yolcu götürdü mü hemen yola çıkardık, ki çarşıya kadar bizi alsın. Bir gözümüz arkada ağır ağır yürürdük. Bir bakarsın yanında durur. “Atlayın gençler "der.

Bazen de kaderine küsersin, Kemal abi yukardan dönüşte yoldakileri doldurmuş.

    Dayım Merhum Mustafa Kale de taksici olduğu için, Kemal abi ile eve gelmek ancak dayımın durakta olmadığı günlere denk gelirdi. Kemal abi 20 yılı aşkın Mahallemizin taksicisi oldu, bu arada mahallemizden Beyhan Kartal ile evlendi.

     Sadece Taksicilik yapmadı, her gittiği mahalle ve köyden Gürün kültürüne ait eşya ve belge toplayarak Gürün ün ilk özel müzesini yaptı. Ketençayırı mahallesindeki Evinin üst katını müze haline getirdi. Kendine bir dünya kurdu. Mutluluk sarayı inşa etti. Ziyarete her daim açık. Dış kapıda "Kartal Malikanesi' yazar.

     Esprili sohbetine ve ikramına doyum olmaz. O da benim gibi gönlü eskilerde ve nostaljidedir.

     Kartal Kemal abimiz şu sıralar Ankara’da tedavi görüyor. Kendisini ziyaretimiz özlem dolu bir muhabbet ortamında geçerken, Beyhan Ablamın Gürün ketesi ile de sılaya gittik sanki. Sohbetimizde sık sık mahalledeki mağdur ailelerin ihtiyacından bahsederken yüreği Gürün sevgisi ile atıyor.

     Kemal abinin tüm Gürünlülere selamı var. Baharın aramızda inşallah, müzesinin envanterini çıkartacağız birlikte, devamında da Kemal Abinin kontrol ve takibinde olmak üzere Gürün Kent Müzesine devredip Belediye Başkanımız sayın Nami Çiftçi ye teslim edeceğiz.