Berat Demirci


DÜZEN VE KULLARI

Bir zamanlar "Düzen"e düşmandınız çünkü sizin değildi.Bir zamanlar "Düzen"e düşmandınız çünkü sizin değildi. Düzenin başındakiler de Kör ve sağır bir şekilderastgeleni eziyorlardı. Çünkü onlara öyle öğretilmişti ve harici kuvvetler de öyle davranmalarını istiyorlardı. Şimdi düzene tapıyorsunuz çünkü düşmanlığınızı mucip bir durum kalmamıştır. Düzenin işletmecisi olmanın verdiği bütün nimet ve kudret elinizdedir.
Şu artık çok net açığa çıktı ki, düşman olduğunuzda da samimi değildiniz! Öyle bir ortam vardı ki, zalimler kimsenin kendi içinde taşıdığını görmemize imkan vermiyordu. Şimdi çok net görüyoruz, çünkü mazlum takılanların içlerinde taşıdıkları, fiili olarak ortaya saçıldı. Bunun en ağır ve ciddi imtihan olduğunu düşünüyorum. Düzene taparken kutsallaştırmayı da ihmal etmiyorsunuz. Nefsinizi, nefsinizin çektiği her şeyi “kutsallaştırma” operasyonundan geçirerek gerçekleştirmek, bu topraklarda kolay çünkü. 
"İslamcı" olup da samimiyetiyle maruf nesil göçtükçe, kapitalizmin en dolarcısı, en arsızı hakimiyetini her alanda artırıyor. Bununla bağlantılı olarak düzenin işletmecilerinin de hakimiyetartacaktır.Sonunda bağırsaklar patlayacak, çünkü maddiyatla maneviyatın yerini alt üst edenlerin doyma sınırı yoktur.Elbette, kapitalizmin kitabında samimiyetin de bir pazarı vardır. Kapitalizmin iman ve itikadına göre öyledir. Pazarda para ediyorsa düşmanlarıyla bile samimiyet bağı kurarlar. Düzenin samimi kulları olsanız keşke; o bile bir kıymet ihtiva eder. Bağırsaklarınız deşilecek ama! Çünkü bağlandığınız her şey oradan ve kalbiniz sıradan bir kan pompasıdır. Deşilecek ve koku ortalığı saracak. Dönüşünüz olur mu? Olmaz! Çünkü hep böyle olmuştur. 
Kendi adıma konuşuyorum, başka türlüsü de olmaz.Altları üstlerine dönmüşlere selam vermeyi bile zül sayarım. Selam vermeyenler kaç kişiyse onların dostluğu kafidir; hattâ fazla bile gelebilir.