Gökhan Kara


DURUM ÇOK VAHİM

DURUM ÇOK VAHİMBugün ki yazımda sizlere,” Türkiye’yi Anlama Kılavuzu”ndan Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) kültür politikaları çalışmaları kapsamında yayımlanan “Kültür-Sanatta Katılımcı Yaklaşımları” başlıklı raporunu açıklayacağım.

Bu rapor geçtiğimiz yıllarda yapıldı fakat bilmeyenler için sizlere açıklama yapmak istiyorum.

Rapora göre Türkiye’de vatandaşlar;

Yüzde 49’u hiçbir zaman sinemaya gitmiyor; yüzde 39’u hiç kitap okumuyor.

Yüzde 66’sı konser, tiyatro ya da opera gibi herhangi bir etkinliğe katılmamış

Yüzde 81’i hiç bir enstrüman çalmıyor; yüzde 57’si video ya da internet üzerinden film veya dizi izlemiyor;

Yüzde 47’si hiç dergi okumuyor; yüzde 86’sı hiçbir hobi kursuna gitmemiş.

İşin en trajik yanı ise en sık yapılan aktivite yüzde 85’le televizyon izlemek.

Raporda yer alan sonuçlara göre, Türkiye’de kültür alanındaki etkinliklere katılım, ilgi ve alaka maalesef sınırlı durumda.

Kültürel hayata erişim ve katılım imkânlarının artırılması yolunda “herkes için kültür” önerisi ile hazırlanan rapor, kültür-sanat hayatının bir fotoğrafını çekerek izleyici ile kültür-sanat kurumları arasındaki mesafenin azaltılması ve izleyicinin aktif bir biçimde sanat etkinliklerine katılması için yapılabilecekleri tartışmaya açıyor.

                Bu iç açıcı olmayan sonuçlara bakınca insan ister istemez düşünüyor.

                Ulusal ve yerel düzeyde kültür politikaları oluşturulurken, hedefleri herkesi kapsayacak şekilde belirlemek ve kurumları toplumun hiçbir paydaşını dışarıda bırakmayacak şekilde geliştirmeye teşvik etmek esas olmalıdır.

                Yapılan araştırmalarda bireyler, “Ben birçok şeyi kendi başıma yaptım. Ailem hiçbir zaman teşvik etmedi, ben keşfettim, ben çabaladım. Annem hiçbir zaman şöyle bir kurs var, gitsene demedi” diye bahaneler üretiyor.

                Yani baş faktör aile…

                Ve tabi ki engellilerimizi de teşvik etmemiz gerekiyor. Erişimde kolaylıklar sağlayarak, onlar için özel programlar oluşturulabilir.

                Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Tan’a seslenerek…

Kültür-sanata, hemen herkesle birlikte engellilerin katılımını teşvik ederek politika geliştirelim. Engelli dernekleriyle işbirliğine gidelim. Bu durumlar için fon oluşturup araçlar geliştirelim, önerilerimle noktalıyorum.

Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) yeni raporlarını da iler ki günlerde sizlerle paylaşacağım.  YAZARLAR