Vildan Sena Çamcı


DEMİR EKSİKLİĞİ

DEMİR EKSİKLİĞİ


Kendini normalden daha yorgun mu hissediyorsun? Ellerin ayakların sürekli üşüyor mu? Baş ağrıların arttı mı? Daha depresif ruh haline mi geçtin? Eğer bunları hissediyorsan, korkma, demir eksikliğin olabilir.

Dünya nüfusunun %30’dan fazlası demir eksikliği yaşamaktadır. Demir elementi, vücudun oksijen taşıma sistemi elemanlarının başında yer alan hemoglobinin yapıtaşıdır. Demir eksikliği durumu olduğu zaman hemoglobin üretiminde aksama olur; bu da dokulara yeterli oksijen gönderilmemesine neden olur. Eksiklik halinde en yaygın gözüken belirtiler;
-Yorgunluk;

Demir eksikliğinin en belirgin özelliklerinden birisi yorgunluktur. Yorgunluğun çok farklı sebepleri olmakla beraber demir eksikliği de bir sebep olabilmektedir.

Temel mekanizma, dokulara oksijen akışında azalma ve kalbin daha fazla oksijenli kan göndermek için çok çalışması yer almaktadır.

-Normalden daha soluk bir cilt;

Kırmızı kan hücrelerinde yer alan hemoglobin kana kırmızı rengini vermektedir. Bu nedenle demir eksikliği olan kişilerde cilt daha soluk olabilmektedir. Kendinizde bunu küçük bir test ile deneyebilirsiniz. Alt göz kapağınızı aşağıya doğru çektiğiniz zaman iç tabaka canlı kırmızı renkte olmalıdır. Eğer soluk pembe ya da sarı tonlarında ise demir eksikliğiniz olabilir. Fakat bunun en iyi tayini kan tahlili ile yapılır.

-Nefes Darlığı;

Daha önceden de belirttiğim gibi demir eksikliği dokularda oksijen azlığına neden olacaktır. Bu azlığı dengelemek için daha hızlı ve sık nefes alma-verme eylemi başlar. Bu da nefes darlığına neden olabilir. Merdiven çıkmak, yürümek, egzersiz yapmak gibi günlük aktivitelerde nefes darlığı yaşıyorsanız sebebi demir eksikliği olabilir.

Baş Ağrısı;

Demir eksikliği olan kadınların baş ağrısı yaşama sıklığı yüksek bulunmuş. Bunun tam nedeni bilinmiyor olsa da bazı hormonların etkili olabileceği söyleniyor.

Bu belirtilere ek olarak;

Kalp çarpıntısı, kuru ve hassas cilt, dil ve ağızda yaralar, depresyon duyguları, el ve ayaklarda üşüme, daha sık hastalanma riski, garip yiyecek istekleri (buz, kil, tebeşir vb.) gibi belirtilerde demir eksikliğini göstermektedir.

Demir Eksikliği Olduğunu Düşünüyorsanız;

Öncelikle doktorunuzla görüşerek kan tahlili yaptırmanız da fayda var. Doktorunuz uygun gördüğü takdirde ilaç tedavisi başlayabilir. Peki, biz beslenme ile neler yapabiliriz?

Kırmızı et ve kümes hayvanları, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, kuru kayısı, pekmez, yumurta, kurubaklagil gibi gıdaları hayatınıza dahil edebilirsiniz. Buna ek olarak yemeklerle beraber kafein içeren içecekleri içmemeye özen göstermeniz gerekir. Demir emilimini arttırmak için C vitamini içeren besinler ile demir içeren besinleri aynı anda tüketebilirsiniz.

Özetle; demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir durumdur. Eksiklik olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuzun uygun gördüğü tedavi ve birkaç beslenme müdahalesi ile çok çabuk tedavi edilir.YAZARLAR