“Deccal´ı Dekkal Diye Okumak Kibarlığı”
Tarih: 23.10.2017 11:38:30 / 458okunma / 0yorum
Yavuz Bülent Bakiler

Türkiye 21 Ekim´de bir büyük suikastle sarsıldı. Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, cehâletin, vahşetin, ihânetin kurduğu tuzakla can kuşunu uçurdu. Ebedî âleme göçtü.
Bu suikastı ifâde edecek bir kelime lûgatlarımızda yoktur. Mümkün olsaydı da gafletin, cehâletin, vahşetin, ihânetin bin misli, milyon mislini ifâde eden yeni bir kelime bulabilseydik ve bu rezil suikastı işte o kelimeyle anlatmaya çalışsaydık. Çünkü bir karasinek kadar aklı olanlar, zamanla göreceklerdir ki bu suikastın, devletimize, illetimize, vatanımıza ve dînimize bir nokta kadar bile faydası olmayacak ama dağlar kadar zararları dokunacaktır.
Ahmet Taner Kışlalı´yı katledenler de kadar mel´un iseler, millî birliğimizin temeli olan dilimizi bozanlar da, dilimizi katledenler de aynı derecede lanetlidirler.
Türkçe, radyolarımızda, televizyonlarımızda, basınımızda her gün kıyısından köşesinden kırpılıp, koparılarak, çiğnenerek katlediliyor. Bu dil katliamının, Türkçe´mizi bir sömürge dili hâline getirmek isteyen bu köksüz zihniyetin, Ahmet Taner Kışlalı suikastından veya Marmara depreminden daha tehlikeli olduğunu kime anlatmalıyız?
Bir televizyon spikerimiz, merhum Ahmet Taner Kışlalı´nın en son yazısını okurken, o yazıda geçen DECCAL kelimesinin İngilizce olduğunu sanmış ve DECCAL´ı iki defa DEKKAL şeklinde okumuştu.
Üniversite tahsili yapmasına rağmen, Deccal kelimesini hiç duymayan, bilmeyen, görmeyen ve Deccal´ı İngiliz alfabesine göre okuyan bir Türk genci!
Bu, kendi kültürümüzden, kendi dilimizden, kendi medeniyetimizden yavaş yavaş kopuşumuzun neticesi. Kokakolanın Cocacola yazılıp, kokakola okunduğunu bilen üniversite okumuş spikerimiz, ömründe ilk defa gördüğü Deccal kelimesini de bir İngiliz ağzıyla "Dekkal" şeklinde telaffuz ediyor.
İnanıp inanmamakta herkes elbette serbesttir. İslâm´da da zaten zorlama yoktur. Ama, inanmak başka, bilmek başkadır. İnanmayanlar bile bilmelidirler ki: İslâm inancına göre Deccal, kıyâmet kopmasına yakın bir zamanda yeryüzüne gelecek ve İslâmiyet´i inkâr etmeye başlayacaktır. Doğruyu yanlış, yanlışı doğru göstermeye çalışacaktır. Deccal´ın cennet dediği cehennem gibi, cehennem dediği de cennet gibi olacaktır. Deccal, İslâm´a düşman kesilecektir. İşte bu inançtan ötürü bazı Müslümanlar, firavunları veya terörü, anarşiyi tutuşturan, körükleyen kişileri Deccal gibi görmektedirler.Deccal, aramıza ne zaman karışır? Bunu elbette bilemeyiz. Yalnız şunu söyleyebiliriz: Türkçemiz´in deccalları içimizdedirler.
Bugün Türkiye´de yayınlanan 100 dergiden yetmişinin ismi, tamamen Batı kaynaklı kelimelerdendir. Neden? Türkiye bir sömürge ülkesi midir?
Büyük şehirlerimizi saran bir hastalık, yavaş yavaş Anadolu´ya da yayılıyor. Büyük iş yerlerimizin ve mağazalarımızın isimleri, İngilizce´den Fransızca´dan, İtalyanca´dan alınan kelimelerle sırıtıp duruyor. Niçin?
Türkiye bir sömürge devleti midir? Birçok üniversitemizde eğitim dili niçin İngilizce? Türkiye bir sömürge devleti midir?
Çocuklarımıza Batı dillerinden biri, mümkünse birkaçı birden öğretilsin ama çocuklarımız önce Türkçemiz´i çok iyi bilmeli ve konuşmalıdırlar. Bugün Deccal´ı dekkal diye okuyanlar, yarın Kur´an-ı Kerim´den Koran ve sevgili peygamberimizden de Mohammed diye bahsedeceklerdir.
Millet eğer kültür birliğinden ibaretse, cumhuriyetimizin temeli kültürse ve kültürümüzün en önemli iki kaynağı dil ve din ise, her türlü cehâlete, bilgisizliğe, geriliğe ve dil deccallarına karşı çok dikkatli olmalıyız.

 

Anahtar Kelimeler: Deccal, Dekkal, Diye, Okumak, Kibarlığı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DİVAN EDEBİYATIMIZ ÜZERİNE (22 Temmuz 2018 - Pazar)
DEVRİK CÜMLE (12 Haziran 2018 - Salı)
DEVAM ETMEK-SÜRMEK (05 Haziran 2018 - Salı)
DEPREMİN ALETSEL ŞİDDETİ (29 Mayıs 2018 - Salı)
“DEPREMİN ALETSEL BÜYÜKLÜĞÜ” (01 Mayıs 2018 - Salı)
DECCALI DEKKAL DİYE OKUMAK KİBARLIĞI (24 Nisan 2018 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (10 Nisan 2018 - Salı)
BÜYÜK HARFLER NERELERDE KULLANILIR? (03 Nisan 2018 - Salı)
BEYAZ TÜRKÇENİN BÜYÜK ŞAİRİ (20 Mart 2018 - Salı)
BAYRAM CEMRESİ (13 Mart 2018 - Salı)
BAHTİYAR VAHAPZÂDE´NİN SORUSU (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
AVUSTURALYADA İNGİLİZLEŞEN TÜRKLER (06 Şubat 2018 - Salı)
AŞGABATTA KİTAP (30 Ocak 2018 - Salı)
DİLDE BİRLİĞİMİZİ BOZANLAR (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Dilde Birlik, Fikirde Birlik, İşte Birlik (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
Mesela mı örneğin mi diyelim? (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
Çaya Çorbaya Yoğun (10 Ekim 2017 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (02 Ekim 2017 - Pazartesi)
Ana Dil mi, Ana Dili mi? (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
SİVAS´TA İNANILMAZ BİR GELİŞME (05 Eylül 2017 - Salı)
ARGO (28 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
Bir adim atmak icin 200 kasinizi kullanirsiniz.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59