İsmail Ayhan


COVİD-19 ETKİSİNDEN BETER

COVİD-19 ETKİSİNDEN BETER


Kendi evimizde oynadığımız 3. Maçımızda bırakın galibiyeti gol dahi atma başarısı gösteremedik. Hafta arası Avrupa kupasında ki takım gitmiş, yerine derme çatma amatörlerden kurulu bir ekip gelmiş.

Bırakın hikaye okumayı takım eksikmiş, kafası yarılmış, gözü çıkmış mış mış ta mış mış. Sahada mücadele eden hangi futbolcu 500 Bin EURO dan daha az para alıyor. Yok takım yorgunmuş, yok uzun yoldan gelmiş vs vs…

Dünyaca ünlü teknik direktör Jose Mourınho’ya gazeteci soruyor; “ mağlubiyetinizin sebebi takımın yorgunluğumu” diye, Mourınho’nun cevabı: “ günde 15 saat çalışıp sadece 100 dolar götürmüyoruz evimize. Ne yorgunluğundan bahsediyorsunuz.”

Allah aşkına bu ne rezalet. İstatistiklerde iyiydik ama… Hadi ordan. Yahu yıllardır dilimizde tüy bitti, sol bek alın diye. İki kanat müdafaanın yetersizliği dün bir kez daha gün yüzüne çıktı. Ziya çok iyi niyetli, Sivas’ın çocuğu ama yetersiz. Uğur süper ligi kaldıracak oyun bilgisi yok. Sadece fizik gücüyle futbol oynanmıyor. Sağ tarafta Barış kaç kez hücuma katkı sağlamak istediyse, geriye dönmekte inanılmaz zorlandı. İki stoper Caner ve Robın Yalçın birlikte oynamayan bu oyuncular adam paylaşımında hata üstüne hata yaptılar. Samassa bu sene evlere şenlik. Geçen senenin popüler kalecisi bu yıl sadece oyunu izlemeye devam ediyor. Yediği golde ben olsam o kadar müdahale edebilirdim. Rakip oyuncu tek vurabileceği yere vuruyor, kaleci benim gibi izliyor.

Sivasspor taktik açısından ikili ön libero yerine Cofie tercihini tek kullanıp defans bloğunun hallaç pamuğuna dönmesinin en büyük nedenidir. Teknik direktör Rıza Çalımbay maalesef bu maçta sınıfta kalmıştır. Cofie sağından soluna dönene kadar maç bitiren oyuncu. Ön liberoda tek oynatmak intihardı. Çalımbay dün intihar etmiş oldu. Yine geçen senenin Popüler ve en çalışkan oyuncusu Hakan Arslan geride kalan maçlar itibariyle eski maçlardaki performansının yanına yaklaşmış değil. Hakan Arslan oynadığı yer itibariyle serbest oynatılması gereken oyuncu. Geçen yıl yaptığı gibi geride defansa, ilerde hücuma yardım edecek bir pozisyonda olmalı. Ama bu yıl geride çok görmüyoruz. Orta saha bloğunun en etkili oyuncusu her maçta olduğu gibi F.Fajr oldu. Eğer Sivas takımı onun futbol aklı ve mantığını kullanabilirse ligde çok sükse yapacaktır.

Mustafa Yatabare oyun sahası içinde en son oynayacağı pozisyonda oynamaya başladı. Yatabareye dikkatli bakan gözler, birebirde rakip takımdan tek bir oyuncu eksiltmediğini görecektir. Kayode kaliteli bir oyuncu ama kenardan içeriye destek sağlayamayan arkadaşları tarafından yalnız bırakılınca, yapabileceği bir şey kalmıyor.

Rıza Çalımbay kenarda oturttuğu takımı sahaya sürmüş olsaydı sanırım bundan daha fazla verim alırdı diye düşünüyorum. Yasin, felix, Ali şaşal gibi oyuncuların neden kenarda kaldıklarına bir türlü aklım ermiyor. Dün Rize maçında sahaya çıkan takım tam anlamıyla hayal kırıklığıdır.

Sivasspor’a gönül veren taraftarlarımız Türkiye’nin Avrupada ki (UEFA ligi) tek temsilcisi için göğsünü gere gere maçlarını rahat ve keyifle izlemek istiyor. COVİD_19 belasından korkarken, şimdi birde Sivasspor bizi hasta etmemeli. Bu sıkıntılı günlerimizde Sivasspor bize şifa olmalı, moral vermeli. Dün gece mağlubiyetten çok, sahada verilmeyen mücadele ve inanç yoksunu bir takımı izlediğim için uykularım kaçtı.

En kısa sürede toparlanarak, özlenen Sivasspor’u izlemek umuduyla…