CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ
Tarih: 21.2.2018 17:33:42 / 608okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

Hayatımızın her yerine giren sosyal medya artık milli manevi değerlerimizi bozmaya başladı. Anne ve babalar cocuk yetiştirme işini artık teknolojik aletlere bırakmış durumda, hatta öyleki artık annaanne ve babaannelerde torunlarını görüntülü arayarak hasret gideriyor.
İyi de ne olacak böyle, çocuklar daha 7 yaşına gelmeden bir çoğumuzun kullanmadığı sosyal medya hesaplarını kullanabilir hale geliyorlar. Anne baba sözü dinlenmez ama sosyal medya da fonemen birisinin yaptığı şeylerin aynısı yapar, tablet olmadan yemek yemez, tablet olmazsa ders çalışmaz, ilaç bile içirirken uçaklar gitti tabletler geldi, neden olduğunu biliyormuyuz?
Çünkü çocuklarımız anne ve babasından önce tablet ve bilgisayarlar ile tanıştığı için, geleceği vatanımızı milletimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız aslında bir prize bağlı. Çocuklarımızı bu prizlerden kurtaramazsak hem milli manevi çöküntüye hemde sağlıksal sorunlar ile karşılaşabiliriz.
Bunun için çocuklarımız ile daha çok vakit geçirmeliyiz, onlara en başta bir Türk genci olduğunu, damarlarındaki kanın kime ait olduğunu, Türk- İslam tarihini öğretmeliyiz ki; diğer nerden geldiği belli olmayan fenomen denilenen şahsiyetlerin etkisi altınta kalmasınlar.
Tabi sosyal medyanın başından kalkabilirsek. Yine ne varsa atalarımızda var diyerek ‘Balık baştan kokar´ ve ‘Ağaç yaş iken eğilir´ atasözlerini bir kez daha hatırlatmak isterim. Sağlıcakla kalın sevgi ve saygılarımla.Öğrenci dostlarımızdan, bir kardeşimiz; yeni yayın hayatına çıkardığı kitabının tanımını yapmıştı. Aramızda şöyle bir konuşma geçti. Ben; Başarılarının daim olmasını, diledim. O da, bana teşekkür ettikten sonra, şu yorumları yazmıştı. Aktarıyorum. Süleyman;
-Cemre´de atılan tohumların geldiği yer kıymetli hocam. Ellerinizden öperim. Hakkınız çok, helal edin lütfen...
Arslan Orhan
Arslan Orhan; Süleyman Ceran Ne demek, gurur duydum... katkımız oldu ise; ne mutlu bize... Helal olsun…
Süleyman Ceran; -Estağfirullah. Milletin fırıldak olduğu zamanda kitaba, insana yatırım yapmış birisiniz. Allah razı olsun sizden.
Evet, bu yazışma, beni aldı yıllar öncesine götürdü. Saf ve temiz duygularla bir işi başlatmıştık, onu hatırladım.
Evet, Süleyman´ın da hatırlattığı üzere; ben bu hizmeti 28 Şubat sürecinde yapıyordum. Tekrar, teşekkürler Süleyman kardeşim...
Bu söyleşi üzerine; yaşananları, Yazmaya başladım.
Okuma alışkanlığı nereden başladı bilemem. Bildiğim, daha ilk okula gitmeden; Babamın, beni; KURAN Öğrenmem için; bir hocanın dizinin dibine oturttuğu, gündür diye biliyorum. Amasya ´ da yaklaşık beş yaşları civarı... Diz çöküp, elif üstün, e, elif esre; i, elif ötre; ü, denilen günlerdi...
Gerçi, Okulla tanışma ve okuma alışkanlığım çocukluk yıllarıma dayanır. Amasya Yıldırım Bayazid Kütüphanesi, bu anlamda gıdalandığımız ilk yerlerdi. İlk hikayeler, masallar dünyası, hep nemli kendine has bir kokusu olan; O mekanı hatırlatır. Ortada yanan Koca bir soba; geniş ve ferah salonu yeteri kadar ısıtmasa da; bizim gönüllerimizi ısıtmaya yetiyordu. Hem orada hep çocuktuk ve hep çocuk olarak kalmak özlemimiz, vardı. Dünya bizim için, çok neşeli idi. Çocuksu bir mutluluğumuz, vardı.
Devam eden yıllarda; O günün modası olan; resimli, çizgili Karaoğlan, TEKSAS, gibi serüvenlerin anlatıldığı; karekterlerin maceraları, ilgimizi çekerdi. Öyle ki; yıkılan Esen Sineması yanında; elimizde bulunan bu kitapları; okuyucusu ve meraklısı olan kişilere; ücretle okutur, idik. Orada öyle bir mekan oluşmuştu.
Bu alışkanlığımız devam eder oldu. Kitaplarla olan arkadaşlığımız; şehrimizde belki de; ilk ikinci el kitaplarının satıldığı mekanlarda buluşmamızla devam etti. Sonrasında; hep hayal ettiğim, içinde olmak için; büyük heves duyduğum, şu an; örneklerini gördüğüm ve keyif aldığım kitap kafeler, hayallerimi süslemişti. Gerçekleştirmek için; can attığım, ancak bana çok uzak olan; hayal idi. Kavuşulamayan bir sevgili olarak; hep hasretini duyduğum, bir gün gerçekleşecek ümidini taşıdığım, vazgeçilmez bir ihtirasımdı. Çok peşinden koştum... Ancak, bir türlü kavuşamadım. Hala içimde uhtedir.
Ortaokullu yıllarda; Ömer Seyfettin, türü hikayelerle bu serüven devam etti. liseli yıllardan itibaren okuma alışkanlığı devam eden; gittikçe aşinası olan birisi idim. Liseli yıllarda; okul gazetelerine yazmak bir tutku idi. Dönemin isim yapmış yazarlarının kitapları ile; o yıllarda tanıştım. Necip Fazıl, Sezai KARAKOÇ, Kadir Mısıroğlu, Yahya KEMAL, hatta ilk gazetecilik deneyiminde; Yeni İSTANBUL gazetesi ile yayın hayatına başlayan; MEHMET ŞEVKET EYGİ, ilgimizi çeken yazarlardı. Tarihi romanlar, bu işin başka bir çeşnisi idi.
Hem ortaokullu, hem liseli yılların ilk başlangıç döneminde; tatil zamanları Kuran Kurslarının fahri öğreticilik görevlerini üzerimize almıştık. Hiç unutmuyorum; yanlış hatırlamıyorsam; Kütüklü Camiinde; iki yaz dönemi, mahalle çocuklarına yönelik; sadece ben kurs işini üzerime almıştım.
Liseli yıllarıma ait; MEHMETE AKİFİN, bizi cezbeden şiirlerini; Okul ağabeyimiz, Beşir AYVAZOĞULLARININ, O gür ve bizi etkileyen sesinden dinleyerek, büyüdük. O, anma günlerinin mana ve önemi farklıydı.Beşir Abi gibi olan dostlarımıza; hep hayranlıkla bakardım.
O, yıllarda Sivas İHL de okuyan yatılı Ordulu bir arkadaş; kendisine tahsis edilen, bir dolapta; kitaplarla bizi buluştururdu. Organizeler yaparak; kitapları daha ucuz temin etmemizi sağlardı. Allah razı olsun.
Kitaplarla olan dostluğumuz; Üniversite yıllarında da devam etti. Üniversitemizin yurtlarının bulunduğu yerde; Fahri Kabaca diye bir arkadaşın işlettiği ve günün eserlerinin bulunduğu kitabevinde de; zaman, zaman gider ona yardımcı olurduk. Artırdığımız her harçlık; bir kitap demekti.
Amaç, bu olunca; İnsanların kitapla tanışması, okuyan birisi olması adına; O, günlerde pek de yaygın olmayan; Hem şehrimizde, hem Erzurum´da MTTB bünyesinde kitap kulübü kurulmasına katkıda bulundum.Oralara çok emek verdim.
Bu yolculuk bizi; rahmetli ÜSTAD NECİP FAZIL ile; Hem Erzurum´da, hem Sivas´ta, yollarımızın kesişmesine sebep oldu. Sonraki yıllarda; İstanbul, Cagaloğlu kitapçıları, Beyaz Saray kitapçıları durağımız oldu. Büyük Doğu, Diriliş, Bedir... Uğrak yerlerimiz idi.
Evimde, Çok iyi bir kitaplık oluşturmuştum. Herkesin gıpta edeceği eserlerim vardı. Memuriyet hayatımın ilk yıllarında da; bu aşk beni peşinden sürükledi. Hep hayalimde olan kitabevini oluşturmak için; çabalar sarf ettim. Bu alanda küçük boyutlarda ticaret yapmaya karar verdim. İlerleyen zamanlar; ticaretin gel, gitleri; böyle bir hayali gerçekleştirmemin zorluğunu bana öğretti. Ticaret, bize göre değildi. Cebinde paraları olan birilerinin, hayalleri çok farklıydı. Araba, Kat, yat, villa… Ben ise; sohbetlerimizde hayal ettiğim kitaplığı söyleyince; bana gülerlerdi. Hatta, Hoca; Sen, Hala O, işlerle mi, uğraşıyorsun? derlerdi.
Eveti ben hala, O, işlerle uğraşıyordum...
Ben yılmadım, yoluma devam ettim. Okul öğrencilerinin istifade etmesi için; Kitabevimin bir köşesinde, emanet kitap okuma köşesini oluşturdum. Bu arada bazı arkadaşlarım da; kendi kitaplıklarından katkı vererek; bu eylemime, destek verdiler. Allah, onlardan razı olsun. Kimileri paraları ile; kimileri kitapları ile…
Bir dostum var ki; adını söylemden geçmeyeceğim. Fakülteden sınıf arkadaşım; Kayserili ŞÜKRÜ KAHRAMAN, her zaman parasal yönden destekleri ile; yanımızda olmuştur. ALLAH ondan razı olsun…
Tamamen kendi gayretlerimle elde ettiğim kitaplarımı; toplumun yararına sunmak için; geri dönülmez bir karar vermiştim. İnsanlara ne kadar yararım oldu, bilinmez. Çünkü evimde yeteri kadar, kitabım vardı. Ancak, yararım olan insanların duası; en büyük gücümdü. Büyük bir özenle oluşturduğum kitaplarımın çoğu; bu hizmet sürecinde eridi. Olsun, şikayetçi değilim. Ancak, benden habersiz, iradem ve iznim dışında; kitaplarıma el koymak adına yapılan eylemleri de; ayrı bir değerlendirmeye tabi tutmam gerekiyor. Kimilerinin kitaplarımı alarak, geri iade etmediğini veya bedelini de; ödemediğini biliyorum.
MEB İslam Ansiklopedisi, 1000 temel eser, 1001 temel eserden bazıları Devlet kitapları olarak; başı çekiyordu.
Yıllar, yıllar sonra; Kitabevi maceramı sonlandırmak zorunda kaldım. Bu benim kitaplarla ayrı düşmemin ilk sinyalini vermişti. Ağırlaşan ekonomik durum ve hayatın getirdiği sıkıntılar nedeni ile; Gayet büyük olan ve bana göre yeteri kadar kitabı bulunan; kitaplığımı, Kendim ve Ailem; kiralık evlerle boğuşurken, taşıyamayacağıma karar vererek; belirli kurumlara hediye ettim. Bir kısmını; SALİH Aşık öğrenci yurdu kütüphanesine, Bir kısmını; Şemsi Sivasi öğrenci yurdu Kütüphanesine, Bir kısmını Cumhuriyet ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT Fakültesi Kütüphanesine bağışladım. Umarım istifade edilir.
Diğer geri kalan kitaplarımı ise; kitapçılık işini devam ettiren bir dostumun kitabevine bıraktım. Aynı işlevi yapmasını kendisinden rica ettim. Zaman, zaman onun kitabevine giderek, benim bıraktığım kitaplardan yararlanan, öğrencileri, gördükçe; mutlu oldum.
Doğal olarak, sayı gittikçe azalmıştı. Hem yıpranması, hem kaybolması, hem bazen kitapların geri iade edilmemesi; bu sayıyı azaltıyordu.
Bir müddet sonra; O, dostumuz da; kitapçılığı bıraktı. Devrettiği şahsa, benim kalan kitaplarım da; gitmişti. O, devrettikten sonra; O, kitaplar ne oldu? bilmiyorum.
Teknolojinin getirdiği imkanlar; her ne kadar, isteyen herkes için; kaynağa ulaşma açısından, kolay bir iş olsa da; yine de; kağıdın ve kitabın vermiş olduğu;O, nefis kokuyu ve tutkuyu veremez.
Zaman içerisinde, yapılan kitap fuarlarına gider ve O, eski günleri ararım. O, havayı teneffüs etmek isterim. Hele, Üsküdar´daki, sahaf etkinliği, beni mest etmişti. En son Ankara´ya gittiğim zaman; AKÇAĞ kiatabevine uğradım, mutlu oldum. Yıllar öncesinde orada çalışan Erdal Bey ile; tanışmış ve alış, veriş yapmıştık. O, tür yerlere gitmek benim için; bir ayrıcalıktı.
Yıllar sonra, Hemşehrimiz Mehmet beyin KİTABEVİ, yayıncılığının ve kitabevinin küçültmeye mahkum kalması olayı; beni derinden yaralamıştı. Beni maziye götürdü. Küçük çapta da, olsa; yaşadığım sıkıntılar aklıma geldi. Çok üzüldüm. Dev bir çınar gibi olan; KİTABEVİ, eski görüntüsünden uzakta kalmıştı.
Kitap ile olan bağlantımız, devam etse de; hayallediğim kitabevini kuramama özlemim hala devam etmektedir. Demek ki; gerçekleşemeyecek bir hayalin peşinde koşmuşum. Bir kez daha; paradan nefret ettim. Kimlerin elinde esir olduğun görmekten üzüntü duydum...
Ey geleceğin çiçekleri! sizin yetişmenizde, gelişmenizde bizim kitaplığımızın bir katkısı var ise; dualarla, hayırlarla yad ediniz... Cemrenin düşmeye başladığı şu günlerde...
Yukarıda yazımın başında, söyleşisini paylaştığım, dostların; kitap aşkını, ayakta alkışlıyorum… ALLAH yolunuzu açık etsin… Dualarınızda bizi unutmayınız...

 

Anahtar Kelimeler: CEMRE, KİTABEVİMİZ, KİTAP, KULÜBÜMÜZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."

Sabahları elma kahveden daha fazla uykunuzu açar!

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59