ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Tarih: 18.3.2018 14:29:05 / 7206okunma / 5yorum
Aziz Erdoğan

Çanakkale; vatan uğruna ateşle imtihanımız, var olmak adına yanan canımız, yedi düvele akseden şanımızdır.

Çanakkale bir destandır. Azmin, iradenin, imanın destanıdır. Bu destanı kahraman milletimiz, 1915´te bundan bir asır önce Çanakkale´de bütün dünyaya karşı “Çanakkale geçilmez.” diyerek Allah yolunda, din, iman, millet, vatan, bayrak, hak, adalet, erdem, fazilet ve mukaddesat uğruna yazmıştır. Bu cennet vatanı gül yüzlü nesillere bırakmak gayesiyle şahadet şerbetini içmiştir.

Yüz yıl önce bu aziz millet, Çanakkale´de; tevhidi savunmuş, cennet vatanımıza namahrem eli değdirtmemiştir. İman dolu göğüslerini siper etmiş, imanıyla, cesaretiyle, fedakârlıklarıyla, Allah´ın yardımıyla inancın destanını yazmışlardır.

Bir asır önce bu millet, çağdaş dünyaya savaş ahlakını ve savaş hukukunu öğretmiştir. Yeri geldiğinde yaralı düşman askerlerini sırtlarında taşımış, onlara kırbalarından su içirmiş. Savaş ortamında bile insanlığın ölmediğini haykırmıştır. Bu aziz millet; bir asır önce, Çanakkale´de kardeşliğin destanını yazmıştır. Anadolu´nun her evinden, Rumeli´nin her bölgesinden, İslâm coğrafyasının her beldesinden; Şam´dan, Bağdat´tan, Filistin´den, Beyrut´tan, Kahire´den, Kosova´dan, Üsküp´ten, Saray-Bosna´dan gelen kardeşlerimiz bir hilal uğruna Çanakkale´de can vermiştir. Çanakkale; illeri, kavimleri, ırkları, beldeleri farklı; ancak imanları, idealleri, azimleri, gayeleri, niyetleri, duyguları bir olanların koyun koyuna yattığı yerdir.

Şairin dediği gibi:

“Sahipsiz olan memleketin batması haktır,

Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.”

 Millet olarak bugün bizlere düşen, şehitlerimizin aziz hatırasını ruh ve gönül dünyamızda yaşatmaktır. Onların uğruna canlarını verdikleri yüce değerlere sahip çıkmaktır. Bir olmaktır, birlik olmaktır. İstiklalimizi korumaktır. İstikbalimiz için çalışmaktır. Gelecek nesillerimizi Çanakkale ruhuyla yetiştirmektir. Her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış bu toprakları hayırlı hizmetlerle imar etmektir. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda, bu necip milletin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Otuz metrekarelik bir alandaki otları yiyerek karınlarını doyuran, binlerce kez ölümle burun buruna gelen, hayatlarını hayatımıza feda eden aziz şehitlerimizi unutmayınız. Dillere ve gönüllere destan olan 57. Alay´ı, sessiz gecenin kahramanı Nusret Mayın Gemisi´ni, gizli darbenin başrol oyuncusu Mesudiye Zırhlısı´nı, insanlığın savaşı yendiği Gelibolu´yu, efsaneleşen Koca Seyit´i, cesur yürek Yahya Çavuş´u ve Kınalı Ali´yi unutmayınız.

Millet olarak hepimize düşen, Çanakkale´de metfun bulunan şehitlerimizin aziz ruhlarındaki muhabbet ve birlikteliği, genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle, doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle yaşamaktır. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlere; aramıza fitne, fesat ve nifak tohumu ekmek isteyenlere asla fırsat vermemektir. Aynı iman, aynı gaye, aynı azim, aynı niyet, aynı duygulara sahip kardeşler topluluğu olarak barışı, huzuru, kardeşliği, adaleti, fazileti yeniden egemen kılmaktır. İstiklal Şairi Mehmet Akif, bakın ne de güzel ifade etmiştir:

“Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez.

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.”

 Allah´ın şehitleri olduğu gibi şairleri de vardır

Çanakkale Zaferi´nin 103. Yılında şehitlerimize vefa kavlinden kabul edeceğiniz bir evladımız daha doğdu:

Şiirlerle Çanakkale

 Mevla´ya binlerce şükür…

 Çanakkale, Milli mücadelenin önsözünü yazan kahramanların destanıdır. Akif ´in Çanakkale Şehitlerine şiirini okuyan Süleyman Nazif ´in ağzından bir cümle dökülür:

“Allah´ın şehitleri olduğu gibi şairleri de vardır.”

Kalemini bu uğurda kullanan, Çanakkale´yi şiirlerine nakşeden ve bizim gönül soframıza sunan şairlerin şiirlerinden oluşturduğumuz bu seçki, şehitlere vefa borcumuzun ifadesi kabul edilmelidir. Bu destanı imanı, irfanı, bileği ve yüreğiyle yazan isimsiz kahramanların anısına bir araya getirdiğimiz şiirler, romanlara sığmayacak duyguların imbikten geçip süzülmesi, ilmek ilmek sözcüklere dizilmesidir. Çanakkale hayal değil hakikattir. Bu hakikat her dem tezahür etmektedir.

 “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” Bir hilâl uğruna canlarını verip bu toprakları vatan kılanlara Allah rahmet eylesin, bâkî selam olsun.

Anahtar Kelimeler: ÇANAKKALE, RUHU, DÜNDEN, DİRİDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YETENEK HARİTASI (11 Ocak 2018 - Perşembe)
YENİLENEN ÖĞRETMEN (05 Ocak 2018 - Cuma)
ÖĞRETMENİN PLANI (02 Ocak 2018 - Salı)
ÖĞRENCİ BOY AYNASIDIR (21 Aralık 2017 - Perşembe)
BEN ÖĞRETMEN OLSAM… (14 Aralık 2017 - Perşembe)
KİTABA GÖNÜL VERENLER (12 Kasım 2017 - Pazar)
KİTAPLA İLİŞKİMİZ (29 Temmuz 2017 - Cumartesi)
HUZUR (04 Temmuz 2017 - Salı)
BİR BABALIK YAP (20 Haziran 2017 - Salı)
SÜKÛT, SÜKÛNET (15 Haziran 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMENLER (06 Haziran 2017 - Salı)
KAFANIZA TAKMAYIN (17 Aralık 2016 - Cumartesi)
ÇOCUKLARA YÜZ VERMEYİN (20 Kasım 2016 - Pazar)
ASIM OLMAK (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
SİVAS KİTAP FUARI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
ASIMIN NESLİ VE GENÇLİĞİN DURUŞU (21 Ağustos 2016 - Pazar)
İSTANBUL´U YAŞAMAK (14 Ağustos 2016 - Pazar)
GENÇLİĞİN HEDEFİ (12 Ağustos 2016 - Cuma)
NASIL BİR GENÇLİK? (07 Ağustos 2016 - Pazar)
ASIM´IN NESLİ-III (04 Ağustos 2016 - Perşembe)
ASIM´IN NESLİ-II (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
ASIM´IN NESLİ-I (02 Ağustos 2016 - Salı)
GENÇLER HAZİNE (29 Temmuz 2016 - Cuma)
EĞİTİM GÖNÜL İŞİ (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
KABLOYA BAĞLI HAYATLAR (13 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
Bilimadamlarina gore IQ´nuz ne kadar yuksekse o kadar cok ruya gorursunuz.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59