İsmail Ayhan


ÇALIMBAYIN GETİRDİKLERİ


Tamı tamına 274 gün, yani 9 ay sonra yabancı saha galibiyeti gördük. 2 Şubat 2019 tarihinde deplasmanda Kasımpaşa´yı 3-1 lik bir skorla mağlup ettikten sonra tam 274 gün sonra Denizli´de bu kabusu geride bıraktık. Bu galibiyet her açıdan önemliydi. Denizli takımı evinde oynadığı son 3 maçında galip gelememişti. Onlarda mutlak galibiyet parolasıyla sahaya çıktılar. Ancak ne var ki taktik savaşını Sivasspor kazandı.

  Sivasspor geride kalan 10 haftalık maratonda gol bulmakta zorlanmayan, kalesini de gole kapatamayan bir görünüm verdi. Ligin en çok gol atan takım sıralamasında 4. Basamakta yer aldı. Daha öncede yazdığım gibi Sivasspor takımı oynamaya çalışan bir ekip olduğundan, maçların seyir zevki oldukça yüksek. Uzun zamandır birbirine alışık bir takım olduğu için rakibe de, taraftara da, oyunculara da ayrı bir zevk veriyor.

Hafta arası kupa maçında ben rotasyonu yüksek bir takım bekliyordum. Rıza hoca anladım ki kupada da işi şansa bırakmak istemiyor. Oynadığı ikinci lig ekibi olmasına rağmen, ligde oynayan birçok oyuncuya yine şans vermişti. Kafamı karıştıran konu, şans vermediği oyuncuları gözden mi çıkardı? Eğer dediğim doğru ise, devre arasını sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Rıza Çalımbay gerçekten iyi bir teknik adam. Elindeki malzemeyle farklı farklı lezzet sunmayı biliyor. Bazen yağından, bazen tuzundan artırıyor ama ne yapıp edip önemli başarılara imza atıyor. Denizli maçında Erdoğan ve Fatih´e görev veren Çalımbay bu kararında ne kadar doğru olduğunu kanıtlamış oldu. Ne var ki zevkli bir futbol muydu? Kesinlikle değildi. Özellikle maçın ilk yarısı tamamen süper amatör bir maç izledik. Pozisyonu olmayan, tamamen karambole kurgulanmış bir oyun anlayışı gibi tatsız tutsuz bir ilk yarı oynadı takımlar.

Çalımbay böyle bir oyunda Hakan Arslan´a önemli bir görev vermiş. Kadrolar açıklandığında Fatih AKSOY´u 11´de görünce şaşırmadım değil. Ne zaman ki maçta 10 dk geçti, o zaman Hakan ARSLAN´a önemli bir görev yüklediğini anladım. Rıza hoca sanırım Denizlispor´un maçlarını çok izlemiş. Hakan ARSLAN tam bir karmaşa oyuncusudur. Rakip alanda, özellikle kaleye yakın yerlerde gezindiğinde ne yapacağını kimse tahmin bile edemez. Nitekim takip ettiği bir topu ağlara yollamak çok da zor olmadı.

Çalımbay, Fatih AKSOY´u dörtlü savunma bloğunun önüne yerleştirince, Hakan ARSLAN´ı sahipsiz her topa sahip olması için, önde serbest gezdirdi. Bunun sonucunu da golle gördü. Yatabare oyunda kaldığı sürece ciddi anlamda çalıştı. İkinci yarının başında Erdoğan ve Fernando değişikliği Denizlispor´un hücum planlarını bozdu. Taktik açıdan Çalımbay bu maçta da geçer not almıştır.

Emre Kılınç´a ayrı bir parağraf açmak gerek. Ligin önemli yeteneklerinden. Son haftalarda ki form düşüklüğünün sebebi mental yorgunluk olarak değerlendiriyorum. Hem fiziksel hem zihinsel olarak dinlenme şansı olmadığı için, yoğun maç temposu form düşüklüğüne sebep olmuş olabilir. Çalımbay bu durumu değerlendirecektir.

Alınan bu galibiyet önümüzde ki haftalar için önemlidir. Ligde şu an itibari ile önemli bir yerdeyiz. Önümüzdeki hafta oynayacağımız Konya maçı daha da önem kazanmıştır. Alacağımız bir galibiyet ve verilecek milli ara kalan haftalarda ilk devreyi hiç tahmin etmediğimiz yerlerde bitirmemize neden olacaktır.  Tebrikler Rıza ÇALIMBAY, tebrikler çocuklar?YAZARLAR