Alparslan Ayral


Bizzat tanıştığım Sivas’ın yetiştirdiği değerler-2

Bizzat tanıştığım Sivas’ın yetiştirdiği değerler-2


HİKMET DENİZLİ

 

 

    Sivas’ta Türk halk Müziği Korosu Müdürlüğüm dönemimde Sivas Müze Müdürü Rahmetli Hikmet Denizli ile Sivas’ın tarihi, Sivas’ın yetiştirdiği değerleri konusunda sohbetlerimiz oldu.

    Hikmet Denizli, Sivas sevdalısı olmasının yanında bilimsel araştırmalara önem veren çalışkan, dürüst Sivas’ın millî mücadele yılları ve kültür tarihi ile ilgili eserleri olan Sivas’ın yetiştirdiği önemli bir bürokrattır.

     Abimin okul arkadaşı olması, aile büyüklerimizin tanışıklığı Hikmet Denizli ile olan diyaloğumuzun uzun yıllar sürmesini sağladı.

    Sivas tarihi ile ilgili kendisinden talep ettiğim Sivas ve çevresinde yapılan bilimsel kazıları anlatan makaleleri bir emek sarf ederek   listesini çıkartıp bana verdi.

          Bir şehrin kendisini yeniden ve çağa uygun inşa edebilmesi de şehri, tam anlamıyla tanımaya bağlıdır.

          Sivas her konuda olduğu gibi bilimsel kazıların ve araştırmaların yapılmaması nedeniyle de şansız ve sahipsiz bir şehirdir.

       Rahmetli Hikmet Denizli döneminde Sivas merkezinde bilimsel kazılar yapılması için resmi taleplerde bulunulmuş ama olumlu cevap alınamamıştır.

         1946 Sivas doğumlu olan Hikmet Deniz, ilk orta öğrenimini Sivas’ta tamamlamış Ankara Üniversitesi DTCF sanat tarihi bölümünden mezun olmuştur.

        Çok sayıda makale ve inceleme yazıları bulunan Denizli’nin Sivas ile ilgili araştırma yapacaklara baş kaynak olacak “Sivas Tarihi ve Anıtları” isimli 416 sayfalık Sivas’ın kültür varlıklarını anlatan kitabı hâlâ değerini korumaktadır.

        Sivas Kongresi Delegeleri ve Heyet-İ Temsiliye  Üyeleri isimli 249 sayfalık eseri, Kültür bakanlığı tarafından 1996 yılında yayımlanmış.

         Sivas’ı çeşitli yönleriyle tanıtan eserler, Sivas’ın tanıtılmasını sağlayacağı gibi nesillerin özgüvenlerini de artıracaktır.

         Müze müdürlüğü döneminde Buriciye ve Şifaiye Medreselerinin halkın hizmetine sunulması için projeler üreten ve bunları gerçekleştiren Sivas Müzesine çağdaş işlevler kazandıran Hikmet Denizli’yi rahmete anıyorum.    
     Dileğimiz Hikmet Denizli’nin adını Sivas’ta bir sokağa verilerek adının yaşatılmasıdır.

 

  YAZARLAR