Gökhan Kara


BİLET FİYATLARINA ZAM

BİLET FİYATLARINA ZAM


                Bu haftaki yazımda bayram öncesi bilet fiyatlarında yaşanan artışa vatandaşın haklı isyanını kaleme alacağım.   

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşlar seyahat planlarını yapmaya başlarken adeta şok geçirdi.

 Bayram öncesi uçak ve otobüs bileti almak için harekete geçen vatandaşlar gördükleri fiyatlar karşısında ne yapacaklarını bilemez durumdalar.

Bu yıl bayram arifesinin 19 Temmuz Pazartesi günü başlaması nedeniyle 16 Temmuz Cuma günü bayram trafiği de haliyle başlayacak.

 

Ancak şahsi aracı olmayan vatandaşlarımız için bu tarihte hem uçak, hem de otobüs bilet fiyatlarının uçuşa geçtiği görülüyor.

 

Ben de online bilet satışlarını yakından takip ederek sizlere örneklerle bilet fiyatlarındaki artışlarını açıkladım.

 

 Genel olarak Sivas çıkışlı, ekonomi sınıfı, tek sefer uçuşlarda bilet fiyatları 200-300 liradan başlarken, 606 liraya kadar yükseliyor. Bu fiyat aktarmalı ekonomi sınıfı uçuşlarda 800 lirayı buluyor.
 

Pandemi nedeniyle yüzde 50 kapasite sınırı getirilen ve bu nedenle otobüs bilet fiyatlarını artıran otobüs firmalarına 1 Temmuz’dan sonra sınırlama kalktı. Ancak buna rağmen otobüs firmalarının bilet fiyatlarını aynı kaldı. Hatta yaptığım araştırmalar doğrultusunda daha da arttığı görülüyor.

Birkaç örnek verecek olursak;

Sivas-İstanbul aktarmasız, ekonomi sınıfı, tek yön en ucuz uçak bileti 264 liradan başlıyor, fiyat 414 liraya kadar çıkıyor.

Sivas-Antalya için de aynı tarihte en ucuz bilet 457 liradan başlıyor, 676 liraya kadar yükseliyor.

Aynı şekilde Sivas-İzmir için de uçak biletleri 431 liradan başlıyor, 626 liraya kadar yükseliyor.

Sivas-Gaziantep arası 702 liradan başlayıp, 792 liraya kadar yükseliyor.

Sivas, İstanbul haricinde her uçuşta, aktarmalı olduğunda, ekonomi sınıfı bilet fiyatları haliyle 800 liraya kadar çıkabiliyor. Hal böyle olunca bir yere gidip-gelmenin en ucuz maliyeti ortalama 1600 lira olarak dikkat çekiyor.

Benzer yüksek fiyat uygulaması sadece hava yolunda değil, maalesef otobüslerde de görülüyor.

Kalkan sınıra rağmen otobüs firmalarının bilet fiyatlarını aynı yükseklikte satışa sunmaya devam ettiği görülüyor.

Yine örneklerle açıklayacak olursak;

70 lira olan Sivas-Adana otobüs bilet fiyatı pandemide kapasite sınırı nedeniyle 100 liraya çıkmıştı. Şuan bu fiyat 130 liraya kadar çıkmış durumda.

Bu fiyatın bayram dönemi olan 16 Temmuz'da da geçerli olduğu, firmaların online bilet satışlarını bu fiyattan yaptığı görülüyor.

                Tatile gidecek vatandaşlar duruma bir hayli öfkeli. Fiyatların düşmesi için sosyal medyadan tepkilerini dile getiren vatandaşlar fiyatların düşmesini bekliyor. 

 

 

 

 YAZARLAR